Zdá se vám třídění odpadu jako věda? Pojďme to rozlousknout.

Patří papírový kapesník do papíru? A zrcadlo do skla? Co když dám do tříděného odpadu něco, co tam nemá co dělat? Třídit je někdy trochu věda, s následujícím návodem už to ale zvládne každý.

Zdá se vám třídění odpadu jako věda? Pojďme to rozlousknout.

Stříbřité obaly od sušenek či chipsů

Tohle je asi nejzáludnější záležitost. Takřka detektivní pátrání přineslo tyto výsledky: Ač na těchto obalech bývá značka PP, což by znamenalo, že se jedná o plast, ve skutečnosti je potažený tenkou vrstvou hliníku. Takový kombinovaný obal se nerecykluje a tak, pokud to jde, je lepší se mu vyhnout. Když už ho máme doma, poputuje do klasické popelnice. Rozhodně ho nezkoušejte propašovat mezi hliník.

Papírové kapesníky, utěrky, ubrousky

Ač je kapesník „papírový“, do kontejneru na papír má přístup odepřen. Totéž platí i pro papírové ubrousky či kuchyňské utěrky. Důvod je za prvé hygienický a za druhé u mokrého papíru je znehodnoceno celulózové vlákno a nelze ho dále recyklovat. Šup s nimi do kompostu.

Roličky od toaletního papíru, proložky na vajíčka

I ony jsou sice z papíru, ale už tolikrát zrecyklovaného, že už to mají spočítané. Papír se může recyklovat jen 7x, pak už je jeho vlákno tak krátké, že z něj nikdo papír nevyrobí. Do modrých kontejnerů je proto neházejte, můžete je zkompostovat.

Stará CD, DVD, kazety

S plastovými obaly směle do plastů, samotné nosiče můžeme vyhodit v malém množství do směsného odpadu, větší množství už patří na sběrný dvůr.

Léky, lékovky

Nespotřebované léky patří zpátky do lékárny, to je jasné. Pokud jsou nádobky od léků zcela prázdné, patří do skla či plastu. Plato na pilulky je ovšem kombinovaný obal, který zrecyklovat nelze, musí do směsného odpadu.

Obaly od kosmetiky nebo drogerie

Zcela prázdné obaly od kosmetiky a čisticích prostředků patří do plastů. Obal od řasenky už je ale natolik znečištěný, že je jeho místo ve směsném odpadu. Pokud je tuba od zubní pasty celá z plastu a dáte si tu práci, že vnitřní obsah tuby vyčistíte, tak je možné ji vytřídit.

Hliníková víčka, nádobky od sprejů

O hliníkových obalech už jsme psali rozsáhlý článek. Není ale určitě na škodu připomenout, že hliník je možné snadno recyklovat a že stojí za to, ho zkusit udat ve sběrně surovin nebo ve sběrném dvoře. Pokovený papír, třeba pytlíky od koření, ani pokovený plast už ale k obnově není.

Molitan

Ten se znovu nevyužívá, v malém množství se může vyhodit do směsného odpadu, ve větším už by měl směřovat do sběrného dvora.

Polystyrén

S klidem ho hoďte do žlutého kontejneru na plasty. Pozor dejte jen na polystyrén, který se používá jako stavební izolace. Pokud je na něm omítka, musí se vyhodit jako stavební odpad.

Autosklo, zrcadlo, keramika, porcelán

Nic z toho do skla nepatří. Pokovení zrcadel způsobuje při tavení značné problémy. Pece si neporadí ani s keramikou a porcelánem. I tady platí pravidlo, že malé množství spolkne popelnice, větší už sběrný dvůr.

Některé další vychytávky:

Do modrého kontejneru nepatří povoskovaný ani umaštěný papír, což se týká třeba pečicího papíru, (tip: můžete ho zkusit použít opakovaně). Obálka s plastovým okénkem se naopak do papíru smí vyhodit celá, při dalším zpracování v papírnách se při rozvláknění a následném třídění jednotlivé části od sebe oddělí. Stejně tak nevadí ani kovové svorky. Plastové bublinky už je ale potřeba z obálek vydolovat.

Baterie, drobná elektronika – mají své místo v červených kontejnerech ASEKOL. Těch se po republice objevuje pořád víc, nějaký snad bude i poblíž vás. Do těchto kontejnerů naopak nepatří televizory, počítačové monitory, zářivky ani úsporné žárovky.

Kam patří guma? Ani ta se nerecykluje. Malé množství zvládne směsný odpad, velké sběrný dvůr. Pozor, do plastů nepatří ani PVC, obsahuje chlor, při jeho zahřátí tak mohou vznikat nebezpečné zplodiny. Má označení s číslem 3. Jedná se například o novodurové trubky nebo lino.

A teď, co se stane, když něco přece jen zmotáme a dáme třeba pokovený plast do tříděného kontejneru? Naštěstí to není kalamita, na třídicí lince se ještě vše ručně dotřiďuje. Ovšem pokud někdo schválně vyhodí třeba pytel bioodpadu mezi papír, celý obsah kontejneru tak zbytečně znehodnotí!

ZÁHADA SYMBOLŮ

Co na obalu znamená tento roztomilý panáček u koše? Opravdu ne mnoho. Jen to, že použitý obal máme hodit do příslušné nádoby na odpad. Aha.

Pokud je ovšem na obalu popelnice přeškrtnutá, už se musíme mít na pozoru. Znamená to, že obal obsahuje nějaké nebezpečné látky. Nebezpečný odpad nepatří do žádného kontejneru, ani do směsného. Jsou to například zmiňované prošlé léky nebo elektroodpad. Pokud byste je vyhodili do koše, eventuálně spláchli do záchodu, mohou kontaminovat vodu nebo půdu. Mezi nebezpečné patří i zbytky či obaly veškerých ředidel, plechovky od barev, laků nebo mořidel, ale i plastová „pistole“ od nátěrů nebo obaly od minerálních olejů. Takové odpady se odnáší do sběrny nebezpečných odpadů nebo na sběrné dvory.

Tento zelený bod znamená, že je za obal zaplaceno do systému EKO-KOM, v rámci kterého se zajišťuje sběr a využití obalových odpadů. Neznamená to ovšem, že daný obal, který se zeleným bodem pyšní, je vždy recyklovatelný.

Šipky s číslem nebo zkratkou nás informují o materiálu, z něhož je obal vyroben.

Papír Plast Sklo Kovy Kartony

Koukněte na: www.jaktridit.cz www.asekol.cz www.veronica.cz