Užijte si dovolenou jinak - s indiány a na koňském hřbetě

Je letní ráno a první paprsky slunce začínají hřát. Otevírám oči v indiánském týpí, větracím otvorem přímo nad hlavou vidím modré nebe. Louka voní rosou a hlínou, je slyšet proud blízké řeky. Probudilo mne zaržání koně – dva se pasou kousek za naším bílým plátěným dovolenkovým domovem. Před sebou mám den s pohodovým stádem koní a skupinou starých i úplně nových přátel…

Užijte si dovolenou jinak - s indiány a na koňském hřbetě

Tak jsem si představovala začátek ideální dovolené už kdysi před lety a myslela si, že to je jen můj sen. Od roku 2011 už vím, že tento sen má už dávno svou hmotnou podobu. Stačí jen přidat se a žít ho aspoň pár dní v roce také. V údolí Divoké Orlice totiž táboří každé léto s rodinou a svým stádem po indiánsku odchovávaných koní Petr Staněk, známý také jako náčelník Sedí pod koněm.

S koňmi od samého rána

Pod stromy lemujícími louku westernového tábořiště Vochtánka v Anenském údolí u Potštejna začíná den výbornou snídaní na dřevěných stolech. Když se slunce opře do bílých plachet týpí naplno, už se vše točí kolem koní. První ze tří skupinek jezdců už přivádí lesní cestou nad údolím desítku koní z pastvy do tábora. I ti, kdo nemají dosud s koňmi a jízdou na nich zkušenost, dostávají vodítka a učí se pod profesionálním dohledem základům přirozené komunikace s koněm.

Indiánská vesnice

Sešlo se nás tady jako obvykle přes třicet dospělých i dětí všeho věku. Někteří se už znají, jiní zatím ne. Naši „indiánskou vesnici“ však rychle spojuje společný záměr – dozvědět se více o koních a v poklidném tempu si po celý týden zkoušet, jaké to je zpomalit, přestat hlídat čas, dívat se na svět z koňského hřbetu i očima koní, užívat si přírody a okusit i něco z tradic a moudrosti prérijních indiánů.

[hide]

Indiánův volný čas

Když odezní klapot kopyt a první skupinka nejmenších jezdců spolu s úplnými začátečníky zmizí i s vodiči koní krokem v lesích za mostem, mají ostatní možnost naložit se svým časem dle své aktuální chuti a zájmů. Někteří se domluví a vyrazí do lesa na dřevo na večerní oheň, jiní se pustí do šití indiánských ozdob a předmětů denní potřeby nebo mokasín z jelenice a korálků. Dostanou k tomu ukázky s výkladem i potřebný materiál a rady. Nejen pánové a kluci se často věnují výrobě tradičních opeřených šípů, nácviku lukostřelby nebo hodu oštěpem. Mnozí zůstanou jen u lenošení v trávě a koupání v řece, jiní vyrazí pěšky na procházku, třeba nádhernou alejí podél řeky k městečku Potštejn.

Sdílení zážitků

V průběhu dne se všichni v jízdě na koních vystřídají, podvečer obvykle uzavírá skupina nejzkušenějších jezdců, kteří po okolních loukách a lesích i cválají a koníky na závěr odmění broděním chladivým říčním proudem. Při společném odsedlání a večerním krmení koní v táboře je dostatek příležitostí pro všechny popovídat o nových jezdeckých zážitcích, sdílet své neobvykle rychlé jezdecké pokroky a vyptat se zkušenějších na vše nové, co den s koňmi přinesl. Někdy zbyde čas zhlédnout také ukázky tréninku tradičních indiánských jezdeckých dovedností vrcholné úrovně.

Večerní ohně

Každý den po večeři následuje posezení u ohně s písněmi, bubnováním a oblíbenými příběhy a pohádkami severoamerických indiánů. Po indiánské pohádce, kterou vypráví náčelník osobně, odcházejí děti spát do svých spacáků na dřevěných podlážkách. Mnohá týpí se rozzáří do noci světlem malých ohňů, které příjemně zahánějí chlad od řeky a vlhkost noční rosy.

Noční radost pod hvězdami

Dospělí pokračují zachumlaní do vlněných dek v povídání a zpěvu pod hvězdami obvykle dlouho do noci. Nastává čas i ke spřádání nových snů – třeba o vícedenním putování na koních krajinou podhůří i hor… Chvíle radosti, které tady zažívám každý rok znovu, okamžiky, kdy každý s úžasem a vděčností pocítí, jaké to je být nohama pevně na zemi, hlavou ve hvězdách, očima v záři ohně a srdcem u přátel, koní a indiánů.

Koukněte na: www.kone-indiani.cz

[/hide]

Text a foto: Jitka Hausnerová

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/04

jako součást hlavního tématu čísla Zelená  dovolená

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​