Papírové čtení, které vás okouzlí

Jak vznikla první česká popová mantra?

Veronika Hajníková. Zahradnice – kytaristka. Máma dvou dětí. Písničkářka a zapisovatelka písní, které promlouvají k duši. Autorka edukačních písní z alba ZPÍVANÁ ČEŠTINA. Milovnice života v přírodě, permakultury a zahradaření. Tvůrkyně zahradní poezie. Spoluzakladatelka lesní školky a alternativní školy Jasan v Nedvědici.

O zahradní manikůře, kompostu nebo bydlení v jurtě si s ní povídala naše redaktorka v tištěném Pravém domácím. Ale protože Veronika miluje nejen zahradaření (nemá ráda slovo zahrad-ničení), ale také hudbu, vyprávěla nám i tom, jak hudba může pomáhat míru.

Loni jako reakce na dění na Ukrajině vznikla na tvůj impuls a s tvým textem píseň Mír začíná v nás.

Tady se musím pro vysvětlení vrátit trochu zpátky. Před dvěma a půl lety jsem složila první písničku, která odstartovala mou současnou tvorbu. Ta píseň najednou vytryskla, ani nevím odkud. A bylo na ní něco jiného. Jako by vibrovala na úplně jiné úrovni a měnila lidem náladu. Tam vznikl silný záměr, že přesně takové písně chci skládat. No a ony začaly skutečně přicházet. Měla jsem pocit, že vnímám, jak která kombinace slov působí a vibruje, a vybírala jsem ty, které vibrovaly na co nejvyšší úrovni. Pro mě jsou všechny ty písně léčivé, a teď když některé z nich pouštím do éteru, třeba jen formou mobilových nahrávek, tak mám podobné reakce i od lidí, kteří je poslouchají.

Náhlý impuls šířit pozitivní poselství

Dá se tedy říct, že ta píseň přišla spíše skrz tebe?

Text písně Mír začíná v nás vznikl z takového náhlého impulsu, z touhy, aby se éterem šířilo pozitivní poselství. Chtěla jsem, aby lidé slyšeli a zpívali slovo MÍR. Nikoli to, jak je válka špatná. Viděla jsem v představě, jak nějaká celebrita zpívá píseň o míru a ladí tak celý národ na mír. Ten impuls byl hodně silný, takže text vznikl asi během hodiny, kdy jsem se zrovna balila na cestu do studia, kde jsme měli nahrávat Zpívanou češtinu. Hodila jsem ho do kufru a zapomněla na něj.

Co se pak dělo dál?

Jeden večer ve studiu na to přišla řeč a já si vzpomněla, že mám text v kufru, tak jsem to vytáhla a ukázala Michalovi. On vzal do ruky kytaru a začal to hrát i s melodií. Všichni jsme si to pak pořád zpívali. A jelikož jsme měli možnost píseň rovnou nahrát, hned jsme demo rozeslali známým osobnostem. Nemohla jsem vůbec uvěřit, že se to fakt děje.

Ne každý věří, že mír začíná v nás

Podílelo se na ní spousty známých celebrit. To musela být velká zkušenost. Jak jste se přesně dali dohromady?

Divila by ses, kolik lidí s tou myšlenkou, že „mír začíná v nás“, mělo problém. Pak byli naopak ti, kteří to cítili stejně a našli si čas i takto narychlo. Lucka Bílá, Pokáč, Olga Lounová a mnoho dalších zpěváku, kteří jsou vidět ve videoklipu. Pro mě to byla první zkušenost vůbec. Chvílemi jsem si připadala, jako když spadneš z Marsu. Neměli jsme nad sebou žádného profíka, který by to řídil. Vše jsme si zařídili sami, prostě spontánní akce od srdce. Dostala jsem za úkol vymyslet scénář a zrežírovat videoklip, což mi v mém kontextu a s tím, co tam bylo za hvězdy, přišlo hodně vtipný.

Jak píšeš na svém webu, píseň vznikla z touhy, aby se éterem šířilo pozitivní poselství, které se lidem dostane do hlavy i pod kůži. Podařilo se to?

To pozitivní poselství píseň určitě má, a kdo si ji pustí, tomu se pod kůži dostane nejen díky refrénu, který jsme pojali jako takovou mantru, asi první českou popovou. (smích) Ale přiznám se, že jsme skoro vůbec neřešili propagaci, což se asi musí, když chceš, aby se písnička rozšířila masově. Věřím, že se ale dostala k lidem, ke kterým se dostat měla, a její čas třeba teprve přijde.

Text: Barbora Hernychová

Foto: archiv Veroniky Hajníkové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kde nás najdete?

Zadejte Váš email, pošleme vám PRAVÉ DOMÁCÍ novinky