Upečte si vlastní voňavý chleba. Poradíme vám, jak na perfektní kvásek

Vybavujete si tu úžasnou vůni čerstvě upečeného chleba? A což teprve, pokud tenhle "boží dar" vznikl vaším vlastním přičiněním! Pečení kváskového chleba není nic složitého, jen to chce trochu zručnosti a lásky při přípravě a údržbě kvásku. Pak už to půjde samo.

Upečte si vlastní voňavý chleba. Poradíme vám, jak na perfektní kvásek

Kvásků jsem zakládala několik. Několikrát mi umřel. Jen díky těmto zkušenostem jsem přišla na to, proč se to stalo. Nebylo to kupodivu tím, že bych ho nechala dlouho bez nakrmení, ale tím, že jsem nechala skleničku s kváskem v lednici pootevřenou. Proto mi občas zplesnivěl. Nebo jsem neměla trpělivost a nevěřila, že kvásek jde ještě zachránit. Teď už vím, že kvásek se dá zachránit téměř vždy.

Pokud se tedy cítíte na svůj vlastní kvásek, pak vězte, že to není vůbec složité, a pojďte do toho!

Zakládala jsem ho několikrát i s dětmi a pokaždé se povedl. Vím, že na internetu existuje spoustu návodů i s přesnými počty kolik čeho. Já to dělám od oka a opravdu se povede vždycky.

Jak na to

Vezměte čistou(!) skleničku se šroubovacím víčkem. Dejte do ní lžíci žitné chlebové nebo celozrnné mouky. Přidejte vodu, až vznikne těstíčko jako na lívance. Zavíčkujte, dotáhněte a dejte na den do lednice. Druhý den kvásek nakrmte. To znamená, že do něj přidáte žitnou mouku a trochu vody. Pak už ho nechte venku na lince a víčko nedotahujte. Kvásek tím, že požírá mouku, řídne. Proto někdy není potřeba vodu přidávat. Třetí den kvásek nakrmte stejným způsobem a čtvrtý den ho ráno ještě nakrmte a za pár hodin z něj můžete upéct chleba.

Jak kvásek uchovávat

Hotový kvásek uchovávejte v lednici v zavřené skleničce. Jednou za čas ho nakrmte. Jak často byste ho měli nakrmit, záleží na tom, jak řídký nebo naopak hustý ho uděláte. Pokud bude mít konzistenci řídkého těsta na palačinky, měli byste ho krmit co tři čtyři dny. Pokud bude jako těsto na chleba, pak stačí jednou za týden. Já ale občas krmím i jednou za 14 dní. To už je ale pak opravdu tuhé těsto. Neuškodí, když si kvásek pojmenujete, je přece jen živý ;-)

1. den 2. den 3. den 4. den      

Obrázky: 1. DEN   /   2. DEN   /   3. DEN   /   4. DEN

Možné chyby

1) Kvásek zplesnivěl? Pořiďte si nový na kváskové mapě nebo si ho znovu založte podle návodu výše.

2) Kvásek je cítit po acetonu? Nevadí. Vezměte novou skleničku s víčkem, dejte do ní žitnou mouku, smíchejte s vodou a nakonec přidejte na špičku nože starého kvásku. Uvidíte, že se pěkně zase rozjede.

3) Kvásek je dobré jednou za čas (měsíc dva) vyvětrat. Nechte ve skleničce jen trošičku kvásku a ten smíchejte s žitnou moukou a vodou a nechte den probublat venku mimo ledničku jen přiklopené. Pak nakrmte a dejte zpátky do lednice.

4) Kvásku se nedaří, když ho krmíte starou/prošlou moukou.

vysledek2

Návodů, jak na kvásek, se všude rojí hodně. Za nejlepší informační zdroj považuji web pecempecen.cz. Najdete tam nejen odkazy na všechno možné okolo pečení chleba a udržování kvásku, ale i kváskovou mapu, kde můžete sehnat ten svůj, z kterého upečete první chleba.

Koukněte na:
www.varenipodlezuzky.cz
bit.ly/zuzkavari

Zuzka naskočila do projektu s názvem Pravý domácí ještě předtím, než vůbec vznikl. Nejdříve měla na starost naši fanouškovskou základnu na facebooku, kterou vypiplala a věnovala jí péči. Zkusila si i psát a zalíbilo se jí to. Do budoucna by chtěla psát víc. Zajímá se o témata jako jsou udržitelné stavitelství, permakultura, přirozené porody, divoké bylinky, zdravé a udržitelné stravování, přirozená péče o děti a techniky duševního rozvoje.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné