„Vše, co se mi děje, se děje správně, a tak, jak to potřebuji.“ Antonín Baudyš

Vše je, jak má

„Vše, co se mi děje, se děje správně, a tak, jak to potřebuji.“ Antonín Baudyš

Znáte ten pocit, když narazíte na něco, co rozechvěje každou buňku ve vašem těle? Na něco, co s vámi souzní? Co rezonuje hluboko v nitru a pojmenovává věci, které už dávno cítíte, ale teprve teď, když je někdo jiný vyslovil, jste si je konečně uvědomili?

Tajně doufám, že se vám to stane při čtení tohoto článku. Mně se to děje pravidelně na blogu Antonína Baudyše mladšího. Čtu si tam o životě v radosti, bezpodmínečné lásce, tantrickém milování, a tetelím se štěstím, že jsem našla podobně naladěnou duši. Byť jen přes internet.

Co se má stát,…

A teď si představte mé rozechvění, když Antonín vyhlásil seminář na téma Spojení s duší. „Získáte pocit klidu, jistoty a vědomí, že vše v našem životě je přesně tak, jak to má být a jak to potřebujeme pro svůj vývoj,“ zní mi v uších jeho slova o náplni kurzu. To je přesně pro mne, jásám. Zrovna se peru s milionem pochybností, jestli můj život směřuje tím správným směrem, jestli něco nedělám špatně, jestli to má nějaký smysl. Na ten kurz chci!

Jenže ouha, je plno. Holt nejsem asi jediná, která nadšeně hltá myšlenky charismatického astrologa a přeje si ho potkat naživo. Ale počkat, Antonín psal přeci kdysi i o síle pozitivní mysli. Zkouším se tedy přihlásit s přesvědčením, že to nějak půjde. A ono to jde. „Budete vítána,“ přichází kladná odpověď.

děje se správně

Seminář je intenzívní. V kruhu se všemi přítomnými cítím propojení energií. Téměř každý, tedy spíše každá, protože mužů je jen pětina, jsme přišla s něčím, co právě prožívají i ostatní. Propady, strachy, pocit oddělení, rozchody, letargie, absence vůle, síly, radosti. Všichni toužíme po lásce, spojení s celkem, sdílení, naplnění, jistotě, klidu, štěstí, tvořivosti, radosti.

Antonín nám rozumí, prožívá to samé. A hned na úvod nám předkládá tři pohledy, ve světle kterých lze vnímat život s radostí a bez bolesti, a to jakkoli dramaticky se nám zrovna naše situace jeví.

Všechno, co se děje, je v souladu s potřebou svého vývoje, tedy energetickou nutností.

Všechno, co se mi děje, jsem si vědomě či podvědomě stvořila já sama.

Všechno, co se mi děje, prožívám proto, abych to mohla příště prožít jinak.

První věta mi zní trochu cize, ale když si ji přeložím na prosté Vše, co se mi děje, se děje správně, a tak, jak to potřebuji., nalézám v ní hluboké smíření a pochopení. A naději. Všechny mé pochyby jsou právě o tom, zda dělám v životě věci správně. Když si připustím, že vše, co probíhá, mě posouvá tam, kam potřebuji, nemusím už bojovat, řešit, kontrolovat. Nemusím se trápit, jestli jsem měla raději vzít stálou práci, jestli jsem měla zůstat s partnerem, jestli dobře vychovávám syna. Nemusím marnit svou energii na strach, obavy a hledání problémů. Místo toho můžu začít opravdu žít. Prožívat přítomný okamžik naplno. Mou duši zalévá klid a pocit, že jsem na správném místě. Že všechno je, jak má být.

Zvolme si radost

Neznamená to ovšem, že se mám klidně smířit s nudou, smutkem, bolestí, kterou možná právě teď cítím. „Jsem to já, kdo si tvořím své prožitky,“ vysvětluje Antonín druhý bod. Jaká bude přítomnost, máme ve svých rukou, vlastně ve své mysli. I já můžu žít v radosti. I já se můžu mít ráda. I vy. Každý. Možná se to nepovede hned, nevadí. Všechno se děje přeci proto, abychom to příště mohli prožít jinak. Třeba radostněji.

A jak to uvést do praxe? „Dávejte svoji pozornost radosti. Ona vevnitř čeká, kdy si jí všimneme. Za všech okolností a ve všech situacích,“ dí Antonín. Zdánlivě jednoduché, ale chce to cvik. Než se člověk přestane soustředit na to, co se může pokazit a začne vnímat, co se může naopak povést, chvíli to trvá. Zvlášť když nás od dětství učili soustředit se právě na možné nástrahy a úskalí života. Život je pes! Život není peříčko! Nikdo se s tebou mazlit nebude! Nebo je tu snad někdo, komu tyhle kruté „pravdy“ nevtloukali do hlavy?

Cvičení pro radost

Radost se dá naučit vnímat postupně. Každý večer si rekapitulovat a psát, co se mi ten den stalo pěkného. Oceňovat to, znovu to prožívat. Nepříjemné věci není nutné zapisovat. V tomto cvičení není nutné jim dávat pozornost. Dělat to tak dlouho, až začnu ty příjemné věci vnímat i během dne, v přítomnosti, tady a teď, všude.

Sluncem k duši

Po celý den pak Antonín vynáší na světlo jedno silné téma za druhým. O smyšlené vině, kterou si neseme hluboko v sobě, a za kterou se trestáme. O čerpání čeho se nám nedostává od jiných lidí, kteří se k nám pak odvrací zády. A přitom všechno, co potřebujeme, máme v sobě. O zrcadlení se v tom, co nám vadí na druhých. Na vše si zkoušíme i praktická cvičení, jak to změnit. Ale pořád to ještě není to hlavní.

To nejjasnější prozření přichází až po setmění. Antonín začíná meditaci na představu slunečního světla. Přes toto světlo nás propojuje s naší vlastní duší. „Naše duše není jenom naše. Je společnou duší, souvisí s jednotou, celkem, Bohem.“ Objasňuje, že jsme díky ní propojeni se všemi lidmi, zvířaty, rostlinami, vesmírem. Ve spojení s duší pociťujeme naplnění. Ve spojení s duší neexistuje nedostatek ničeho. Je jen láska a radost.

Zní to fantasticky, ba fanaticky. Těžko uvěřit bez vlastního prožitku. Dotknout se vlastní duše, byť jen na krátko, jediným paprskem. Na mě to bylo na poprvé příliš. Nedokázala jsem meditaci vědomě prožít a usnula jsem při ní vyčerpáním. Nechává mě to však klidnou. Cítím, že to, co se děje, se děje správně. A jak to prožiju příště, záleží jen na mně.

Kam dál?

Antonínův blog: baudysjr.blog.respekt.ihned.cz

Další seminář Spojení s duší 1. února 2014 v Praze

Kniha Sanaya Roman: Láska duše

Antonín Baudyš ml.

Původně řeholník, vzděláním filozof, od roku 1996 astrolog. Žije v Jeseníkách se ženou a třemi dětmi. Nejspíš i díky své ženě Kristýně, psychoterapeutce, se směr jeho pozornosti obrací k hledání radosti, překonávání zármutku a čerpání síly ze vztahu se sebou sama.

V roce 2016-2017 pravidelný autor PDČ. Asi víte, že jeho doménou jsou hvězdy, přináší tedy každoměsíční astrologické výhledy. Ať vám hvězdy přejí, dámy a pánové... :-)

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné