Vánoce – hromady odpadků. Mysleme na to již při balení dárků!

Vánoce znamenají nejen vůni jehličí a svíček, pospolitost rodiny a přátel, ale také spoustu příprav. Snažím se je minimalizovat a ty zbylé si užívat, přesto mě občas dostihne stres. Jedním z nejsilnějších rituálů jsou dárky. Také už jste někdy byli v pokušení je úplně vynechat? Pro někoho se vybírají skvěle a člověka hřeje na duši oboustranná radost. Pro někoho hůř a pak se stydím, že jsem přispěla k existenci zbytečné věci, která obdarovanému překáží a brzy skončí v popelnici.

Vánoce – hromady odpadků. Mysleme na to již při balení dárků!

Velké dárky s malou stopou

Vánoce bez dárků jsem po pár pokusech o domluvu s rodinou vyhodnotila jako nemožné. Nikdo nejásal nadšením, a i mně pořád v hlavě běžely stereotypy vzájemného obdarovávání. Znáte to přemýšlení, od koho asi dárek dostaneme a jak bude hodnotný, abychom to dostatečně oplatili… Prý je to jedna z užitečných zvyklostí, která udržuje komunity pohromadě. Naznala jsem, že k Vánocům bez dárků bych potřebovala duševní výbavu a autoritu dalajlamy. Navíc si prostě nedovedu Štědrý večer představit bez rozzářených dětských očí.

Tak zkouším aspoň vymýšlet dárky s malou ekologickou stopou – hudbu, divadelní představení, předplatné časopisů, výlety či zážitky. Prostřednictvím certifikátů se dá podpořit řada dobrých projektů neziskových organizací. Naše babička už zvládla přijmout například strom v pralese či živé zvíře jako zdroj obživy pro africkou rodinu. Skvělé jsou také potraviny, jíst se přece musí. Pořídit se dají třeba mošty, sirupy a marmelády, obligátní čaje, kávy a čokolády, nebo rovnou celoroční předplatné na farmářské bedýnky. Vše pokud možno místní, bio a/nebo fair trade. I pokud koupíme hmotnou věc, můžeme volit mezi různými materiály podle toho, do jaké míry jsou přírodní, biodegradabilní, recyklovatelné, místní a podobně.

Zkusme to bez hromad obalů

Odpudivou kulisou Vánoc jsou hromady odpadků. Úhledně zabalené dárky se na Štědrý den rychle promění ve změť roztrhaných papírů, izolep a stužek, které po několik dalších dní spolu s obaly od neuvěřitelného množství potravin přetékají z kontejnerů do ulic. Do Tří králů se pak Vánoce připomínají rostoucími horami odstrojených vánočních stromků.

Obecně na omezení množství obalů existuje řada receptů. Ten nejjednodušší a nejúčinnější zní – prostě nic nekupujme! Spousta věcí je nadbytečná a můžeme se bez nich obejít, jen je potřeba si to uvědomit a občas i potlačit nákupní touhu či přímo horečku. (Přátelé antropologové, kde se v naší genetické výbavě vzaly?) Chceme-li opravdu něco koupit, zkusme odmítnout jednorázový obal. Však si v obchodech zvyknou, že chceme koláč do ruky nebo nákup do plátěné tašky. Obaly je možné také minimalizovat tím, že koupíme velké balení a při vybírání výrobků sáhneme po těch, které mají obalů relativně méně. Je mi vždy líto, když nechávám v regálu oblíbený čaj balený v jednom sáčku luhovacím, druhém sáčku plastovém, papírové krabičce a ještě celofánu – ale co se dá dělat.

Kalendář, mapa nebo třeba „šedák“

I dárek můžeme dávat bez obalu. Nechceme-li se však vzdát překvapení, které rozbalení dárku přinese, stále máme možnost volby. Můžeme dát přednost starému papíru – co například vytvořit obal z kalendáře právě končícího roku nebo mapy po babičce? Kupujeme-li papír nový, je vhodnější klasický balicí papír „šedák“, který se ze 100 % vyrábí z recyklovaného papíru. Dá se dozdobit potiskem, pokreslením či polepením vystřiženými obrázky.

Nebo ještě lépe, můžeme použít některou z alternativ papíru. Z Japonska pochází technika furoshiki, při níž k zabalení dárku využijete čtvercový šátek či kus látky, uvázaný na některý z mnoha způsobů podle rozměru dárku. Další možností je látkový pytlík na dárky, obdoba látkové nákupní tašky. Látkové pytlíky jsou nesčetněkrát recyklovatelné, balení je jednoduché a navíc obdarovaného něčím zajímavým překvapíte.

Vyrobme si látkový pytlík

Látkový pytlík lze ušít jednoduše. Chceme-li být opravdu ekologičtí, ušijme jej z recyklovaných látek – ideálně středně pevných a neklouzavých. Doporučuji větší kusy látek, jako jsou staré pánské košile, dlouhé sukně, závěsy, ubrusy. Ty obsahují nejméně švů, dá se z nich vybrat největší kus látky a lze často stříhat zadní i přední díl naráz. Střih není potřeba, nejvhodnější mi připadá prostě obdélník. Nezapomeňte nechat nahoře dostatečný přesah na zavázání. Šijete-li pytlík na konkrétní dárek, nejlepší je zkusit ho před stříháním do látky „zabalit“. Pro dárky relativně štíhlé stačí pytlík placatý. Pokud je dárek hodně tlustý, je dobré pytlíku ušít dno, aby měl tři rozměry. Šití dna je jednoduché: placatý pytlík obrátíme naruby, odměříme si hloubku dna a spodní rohy pytlíku na kolmo přešijeme, ustřihneme a začistíme (viz foto).

Způsob zavazování je na vás. Můžete pytlík zakončit dvojitým přeložením látky a prostým švem a zavazovat jej pak na volno – výhodou je, že jej převážete v jakékoli výšce dle velikosti dárku. Nebo můžete v horním švu či kdekoli na látce udělat tunýlek a provléknout jím stahovací tkanici. I stužka může být ekologičtější než klasická polyesterová. Recyklujme ty staré, a když nám dojdou, můžeme třeba vodorovně rozstříhat staré bavlněné tričko na 3 cm široké proužky. Pak zatáhneme za oba konce, proužek se jakoby kouzlem sroluje a máme tkaničku.

Tak, a je zabaleno… Užijte příjemných Vánoc bez odpadu!

Inspirace:

Látkové pytlíky (nejen) na dárky lze zakoupit na: www.lapytla.cz

Tipy na dárky: http://www.veronica.cz/?id=270

Technika balení Furoshiki: http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/japonske-furoshiki-zabalte-vanocni-darky-jinak-do-satku

Další rady k balení dárků: http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/par-rad-jak-vanocni-darky-zabalit-hezky-ekologicky

Autor: Jana Tesařová