Zjistěte, proč se pivo jmenuje Frajer. Neodoláte a půjdete ochutnat.

Každá mince má dvě strany. Nekončící řada půllitrů a prázdné řeči o politice jsou jednou stranou pivní „kultury“, znaku prý typického pro naši kotlinu. Dneska to ale bude o něčem jiném. Z půllitru se stane decentní třetinka a za stůl před ni posadíme lidi, kteří mají invenci, nápady nebo chuť podporovat. Právě koncept podpory totiž dělá Frajera Frajerem.

Zjistěte, proč se pivo jmenuje Frajer. Neodoláte a půjdete ochutnat.

Projekt výroby a prodeje piva Frajer se chová podobně jako sociální podnikání. Výdělek zaplatí provozní náklady, zbytek je určený na podporu společensky prospěšných lokálních projektů. Podobně v sousedním Německu funguje Quartiermeister, jehož konceptem se Martin a Standa inspirovali. Než se mohli radovat z první tisícovky lahví naplněných svěžím pivním speciálem, čekalo je vymýšlení názvu, zpracování stylové etikety, ochutnávky a domluva s pivovary. Frajeři právě slaví roční výročí existence. Když se vrátí ze svých civilních zaměstnání, rozváží pivo do vybraných podniků. Na lokální projekty věnují o hodně větší část ceny než sousední Quartiermeister, ale známí jsou mezi nepoměrně menší částí populace, a tak si paradoxně v téhle fázi ještě sami vyhledávají projekty, kterým by nabídli podporu. To dělají bezplatně, s entuziasmem, neboť od začátku sní o tom, jak bude jednoho dne celá věc fungovat. Sednete si takhle okolo stolu s přáteli a při popíjení Frajera vás napadne, jak udělat život okolo sebe lepším. Vymyslíte komunitní akci, setkání, zjistíte, co vám ve veřejném prostoru vaší čtvrti chybí. No, takhle to vlastně nad sklenicí piva chodí celkem často. Ale frajeří happy end spočívá v tom, že se pak klukům ozvete a stanete se jedním z vždy tří aktuálních projektů, které usilují o podporu, a nakonec vám peníze třeba opravdu pomohou akci zrealizovat.

Má dáti, dal

Peníze z prodeje zaplatí provozní náklady, suroviny a pivovar. Z každé lahve, kterou běžně koupíte za zhruba 60 Kč, putuje necelá pětikoruna na projekt. Není to málo, i když mě na první dobrou napadlo, že ano. Německý Quartiermeister je rozšířenější a o takovémhle poměru si nechává zdát. A tak se s každým vypitým Frajerem zvyšuje kupička peněz určených na podporu. V momentě, kdy jejich hodnota dosáhne deseti tisíc, je připravená putovat k jednomu z projektů. O tom, ke kterému to bude, se hlasuje na Facebooku. Naposledy v trojici uchazečů zvítězil sportovně-hudebně-kulturní Stop Zevling festival, který oživuje prostor sídliště Černý Most. Předtím peníze putovaly na lyžák pro děti s postižením a první vybraná částka byla použitá na uspořádání turnaje pro nováčky žižkovské školy boxu. Jestli na Frajera zajdete někdy v dohledné době, podpoříte Piknik pro lidi bez domova, Swap neboli výměnu věcí nebo Hero Clan, který propojuje experty s neziskovkami a nabízí tímhle způsobem krátkodobou podporu. Mimoto dáte dvěma snílkům vědět, že má cenu, když se ve svém volném čase snaží po malých krůčcích měnit svět.

[time-restrict on="2019-09-07"]

Na jedno

Frajera seženete většinou v lahvích v některých pražských podnicích. Na čepované si můžete zajít do Holešovické Šachty. Mimo Prahu je k dostání zatím pouze v baru v Sedlčanech, ve kterém Standa strávil část svého dospívání. Rodinný a přátelský charakter plný užších vztahů se promítá částečně i v distribuci. Pivo, které má vcelku vysoké náklady na výrobu, si do kavárny nebo baru nepořídí každý, protože není možné ho nakoupit za akční ceny ani navýšit marži dle libosti. Stalo by se nedostupným. A tak ho najdete tam, kde je ochota a možnost upřednostnit sociální rozměr nad ziskem. Právě společenským přesahem se Frajer liší od jiných značek. Standa ani Martin pivo nevaří a ani se nepovažují za znalce. Nechávají Frajera vařit v lokálním rodinném pivovaru Zichovec, tak aby byli s jeho chutí spokojení. Je to nefiltrovaný a nepasterovaný pivní speciál typu APA připravený z amerického chmelu. Pro ty, kdo se v pivním označování vyznají jako koza v petrželi, jsem se raději zeptala, co to znamená. APA je zkratka slov American Pale Ale – to znamená, že je to pivo z amerického chmelu a je svrchně kvašené. Mně chutná po ovoci a zdá se mi lehké a velmi svěží. Moc mě baví, že pivo i celý koncept jsou o kvalitě, podpoře a přínosu pro společnost, ale že se to nesmrsklo jenom na to. Zůstává hravost, srandičky, skáče se od smyslu k uvolněnosti. Na etiketě třeba stojí: Odpovědným pitím přispíváte na podporu lokálních projektů. Neodpovědným ještě víc. :-)

Lahve, půllitry, kelímky

Z každého vytočeného sudu během Slou days v OD Kotva, kde jsem na Frajera prvně narazila, se tisícikoruna použila na podporu mladých návrhářů udržitelné módy. Točilo se do kelímků z rostlinného škrobu. Ty jsou kompostovatelné. Snaha o to nezanášet prostředí jednorázovým plastem je skvělá, zatím ale tak nezvyklá, že je někdy dost neúčinná. Většina kelímků skončila v tříděném odpadu mezi plasty. Co na to specialisti na kompostování z Kokozy? „Kompostovatelné kelímky nepatří do plastu, tam by udělaly velkou neplechu při zpracování, při recyklaci. Ideálně patří na kompost či do kompostárny.“ Podle zkušeností se ale kompostárny bojí přijímat podobný typ odpadu, a to kvůli obavám, že je zde přimíchán i odpad plastový. Vlastní kompostování je možné, ale ne úplně snadné. Vyžaduje rok dva kompostování. Ideální je předem kelímky nadrtit. „Pokud se nenajde řešení, jak je zkompostovat, je nejlepší vhazovat je do směsného odpadu, který skončí na skládce či ve spalovně. Podle některých názorů se tam alespoň relativně rychle rozloží a nebudou způsobovat tolik problémů jako plast.“ Třetinkové lahve s Frajerem nejsou vratné. Standa to ví, zabýval se tím a přiznal se, že by ho moc zajímala studie nebo průzkum o tom, jaký dopad mají vratné a nevratné obaly. Náklad na mycí linku je obrovský, pro odstranění etiket se používá veliké množství horké vody a prázdné lahve se na linku musí taky nějak dostat. Nevratné lahve, které skončí v tříděném odpadu, zas sváží vůz a taví se z nich lahve nové. O tom, co je náročnější na energii a co víc zatíží životní prostředí, se rozhoduje těžko. A přitom před volbami ohledně obalů stojí prakticky všichni výrobci a prodejci.

[/time-restrict]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/09

jako součást hlavního tématu čísla Pivo

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​