Košík

Aby Vánoce voněly jako za našich babiček…

Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní… A nejen purpura, ale také františek, směs sušených bylinek a koření jako vanilka, skořice či hřebíček. A když z trouby vytáhnete křehké vanilkové rohlíčky, to je teprve ta pravá vůně! Některé vánoční dobroty voní v našem domě už po několik generací. Bez nich zkrátka svátky nejsou to „pravé ořechové“. Připomeňme si proto pozapomenuté vůně našich babiček a prababiček, jež po staletí přinášely do lidských příbytků kouzelnou sváteční atmosféru, kterou si i my dnes můžeme namíchat tak, aby lahodila našim smyslům a Vánoce proměnila v jedno nádherné kouzlo.

Mýty, kouzla a zázraky

Každý jistě z vlastní zkušenosti ví, jakou mají vůně moc ovlivňovat naši náladu a pocity. Jak nás dokáží nádherně uklidnit, ukolébat ke spánku a navodit v nás pocit klidu a harmonie, nebo nás naopak povzbudit k nějaké činnosti. To však není vše – vůně nám také umějí hezky pročistit vzduch a v období adventu tak vykouzlit příjemnou sváteční atmosféru. A protože se blíží Vánoce, stojí za to si připomenout i některé půvabné mýty, které purpuru spojují s kouzly a zázraky.

Vánoční purpura

Vánoční purpura je vůní, která vám pomůže navodit tu pravou atmosféru Vánoc. Namíchejte si svou domácí purpuru, jež váš domov nádherně provoní a vnese do něj klid, teplo a lásku.

Použít můžete celou řadu aromatických bylinek a koření. Mezi ty nejvhodnější patří například:

hřebíček, skořice, muškátový oříšek, máta, levandule, meduňka, mateřídouška, tymián, květ měsíčku, květy růží a mnoho dalších. Dále budeme potřebovat vonné olejíčky – skořicový, hřebíčkový, vanilkový či pomerančový. Vybereme si vůni, která je nám nejpříjemnější, a můžeme se pustit do práce.

Postup výroby domácí purpury:

Bylinky a koření smícháme a podrtíme, aby se celá směs zjemnila. Nasypeme je do uzavíratelné sklenice a přidáme vonný olej – na jednu hrst bylinek asi 25 kapek. Směs promícháme. Nádobu důkladně uzavřeme a necháme 1–2 týdny uležet, aby se aroma rovnoměrně rozložilo do všech bylin. A kouzlo je hotové.

Jak rozvonět purpuru:

Aby byl zážitek z vůně co nejintenzivnější, nechává se směs bylinek zahřívat nebo pozvolna doutnat. Purpura se dá pálit v nádobce aromalampy, kam normálně kapeme vonný olej do vody. Místnost však můžeme nechat provonět i během pouhého zahřívání purpury na podložce na topení, což je asi ta nejbezpečnější varianta.

Upozornění: Purpura by nikdy neměla hořet plamenem, ale jen mírně doutnat. Zahříváme ji a pálíme proto, že působením tepla uvolňuje aromatické látky, jež hezky prostoupí vzduchem v celém pokoji.

Tipy na směsi domácí purpury:

Babiččina vánoční: Citronová a pomerančová kůra, jablka, borovice, skořice, hřebíček, badyán

Příjemně kořeněná: Zázvor, nové koření, hřebíček, jalovec, badyán, skořice, vavřín, majoránka

Něžně uklidňující: Květ růže, květ heřmánku, květ levandule, listy meduňky, květ měsíčku lékařského

Text a foto: Dita Oškerová

Další tipy na provoněné vánoce od Dity Oškerové najdete v zimním Pravém domácím časopise

 

 

Zadejte Váš email, pošleme vám PRAVÉ DOMÁCÍ novinky