Voda má rozpuštěné vlasy

Vodu miluji odmalička. Vůbec mi nevadilo, že jsem se při svém vlastním porodu nalokala plodové vody, horší byla ta pupeční šňůra okolo krku. Ráda plavu nahá v lesních tůních, v úplně ledové vodě, a často se utápím ve svých pocitech. K vodě se váží emoce, podvědomé procesy, intuice a vnímavost. Je to živel jako stvořený pro rusalky a mořské panny.

Voda má rozpuštěné vlasy

Čistá voda je vzácnost. Nostradamus kdysi napsal, že jednou budou lidé platit za vodu. A tak se i stalo. Platí za vodu v plastových lahvích v supermarketech, i za používání tekoucí vody z vodovodu. Na pití z potoka nikdo v dnešní době nemá odvahu. Do řeky protékající městem pošleme plavat leda tak psa, kterého si doma ještě pro jistotu osprchujeme chemicky upravenou vodou z kohoutku, aby nebyl špinavý. Studánky jsou takřka nedostupné a díkybohu daleko, ještě by je člověk znečistil. Alespoň je mohou nadále chránit a čistit lesní víly.

Běsnění živlů

Když se Bůh hněvá, sešle na lidstvo potopu. Prší, prší, jen se leje, a povodně jsou tu hned. Voda je mocný živel, který stejně jako oheň může nadělat pěknou paseku, když jej rozzlobíme. I naše země zažila ničivé povodně, které braly lidem domovy. Voda čistí a bere s sebou všechno pryč. Je neustále v pohybu. Přitéká, směřuje od pramene k ústí, vlévá se do moře a oceánu. Znázorňuje nám tak přirozené plynutí času a běh událostí. Nic nezůstává stejné. Voda je cyklickým ženským principem. Jednou je tichá a klidná, jindy zase v podobě rozbouřených vln. Vládne jí proměnlivá Luna, která řídí nejen příliv a odliv, ale i všechny fáze ženského cyklu. Voda jako živel se týká proměny života. Uklidňuje a chladí horký a rozvášněný oheň. Dokáže jej zcela zničit. Spolu s ním vře a mění se v horkou páru. Když se ale oheň spolčí se vzduchem, vytvoří horký vzduch, který její kapky vysuší. Voda odjakživa patří k zemi, spolu vytvářejí harmonickou vazbu, ale když se voda rozzlobí, dokáže zemi zcela zaplavit.

Člověka odjakživa fascinoval podmořský svět. Třeba právě tam existují další světy a města, o kterých zatím nemáme ani tušení. Voda zaujímá obrovskou plochu na naší Zemi a žije v ní také řada živočichů. Například delfíni, kteří jsou symbolem inteligence, ale i lásky a partnerského štěstí. Voda jako symbol ve snu znamená plynutí času, procesy podvědomí, očistu a především emoce a intuici. Průzračně čistá voda je dobrým znamením, přináší pevné zdraví, šťastné události, nejvyšší ochranu a čistotu úmyslů a myšlenek. Naopak kalná voda předvídá nemoci, problémy, krize a starosti. K vodě patří také lodě, pomocí kterých lze po ní cestovat. Ty mají v oblibě zejména lidé narození ve znamení raka, jež je jedním z vodních znamení. Dalšími členy vodního zvířetníku jsou ryby, které milují korálové útesy a azurové pobřeží, a štíři, které lákají temné magické hlubiny. Tato vodní znamení mají své charakteristiky i své vládce v podobě planet.

Rakům vládne zmiňovaná Luna, která exaltuje ve svých proměnlivých fázích. Lidé narození ve znamení raka se ale potřebují především cítit bezpečně. Raději se drží kolem pobřeží nebo na dobře opevněné lodi. Rádi si zalézají do úkrytů, uklidňuje je bezpečí čtyř stěn. Tak jako raci lezou pozpátku, zrozenci tohoto zvířetníku se vracejí do minulosti a šťourají ve věcech dávno minulých. Rybám zase vládne podmořský Neptun, který vítá do světa imaginace, fantazií, ale i klamu a iluzí. Rybkám vyhovují větší hlubiny, snový svět, utopické ideje, ale ovládají i schopnosti léčit a uzdravovat. Někdy trpí spasitelským komplexem a bývají altruisty a věrnými služebníky druhých. Štíři jsou pověstní svou nezkrotnou sexualitou a pronikavým, rentgenovým pohledem. Lákají je temnější stránky, ale jejich tah na branku, porozumění skrytým souvislostem a umění zasáhnout protivníka svým jedem na nejcitlivějších místech, jim nezřídka přinesl úspěchy a respekt druhých. Vládcem jejich znamení je nedávno objevená „planeta“ transformace Pluto, dříve totiž štíry stejně jako berany spojovali s Marsem.

Voda je odjakživa mou nedílnou součástí

Léčba vodou

Už je to nějaký čas, kdy jsem léčivou sílu vody ve spojení se jmény jako Kneipp či Priessnitz, a mrzla jsem v ledovém jarním potoce. Byla pak zdravá jako řípa :-) O vodě v souvislosti s léčbou jsem začala přemýšlet čím dál tím více. Lázně, zábaly, vřídla i pití speciálně upravované vody je něco, co vždy mělo svůj smysl. Sledovala jsem také seriál české televize o zakladateli firmy Mattoni, který mi tuto tématiku rovněž připomněl. Zajímala jsem se i o pití vody, ve které se máčely polodrahokamy nebo třeba uhlík v podobě šungitové pyramidky. Voda je zkrátka nutnou součástí lidského bytí. Celý živý organismus se skládá z vody, a i breathariáni, jež odmítají fyzickou potravu a živí se pránou, by bez příjmu tekutin nepřežili.

Voda je také součást mnoha náboženských i duchovních obřadů, například je to křest obnášející kropení vodou anebo celé rituální koupele za účelem očisty. Ve středověku to bylo s vodou na štíru, především kvůli hygieně, a to nijak neprospívalo lidskému zdraví. Ve špíně se šířily nemoci a infekce jedna dvě. Voda je zkrátka symbolem čistoty, studená voda upevňuje zdraví, například z hlediska otužování nebo spálení bacilů mrazem. V mnoha magických operacích se využívá proměny vody v led, která zmrazí a uchová vše, co je potřeba, ve svém neměnném stavu. Je to jediný způsob, neboť, jak jsem již zmínila, voda je živel neustálé proměny. Pokud stojí na místě, začíná hnít. Tvoří se v ní bakterie, které ji kalí a způsobují rozklad, rozpad a přeměnu stávající struktury. Pouze led uchová vše v původním stavu. Například mražení pohlavních buněk využívaných při umělém oplodnění není problém, ale zmrazit živé tělo člověka se tedy ještě nikomu nepodařilo :-)

V souvislosti s uzdravováním pomocí vody bych ještě ráda zmínila úsměvné příklady lidové medicíny ze starých knih. Například se doporučovalo, aby se nemocný člověk okoupal ve vodě, v níž předtím okoupali psa. Při typických křečovitých nemocech dětí bylo třeba namočit je do ledové vody, anebo jim podkuřovat kolena párou z vroucí vody, kterou prve někdo třikrát obešel. Také se nemocné děti koupaly ve vaně, v níž byl rozdroben chléb z pohřební hostiny nebožtíka. Dítka, která měla problémy se spánkem, koupali v odvaru z makovic. Mnohé nemoci se také zaříkávaly, například házením žhavých uhlíků do vody za doprovodu počítání od devíti ku jedné. Poté se voda vylila ven přes hlavu dítěte a zlo bylo zažehnáno.

Jan Skácel - Modlitba za vodu

Ubývá míst kam chodívala pro vodu
starodávná milá
kde laně tišily žízeň kde žila rosnička
a poutníci skláněli se nad hladinou
aby se napili z dlaní

Voda si na to vzpomíná
voda je krásná
voda má
voda má rozpuštěné vlasy
chraňte tu vodu
nedejte aby osleplo prastaré zrcadlo hvězd

A přiveďte k té vodě koníčka
přiveďte koně vraného jak tma
voda je smutná
voda má
voda má rozcuchané vlasy
a kdo se na samé dno potopí
kdo potopí se k hvězdám pro prstýnek

Voda je zarmoucená vdova
voda má
voda má popelem posypané vlasy
voda si na nás stýská

Je astroložka, kartářka, vykladačka snů, básnířka a začínající spisovatelka, vášnivá čtenářka, maminka dvou dětí, milovnice přírody, zvířat, hudby, historie, konspiračních teorií a umění všeho druhu. Pracuje jako externí redaktorka několika časopisů, věnuje se také poradenství v oblasti zdravé výživy, bylinkaření či aromaterapii.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné