Vyspalý versus nevyspalý svět. Jak funguje biohacking spánku?

Žijeme ve společnosti, která upřednostňuje nespavce. Tedy jedince, který spí maximálně čtyři hodiny denně, chodí z práce pozdě večer a brzy ráno je zase zpět jako správný příklad vzorného, poctivého a pracujícího člověka.

Vyspalý versus nevyspalý svět. Jak funguje biohacking spánku?

Spánek na úvěr nefunguje!

To, že tento životní styl není úplně šťastná strategie pro zdraví, všichni víme. Asi si také většina z nás uvědomuje, že bez spánku umřeme. Ale málokdo už možná ví, že spánek nefunguje na úvěrový systém. Nedostatek spánku nedá našemu mozku příležitost v noci opravit to, co by opravit měl. Nicméně mnoho z nás si řekne, že to dospíme o víkendu. Omyl. Nedospíme…

Neurolog a psycholog Matthew Walker ve své knize Proč spíme píše: „Mozek už nikdy nemůže získat zpět spánek, o nějž jednou přišel.“

Spánek jako základní kámen

Existuje řada spánkových experimentů, které jasně ukazují, že spánek je klíčový aspekt lidského života. Je to základní kámen všeho. Chceš zhubnout? Fajn. Tak se na to nejdřív pořádně vyspi, protože pokud máš nedostatek spánku, tvoje kila půjdou ze svalů, ne z tuků.

Chceš být bohatší? Fajn, tak se na to pořádně vyspi, protože vyspalý jedinec dělá lepší finanční rozhodnutí než ten nevyspalý. Chceš být víc kreativní? Fajn, dopřej si kvalitní spánek, jinak ti to nebude myslet. Chceš mít lepší zdraví? Fajn, tak spi! Spánek je totiž nejen nejlepší meditací, ale také nejlepším opravářem. Spánek podporuje tvůj mikrobiom v tlustém střevě.

 429189-PDYTM0-975 

Biohacking spánku

A tím se dostávám k biohackingu spánku. Biohacking je moderní princip, směr, který v budoucnosti může radikálně ovlivnit naše životy. Jednoduše řečeno, biohacking je kombinace umění a vědy, které hledají, jak nejlépe naplnit lidský potenciál. Je to směr, který má určité principy a postupy, jež pomáhají kontrolovat naše zdraví, naši vlastní biologii, a tedy i naši náladu, výkon a celkově náš život.

Biohacking se mi líbí z toho důvodu, že má spoustu zábavných nástrojů, se kterými si člověk může hrát, experimentovat, ale zároveň se biohacking opírá o vědecké principy, které ty experimenty dokážou změřit. Jeden z principů biohackingu je právě spánek! Nástrojů, které váš spánek zkvalitní, je celá řada…

Dýchací techniky aneb kyslíkový nášup

Existuje mnoho dýchacích technik, které nám spánek mohou zlepšit. Za nejúčinnější považuji dýchací techniku Wima Hofa, tzv. Wim Hofovu metodu, kterou už několik let učím na svých víkendech Hoř pomalu nebo na svém YouTube kanálu. Je velmi jednoduchá a účinná. Zlepší nám spánek hlavně z toho důvodu, že způsobí krátkodobou respirační alkalózu. To znamená, že naše tělo je pak více okysličené.

Meditační techniky aneb čudlík sebelásky

Nedat si každý den meditaci je pro mě jako nevyčistit si zuby. Existuje mnoho vedených meditací, které najdete různě na internetu. Popřípadě si můžete své meditace sami vymyslet. Meditace nám mění strukturu mozku, zklidňuje naši mysl a aktivuje v nás takový čudlík sebelásky. Cítíme se lépe a náš mozek a naše tělo jsou pak na spánek lépe připraveni. Nejlepší meditace před spánkem mi přijde meditace na vděčnost.

Spánkové rituály aneb digitální detoxikace

Žijeme v digitální době a většina z nás kouká buď na televizi, do mobilu nebo do počítače i pár minut před tím, než se uložíme ke spánku. Nicméně tento návyk negativně ovlivňuje náš spánek. Nejen kvůli modrému světlu, ale také kvůli informacím, které před spánkem konzumujeme. Ideální je si udělat takový dvouhodinový spánkový rituál, který bude zahrnovat jiné návyky. Např. studenou sprchu, meditaci, psaní deníku, procházka, povídání s rodinou…

Journaling aneb papír to vezme za nás

Už přes 20 let si píšu deník. Začala jsem jako malá a pokračuji s tím dodnes. Je to výborná technika, kdy se vypíšete ze svých emocí. Napíšete si na papír jak to krásné, tak to méně krásné, co vás trápí, na co se těšíte atd. Vaše mysl to pak nemusí nosit v hlavě, protože to nosí papír, na který to napíšete. Jste pak uvolněnější. Tato technika dělá divy.

Otužování

Studená sprška ráno vás nakopne. Když si ji však dáte před spaním, tak vás naopak zpomalí, uklidní a připraví na spánek. Je to paradox, ale funguje to.

Bylinky

Existuje mnoho bylinek, které můžete pro svůj spánek použít. Zde v ČR rostou například třezalka, mučenka, meduňka, kozlík, heřmánek a další.

Ze zahraničí je velmi zajímavým doplňkem např. extrakt z rostliny kava, která je takový heřmánek na steroidech. Pochází z pacifických ostrovů, kde ji lidé používají už po staletí, a to na různé druhy bolesti, dokonce i menstruační, na stres a lepší spánek. Tajemství bylinky kava spočívá v kavalaktonech, psychoaktivních částech rostliny.

Pak je to bylinka Calea zacatechichi, rostlina, která nám pomáhá si uvědomit, že sníme. Po vypití začneme cítit únavu a rozšířené smysly.

Existuje toho hodně a jelikož máme každý trochu jinou biologii, je potřeba na sobě bylinky opatrně testovat. Biohacking je o osobní svobodě. Nemusíme být odborníci, abychom se zkoumali. Učíme se na cestě a to je na tom nádherné.

Vyspalý versus nevyspalý svět

Mám pocit, že momentálně jsme hlouček nevyspalých lidí, který tvoří nevyspalý svět. Jak by asi vypadal hlouček lidí, který by utvářel vyspalý svět? Jak bychom tvořili? S jakými inovacemi bychom přišli? Jak by vypadalo naše vzdělávání? Vzdělávání našich dětí? Jaké by byly naše společenské hodnoty? Na co bychom se dívali v televizi? Měli bychom nějakou? Jak by vypadaly naše vztahy? Jak by vypadalo naše zdraví? A jak by vypadal náš život?? Osobně bych si moc přála takový svět jednou poznat…

---

Tento článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2019/07. Celý výtisk seženete elektronicky v PDF našem e-shopu. Tam také pořídíte všechny naše předchozí čísla.

Nové číslo PDČ koupíte v trafikách GECO Tabák, Inmedia, TRAFIKA a ve vybraných prodejnách Albert (podívejte se mapu prodejních míst). Nejraději vám nové číslo pošleme do schránky přes předplatné