Zkuste patchwork! Podrobný návod na "Babiččinu zahrádku"

Z mých článků už možná víte, jak moc mě baví šití. Ale ne ledajaké. Zamilovala jsem se do patchworku. Pomohl mi vrátit se do tvořivého života, vděčím mu za naplňující chvíle, kdy se usmívám jako Blaženka blažená. A protože se s chutí dělím o to, co mi pomohlo, ráda bych se s vámi teď podělila o kousek toho „záplatování“, jak se taky patchworku říká.

Zkuste patchwork! Podrobný návod na

Připravila jsem si pro vás malý a veskrze jednoduchý návod na patchworkovou techniku jménem „Babiččina zahrádka“.

Strach mít nemusíte, zvládne ji každý, i já jsem to zvládla. :-) Absolutní výhodou této techniky je, že k ní nepotřebujete šicí stroj a můžete si ji vzít s sebou na chalupu, na pláž nebo na hlídání vnoučátek. Jde o tradiční techniku sešívání kousků látek přes šablony, která se používá dodnes, i když už méně. V současné době se i patchwork šije rychleji než dříve, a to hlavně pomocí šicích strojů a různých vychytávek, jako jsou řezací podložky, řezáky a pravítka. Jako ideální látku pro naše potřeby doporučuji zvolit 100% bavlněnou látku s čtvercovým vzorem, jako je tato, nebo jí podobnou. Je k dostání v mnoha barevných variantách. Jednotlivé čtverečky jednoduše z látky vystřihnete a máte připraveno!

Babiččina zahrádka může být ryze samostatnou – sólovou – prací, anebo se může stát také výzvou ke spolupráci více žen v rámci rodin, rodu či tzv. spřízněných duší. Příkladem je spolupráce tří generací žen jedné rodiny, kdy si práci rozdělily a vznikla deka složená z 368 kytiček, 2576 šestiúhelníků!

Vám na začátek může postačit i jediný vzor, kytička, který využijete na aplikaci neboli nášivku třeba na tašku, polštářek, prostírku, ubrus, dečku nebo obrázek. Neznám hezčí pocit než vlastnoručně vyzdobený domov. Ale teď se do toho už můžete s chutí pustit. Co všechno potřebujete?
  • 2 ks čtvrtky A4
  • 7 ks čtverečků látky o velikosti 10,5 × 10,5 cm s různými vzory k sobě ladícími
  • 7 ks špendlíků
  • nit
  • jehlu
  • Chuť to sešít!
  • Nejprve si na čtvrtky překreslete 7 šestiúhelníků a vystřihněte je.

Vysrážejte látku. To je důležité hlavně proto, aby se nám po prvním vyprání naše dílko nesrazilo a tím neztratilo na kráse. Obecně panují mezi švadlenkami dva postupy. Buď látku předeprat v horké vodě, nechat uschnout a potom vyžehlit, a nebo ji jednoduše, ale pečlivě přežehlit napařovací žehličkou. Pára má více stupňů než nejteplejší voda z kohoutku, a tak může látce pomoci se dovysrážet. Z látky pak vystřihněte 7 kusů čtverečků. Ty musejí mít vždy oproti papírové šestiúhelníkové šabloně cca o 1–2 cm větší rozměr na přesah látky pro založení do rubu. Látku na rubové straně přišpendlete k papírové šablonce.

[time-restrict on="2019-08-07"]

Navlékněte nit do jehly, udělejte uzlík… tyhle podrobné návody prý mají v Americe… dýchejte klidně a usmívejte se. :-) Látku přeložte z líce do rubu přes hranu šablonky – jednu stranu. Nehty udělejte na látce podél hrany rýhu. Proti směru hodinových ručiček přeložte z líce do rubu další stranu a také udělejte rýhu. Ve vnitřním rohu přišijte obě přeložené strany k sobě pár (dvěma až třemi) stehy. Proti směru hodinových ručiček z líce do rubu přeložte další stranu látky, udělejte rýhu, pár stehy se ladně prošijte – prokličkujte – k dalšímu vzniklému rohu a ten opět přišijte. Opakujte dále dokola, až máte celou šablonku založenou do rubové strany. Takto si připravte všech 7 dílů – plástviček.

Jednotlivé díly k sobě přišívejte postupně dokola kolem středového dílku po směru hodinových ručiček. Vždy k sobě přiložte dva dílky lícem na líc a po hraně je k sobě přišijte drobným smyčkovým stehem. Nakonec k sobě stejným způsobem sešijte boky dílů.

Vyndejte všechny špendlíky a přežehlete. Pak vyndejte čtvrtkové šablonky zevnitř kytiček. Vzniklou kytičku „Babiččinu zahrádku“ můžete našít na zvolený kousek ztraceným stehem. Když zadáte do vyhledávače „babiččina zahrádka patchwork“, tak na vás vykoukne mnoho a mnoho možností, jak svůj kousek zužitkovat, od polštářku přes tašku, bačkory, prostírky až po velkou deku. Držím vám všem palce, ať se dílko podaří, ať máte sami se sebou trpělivost naučit se něčemu novému, to totiž hodně obohacuje. A HLAVNĚ, AŤ MÁTE PŘEDTÍM, PŘITOM I POTOM KRÁSNÝ POCIT!!! O ten jde nejvíc!!! HR.

Nejdůležitější na konec: základní šablona je pravidelný šestiúhelník o hraně 4,5cm :-)

[/time-restrict]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/08

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​