Víte kdy máte ovulaci? Aneb život bez hormonální antikoncepce.

Jde to i bez pilulek!

Víte kdy máte ovulaci? Aneb život bez hormonální antikoncepce.

Beáta Matyášová

Je to zdánlivě snadné. Každý den si před spaním lupneme jednu malinkou pilulku a tím máme vystaráno. S největší pravděpodobností neotěhotníme a dost možná ani nebudeme menstruovat. Navíc se nám třeba vylepší pleť. O těchto „pozitivních“ účincích hormonální antikoncepce slyšíme všude, ale proč už se zdaleka tak často nehovoří i o těch ostatních? Protože těch „vedlejších“ je celá řada? A protože kdybychom o nich věděly příliš, nepřinesly bychom farmaceutickým firmám takový zisk? Není na čase vrátit se k sobě samým a důvěřovat přírodě? Mám pro nás řešení!

Proč je ženský cyklus důležitý?

Cyklus představuje změnu i rovnováhu. Vnímáme ho v pravidelném střídání dne a noci, v proměně ročních období, v opakujícím se přílivu a odlivu, jako rytmický proces našeho organizmu chápeme dýchání, tlukot srdce, spánkový a stravovací režim. Všechno z uvedeného je pro nás životadárné a během všeho, co se v našem těle odehrává, se mění hladina hormonů. Hladina kortizolu je nejvyšší ráno, v noci vzrůstá hladina růstového hormonu, melatonin je zase uvolňován v závislosti na vystavení se světlu. Hladiny ženských pohlavních hormonů se střídají v měsíčních cyklech, charakteristických pro každou ženu a pravidelnost tohoto cyklu je odrazem přirozeného souladu ženského organismu s rytmem přírody.

Menstruace na míru?

Pilulky však ve skutečnosti (přestože často jsou v gynekologických ordinacích ženám nabízeny jako prostředek k jeho upravení) přirozený ženský cyklus potlačují a pravidelné krvácení je pouze uměle nastavené krvácení dané vysazením účinné látky, která s ženskou přirozeností nemá nic společného. Je jen rozhodnutím výrobců, jestli nastaví „interval menstruace“ na 28 dnů, 3 měsíce, a nebo ji zcela zruší. Dobré je vědět i to, že vedle potlačení přirozeného krvácení pilulky významně zasahují i do tvorby mnohých, organismu vlastních hormonů a tedy i do celkové hormonální rovnováhy organismu. Je tedy logické, že jakékoliv umělé dodávání vysoce účinných hormonů zásadním způsobem ovlivňuje psychický stav ženy.

Nechejme to na Luně

Přirozený lunární ženský cyklus je řízen propojeným působením čtyř hormonů: FSH, LH, estrogenu a progesteronu, uvolňovaných ze čtyř orgánů: hypothalamu, hypofýzy, vaječníků a dělohy. Podle východních učení odpovídá hypothalamus šesté čakře, tedy třetímu oku. V době zahájení menstruace dosahuje uvolňování hormonů hypothalamu vrcholu a puberta může být v tomto smyslu chápana i jako doba „otevření třetího oka poznání“. Otázkou je, v jaké míře hormonální změny, ke kterým v přirozeném ženském cyklu dochází, ovlivňují schopnost ženského vnímání a náš emocionální život. Joan Borysenko, Ph.D, zakladatelka Mind and Body Clinic v USA a autorka knihy Womens Book of Life, navrhuje vnímat změny spojené s ženským cyklem ne jako příšernou nemoc označovanou premenstruační syndrom, ale coby přirozenou potřebu organismu pro zklidnění a naladění se svému vnitřnímu životu i přírodě a otevření se většímu poznání. PMS, menstruace ani menopauza nejsou nemoci! Jde však o závažné mezníky v ženském životě, které byly zneužity medicínským a farmaceutickým průmyslem, a tak je mnoho žen dnes namísto příležitosti k poznání a vnímání vlastního těla bere jako nepříjemné projevy, které je třeba léčit.

Dovolme si život bez „nepříjemností“

Regina Stolzenberg, socioložka, spisovatelka a mluvčí zastřešující svaz německých gynekologických center uvádí, že dlouhodobé účinky trvalého užívání pilulky na metabolismus nejsou zdaleka prozkoumané a ženy, které je pravidelně užívají, by měly vědět, že se tak dobrovolně účastní rozsáhlé, novodobé klinické studie s nejistým koncem. Podle některých propagátorů HA můžeme z praktického hlediska nežádoucí účinky HA rozdělit na závažné a nezávažné. Mezi závažné patří např. komplikace, které se týkají oběhového systému. Všechny ostatní, nezávažné nežádoucí účinky jako váhový přírustek, změny nálad, bolesti hlavy, žaludeční potíže a jiné, jsou podle takovýchto autorů jen nepříjemnosti. Podle autorů Elsona Haase, zakladatele centra preventivní medicíny v Kalifornii, a Buck Levina, profesora výživy Bastyr Univerzity, patří k rizikům užívání HA i narušení rovnováhy jednotlivých živin a zvýšení zátěže funkce jater.

Šetrně k sobě i k přírodě

Přirozené plánování rodiny přitom umožňuje ženě lépe vnímat svůj organismus i rozvinutí většího respektu k vlastnímu tělu. Mnohé páry řadí přirozené plánování rodiny mezi prostředky napomáhající budování vztahu, protože plánované rodičovství vyžaduje dobrou komunikaci mezi partnery o jejich intimním životě. Kontrola početí vycházející z metody plodných a neplodných dnů znamená střídání období vhodných pro intimní styk s obdobými abstinence. Podle tradiční čínské medicíny takováto pravidelná sexuální abstinence vede k šetření mužské vitální síly a je doporučovaná. Přirozené plánování rodiny prospívá ženě, muži i oběma jako páru. Je šetrné k našemu organismu i k přírodě.

Antikoncepce i řešení neplodnosti

Pokud si nyní říkáte, pilulky tedy ne, ale co tedy, podívejte se na www.naturcomp.cz. Tato úžasná přirozená antikoncepce je založena na minipočítačích, které díky svému programu dokáží určovat plodné a neplodné dny s přesností 99,3%, tedy se spolehlivostí srovnatelnou s hormonální antikoncepcí! Jediné, co od vás přístroj potřebuje, je každodenní 60-ti sekundové měření teploty sondou v ústech a potvrzení případné menstruace. Všechno ostatní si zjistí počítač sám analýzou nameřených teplot a jejich srovnáním se statisíci dalších naprogramovaných teplotních křivek. Výsledkem jeho práce je předpověď plodnosti, ovulace, statistika cyklu důležitá zejména při řešení neplodnosti a v případě zájmu i možnost předpovědi plánování pohlaví dítěte. Německý výrobce nabízí hned 3 verze antikoncepce – variantu pro přirozené plánování rodiny Baby-Comp, ochranu před neplánovaným těhotenstvím Lady-Comp a zjednodušenou verzi vhodnou pro mladé pearly. Všechny tři minipočítače představují přirozenou, ekologickou a zdravou metodu nezatěžující organismus. Jedná se o jednorázovou investici, jejíž cena může být už po pěti letech používání výhodnější než jiné antikoncepční prostředky. Při srovnávání spolehlivosti se počítače jasně řadí k tomu nejlepšímu na trhu.

Přirozené plánování rodiny s Lady-Comp, Baby-Comp a pearly představuje antikoncepci bez užívání léků, s žádnou chemií a s nulovými nežádoucími účinky!

A co je mi na tom všem ještě tak sympatické, že by byla škoda to nezmínit? Za vznikem této metody stojí muž-doktor, jehož žena trpěla nežádoucími účinky užívání HA, a který proto dal dohromady skupinu lékařů, techniků a designerů, s nimiž vytvořil minipočítače, které se už 20 let úspěšně prodávají po celém světě.

Koukněte na:

www.naturcomp.cz