Vodní terapie Watsu, harmonizace ducha i těla

Individuální terapie v teplém vodním prostředí, mezi které patří především Watsu(R), Wata(R), Aquahealing(R), Water Dance(R) a Healing Dance(R), jsou prováděné ve vodě o teplotě 34–36 °C, díky které nejenže není klientovi chladno, i když většinu nebo celý čas stráví v pasivně uvolněném odevzdání se, ale téměř automaticky se podvědomě navrací do stavu, kdy byl v matčině děloze, a může tak znovu zažít nebo nově vytvořit hluboký a pro duši léčivý pocit bezpečí, přijetí a lásky...

Vodní terapie Watsu, harmonizace ducha i těla

Pět let ve vodě

Osobně jsem se poprvé s vodní terapií Aquahealing setkal v roce 2012 jako klient, kdy jsem společně se svou ženou absolvoval krásné partnerské, propojovací vodní ošetření. Nedlouho na to jsem získal další zkušenosti naladění se do velmi jemných rovin vědomí v terapeutickém výcviku. Vyzkoušel jsem si, že toto nastavení, kterého se všeobecně v terapiích na suchu dosahuje s jistým úsilím, poskytuje Aquahealing tak nějak automaticky. Během roku 2013 jsem nové dovednosti postupně začal praktikovat s rodinou, kolegy a klienty a v dalších letech prošel v Maďarsku výcvikem nádherné formy vodních terapií Healing Dance.

Mezinárodní setkání

Posledních pět let mě dovedlo až k události, která proběhla na konci loňského roku v Třeboni a která byla nejen pro mě a mou další práci ve vodě velmi inspirující. V českém lázeňském městě se konala mezinárodní konference vodních terapií, jejímž tématem bylo využití vodních terapií v rehabilitaci, sportu, těhotenství a psychologii. Významným hostem konference byl zakladatel metody Watsu (Water Shiatsu) dvaaosmdesátiletý Harold Dull (USA), který zde vedle dalších aktivit vedl dvouhodinový workshop Tantsu masáže, jež se provádí na suchu ve volném oděvu, což pro získání obdobných výsledků jako ve Watsu otevírá možnost všem, kteří mají z jakéhokoliv důvodu přístup do vody znemožněný.

[hide]

Široký vodní potenciál

Příležitosti vyzkoušet na konferenci vodní terapie využila i usměvavá Barborka Sedláčková (15), autorka malířského stylu „PUSOPISU“ a obrazů, které rozzářily konferenční sál. Kromě Barborky se konference zúčastnily i další postižené děti. Ty si vedle hezkých zážitků odnesly i finanční dar od ostatních účastníků. Mimo sebezkušenostní zážitky bylo možné vyslechnout celodenní blok přednášek odborníků ze zahraničí i z České republiky. Potvrdil se tím široký potenciál využití vodních technik v mnohých oblastech, jako je například péče o děti s dětskou mozkovou obrnou, péče o duševní zdraví a osobní rozvoj, použití myofasciálních masáží ve vodních terapiích a jejich využití při přípravě a regeneraci vrcholových sportovců i u těhotných žen a novorozenců. Osobně jsem byl z této konference nadšený, protože vodní terapie v Česku vnímám jako relativní novinku a pozoruji, že když neexistuje široká informovanost jako např. o aromamasážích, řada lidí z laické i odborné veřejnosti ještě o vodních terapiích tohoto charakteru nikdy neslyšela. Na druhou stranu, když se podívám časem dozadu, těch, kteří už o nás někdy slyšeli či některé ošetření využili, měsíc od měsíce přibývá.

Vše vyplave na povrch

Vodní terapie dokáže pomoci při relativně běžných obtížích fyzických či psychických, ale i při vážných obtížích, které nás provází dlouhodobě. S jednou z mých klientek jsme řešili např. i téma plného otevření se hojnosti na finanční úrovni, aby klientka byla schopna přijmout do svého života peníze – v pro ni potřebném množství je získat a udržet.

Mnoho se toho už ve vodě událo pro harmonizaci vztahu s rodiči/matkou/otcem – například aby se (konečně) na hlubších rovinách jejich bytostí otevřela jejich schopnost odpuštění nebo aby naplnili svá srdce dostatkem rodičovské energie.

Jiní se „znovu narodili“ – psychicky – a díky potápění a konkrétní mateřské formě vlastně i fyzicky prožili znovu svůj porod, tentokrát v prostředí plném bezpečí, přijetí a lásky. Jsem vodě vděčný, že mi v takových momentech umožňuje zastoupit klientovi na chvilku roli otce nebo i matky, pokud tato potřeba nastane.

Jedna z posledních silných zkušeností potkala klientku, která desítky let žila s pocitem nespravedlivosti, že ji v dětském věku opustila matka, která umřela na rakovinu. Aniž by to bylo zamýšleným tématem terapie, voda jí přinesla hluboké uvědomění, jež jde až za lidský rozměr této smutné události, že matka neměla povinnost s ní „zůstávat“, a v důsledku toho konečně usmíření a klid duše...

Autor: Marek Bednář

Koukněte na:

Web autora: www.lecivytanec.cz

Web konference: www.watsu2017.cz

[/hide]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/02

Přečíst/koupit v digitální podobě

V Papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​