Výlet z hektického světa do pohody

Naše pětiletá dcera měla nedávno svátek a dostala krásný dárek. Dala jí ho její učitelka jógy a byl to přesně takový dárek, který nečekáte a který má velkou přidanou hodnotu. Beátčina lektorka se jmenuje Hanka Luhanová a onu hru, kterou jí věnovala, sama vymyslela. Možná už Hanku znáte a možná se o ní rádi dozvíte víc a možná ještě přemýšlíte, čím pod stromečkem potěšit své děti, začtěte se tedy do povídání o cestě za jedním velkým snem a o práci naplněné radostí.

Výlet z hektického světa do pohody
 

Hanka Luhanová vystudovala ekonomii a její kariéra v oblasti marketingu a PR se velice slibně rozjížděla. Jak sama říká, vždycky měla velké štěstí na lidi, kteří s ní spolupracovali, a přestože ji její profese bavila, cítila, že to není tak úplně ono. Ke změně se odhodlávala nějaký čas, nic ji vlastně netlačilo a rozum se srdcem si to spolu musely vyřešit. Pak už to šlo ráz na ráz.

 

Hanko, jaká ta změna vlastně byla?

Já jsem celkem akční člověk, všechno chci stihnout, zažít, zkusit a často lituji, že den nemá 48 hodin. Tak to bylo vždycky a jóga pro mě znamenala zklidnění, výlet z hektického světa do pohody. Chtěla jsem zjistit, jak se uklidnit i v běžném životě, a brzy přišla na to, že cesta ke klidu vede přes vědomé dýchání a prodlužování výdechu. Čím častěji jsem ovšem toto praktikovala, tím víc jsem se zrychlenému životu vzdalovala. Při jedné relaxaci jsem si položila zásadní otázku, co chci vlastně dál dělat, a intuice mi hned odpověděla. Okamžitě jsem měla jasno, že moje budoucnost je spojena s jógou a prací s dětmi. Bylo rozhodnuto!

 

Takže jsi založila Lali jógu. Jaké byly tvoje začátky?

Důvod založení Lali jógy byl zpočátku úplně banální. Protože si nepamatuji delší básničky a písničky k jógovým cvikům, začala jsem si vymýšlet svoje vlastní – kratší. Celý koncept Lali jógy mě napadl při pobytu v Indii a po návratu domů vyšla moje první knížka Lali cvičí jógu. Abych si práci učitelky jógy ještě víc ulehčila, motivuji děti jógovými kartami a dalšími pomůckami, a tak pořád vzniká něco nového.

 

A kdo je Lali?

Lali je pětiletá holčička, která dětem představuje cvičení jógy jako zábavu. Chtěla jsem jí vybrat jméno, které je krátké, pro děti snadno vyslovitelné a navíc má nějaký skrytý význam. Když jsem ve staroindickém jazyce objevila slovo lila – hra, zábava, krása, půvab, narodila se naše Lali, která v sobě tohle všechno spojuje. Budovat svět kolem Lali mě moc baví. Už jsme jí s ilustrátorkou Katkou Mesdag vymyslely staršího bráchu Olivera, psa Jogiho a kočku Salambu a třeba dojde i na rodiče.

 

U Lali ale tvoje aktivity zdaleka nekončí. Založila jsi Českou asociaci dětské jógy, co všechno svou činností tato organizace zaštiťuje?

Asociace zaštiťuje především odborné poradenství a vzdělávání v oblasti dětské jógy. Spolupracujeme s řadou skvělých odborníků, naše semináře jsou akreditované MŠMT. Asociaci jsem založila společně s Olgou Tajovskou, úžasnou cvičitelkou jógy. Obě v asociaci školíme a já ji, kontrolovaná správní a dozorčí radou, vedu. Určuji tedy její směr. Mým neskromným cílem je vytvořit silnou komunitu cvičitelů (nejen dětské) jógy, kteří si budou vzájemně oporou a inspirací, protože si myslím, že v józe konkurence neexistuje.

 

Jaké by měl mít lektor jógy předpoklady?

Každý z nás byl jednou dítě, a to je velká výhoda. Prvním předpokladem je vzpomenout si na to, umět být zase tím dítětem, ale zároveň i dospělým, který dětem „ukazuje směr“. Měl by sám praktikovat jógu, a to nejen na fyzické, ale i duchovní úrovni. Vždy je třeba začít od sebe, jinak nám to děti neuvěří. Velkou výhodou lektora je empatie – umění vcítit se do pocitů druhých, které mohou být naprosto odlišné od našich, a chápat je. Já občas říkám, že cvičitel dětské jógy by měl být kromě jiného také dobrým detektivem a umět pátrat po příčinách chování konkrétního dítěte. Děti občas zlobí, ale každé k tomu může mít jiný důvod – jedno potřebuje pozornost, druhé ji naopak rádo nemá. Každý jsme jiný a u dětí to platí stejně. Proto by měl dobrý učitel jógy zapomenout na všechny poučky a svoji práci dělat především srdcem, intuitivně. Myslím, že každý máme tuto schopnost v sobě, jen je potřeba ji objevit.

 

Proč by měly děti cvičit jógu?

Velmi často dostávám otázku, proč je najednou jóga pro děti tak důležitá, možná i populární. Co se stalo, že je nyní tak potřebná. Já to nevím, ale myslím si, že jóga je velmi přirozená a dřív nebyla tolik potřebná, protože většina věcí prostě přirozená byla. Začíná to u porodu, kdy těla žen mnohdy nejsou připravená na přirozený porod a narození císařským řezem už má nějaký vliv na vývoj dítěte. Pokračuje to dalšími vymoženostmi, které dětem vývoj urychlí a nenechají je, aby si prošly všemi vývojovými fázemi. To pak může být velký problém, který se projevuje nejen na fyzické úrovni. Bylo by to na dlouhé povídání, ale já to zkrátím – jóga je možná považována za zázračnou, protože vrací děti zpět do jejich přirozeného vývoje a pohybu a to, co přeskočily v raném dětství, je zpětně naučí. Díky tomu často u dětí částečně nebo úplně pominou problémy jako porucha pozornosti, hyperaktivita nebo špatná koordinace pohybu.

Dalším neduhem naší uspěchané doby jsou špatné dechové návyky. Dech je pro náš život klíčový – s nádechem se narodíme, s výdechem zemřeme a mezi tím se mnohokrát nadechneme a vydechneme. Dalo by se říct, že jak kvalitně dýcháme, tak kvalitní bude náš život. A pokud naučíme děti opět správně dýchat (protože s touto schopností se narodily), budou fyzicky i psychicky odolnější, spokojenější a klidnější.

 

Vím, že učíš i rodiče, jak cvičit s dětmi, co pak takové společné cvičení přináší?

Pokud budeme s dětmi cvičit i my, nejen že spolu „kvalitně“ strávíme čas a prohloubíme náš vzájemný vztah, ale zároveň jim můžeme jít příkladem a to je podle mě jediná cesta, jak na děti dlouhodobě působit. Také je skvělé dětem díky józe ukázat, že něco nedokážeme a nejsme například tak ohební jako ony. Jednoduše můžeme sestoupit z toho „rodičovského podstavce“ k dětem na zem.

 

Kdy je fajn začít a o čem je miminkovská jóga?

Já jsem spíš pro to, abychom ze začátku byli především dobrými pozorovateli, tím zjistíme, co je naše miminko zač a to nám napoví, kdy, jak a s čím začít. Dalo by se říct, že miminko od narození jógu samo cvičí, jak si postupně začíná uvědomovat sebe a své okolí. My mu můžeme být nenápadnými průvodci a pomocníky. V určité fázi vývoje začne miminko, když ho položíme na bříško, zvedat hlavičku, tedy cvičit kobru. Pak se zkouší stavět na čtyři – do pozice kočky, zvedá zadeček – což je pozice psa hlavou dolů. A tak bych mohla pokračovat. Pak je dobrý čas přidat k tomu dětem básničky nebo písničky.

 

Jak k tobě přicházejí nápady, co tě inspiruje?

Inspiraci nacházim především v dětech. Zní to jako klišé, ale je to tak – děti mi vymýšlí názvy pozic, hry a podobně. Hodně také vycházím ze zkušeností svých učitelů, ať už je to Gopala, zakladatel Rainbow kids yogy, Olga, se kterou jsem založila Asociaci, nebo řada skvělých učitelů jógy nebo účastníků našich seminářů pro cvičitele, kteří mi průběžně prochází životem. A pak samozřejmě čerpám ze svého dětství a svých zkušeností z období, kdy jsem hlídala děti v USA.

Třeba hra Jóga, nebe, ráj vznikla tak, že jsem potřebovala zabavit svou neteř a sestavila jsem jí hru Nebe, peklo, ráj, kterou jsem jako dítě milovala. Vzpomínám si, že na základce jsme si tam s holkami psaly jména kluků, a který nám vyšel, toho jsme „milovaly“. Tak jsem to jen překlopila do jógového cvičení a nová hra byla na světě.

 

Co plánuješ dál?

Na svoje plány mám tlustý blok velikosti A4. Když mě něco napadne, hned to tam napíšu, jinak bych to zapomněla. Blok je hustě popsaný a já v něm čas od času listuji a „stresuji se“, jak to všechno stihnu. To je takové moje téma, se kterým hodně pracuji. Kolikrát ani nevím co, ale určitě TO nestihnu :-). Takže místo toho, abych teď vypsala seznam věcí, které mám v plánu, a opět se zbytečně zhrozila, kdy to všechno stihnu, raději zůstanu u toho, co dělám teď – vedu kurzy jógy pro děti, občasné Jógové hrátky pro děti a dospělé, to jsou ukázkové hodiny a nápady, jak cvičit s dětmi doma, řídím Asociaci, školím další cvičitele, mám vydavatelství Lali jóga, kde nyní připravujeme třetí sérii Jógových karet a zároveň upravené vydání první série, jejíž náklad už je k naší velké radosti vyprodaný.

 

Pozn. Beáty: Nová Hančina hra Jóga, nebe, ráj je stejná jako její autorka – prostě skvělá. Naše děti si ji okamžitě zamilovaly a já se díky ní vrátila do dětství. Hra je uložená v krásné krabičce, plná úžasných ilustrací a zábavy. Skládačky si zvládnou sestavit samy děti, stejně tak je baví nalepovat samolepky, které ke hře patří. Všechny pozice jsou vysvětleny v podrobném návodu a jejich názvy mají vtip.

 

Mrkněte sem: www.jogasdetmi.czwww.lalijoga.cz

Jsem si jistá, že když se nacházíte hodně dole, je to jenom proto, abyste se zase brzy ocitli hodně nahoře. Už je to víc než šest let, kdy jsem se sbírala po životní krizi a právě tou dobou jsme se díky účasti na dětské ekologické soutěži seznámili s Petrou a Danem. Časopis byl zatím jen vizí v jejich hlavách, přesně si pamatuju okamžik, kdy jsme se o něm bavili poprvé. Přišlo mi to jako sen a tenhle sen jsem za několik měsíců skutečně držela v ruce, dokonce se svým textem. Díky tomuto setkání získala naše rodina nové přátele a zcela nový směr.  Za to jsem hodně vděčná, protože v mém životě nikdy nebylo tolik radosti jako je dnes. A zítra určitě bude ještě větší :-).

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Eshop last minute