O nadužívání léků pohledem lektorky jógy a bývalé lékárnice Ireny Kubicové

Každé roční období s sebou přináší s železnou pravidelností cílené reklamy na naše zdraví. Bombardují nás snadnými návody na to, jak zatočit s bacily, jak být honem fit a rychle po nemoci zase dobře vypadat. Zaměřit bychom se ale měli na budování dlouhodobé imunity.

O nadužívání léků pohledem lektorky jógy a bývalé lékárnice Ireny Kubicové

Do naší mysli reklama krok za krokem zasévá semínko, že být dobrá máma a mít zdravé dítě znamená podat na noc ten správný sirup a přes den pravidelně v určený čas tu správnou tabletku. Že je to ta nejsnadnější věc, sáhnout do lékárničky, podat lék a čáry máry fuk, vše je v pohodě. Dospělý jde s úsměvem do práce a děti si vesele hrají či jdou (možná o trochu méně vesele, nicméně zdravé) do školy, rodiče jsou spokojení. Prodej léku rapidně stoupá. Vždyť i proto se na něj ta reklama dělala.

Za pultem lékárny

Jako bývalou lékárnici mě vždy frustrovalo velké nadužívání léků, mnoho nelogických kombinací a zbytečné nasazování léků tam, kde se i podle medicínských postupů má jít, alespoň nějaký čas, jinou cestou. Vadilo mi zabíjení komára velbloudem. Nedokázala jsem pochopit, že 10 let stále dokola vysvětluji, že zvýšená teplota do 38,5 stupně se netlumí. Tělo se nechává bojovat s nemocí. Právě pro svůj boj tělo potřebuje teplotu zvýšit. Všichni už to přece musí vědět!

Ruku v ruce s tím jde téma bolest. Ohromné nadužívání „růžových tabletek“, o kterých reklama tvrdí, že jsou pomocí proti jakékoli bolesti, a kterých se prodá nevýslovné množství. Stejně tak jako litrů kapek a sprejů proti rýmě, které drtivá většina kupujících ani nepotřebuje. Paradoxně si jimi navíc ničí nosní sliznici a vytvářejí návyk. Špatně léčený kašel udělá mnohdy větší paseku než kašel neléčený. I když lidé dostanou od lékárníka patřičné informace, přesto léky chtějí. Většina z nich nemá trpělivost a čas jít jinou cestou, obvykle je ani nenapadne po vlastní cestě pátrat a svůj organismus neustále oslabují, nerespektují, nepátrají po příčinách nebo si je nechtějí připustit... až je z toho chronická nemoc.

Na vině jistě není pouze „zlý farmaceutický průmysl“, kterému jde jen o peníze, nebo lékaři, kteří jsou přetížení a zvyklí na určité postupy. Ale postupy říkají, že se léčí léky. Mnoho pacientů léky vyžaduje. Požadují v ordinaci předpis toho, co jim doporučila sousedka, že zaručeně zabere, toho, co viděli v televizní reklamě, nebo trvají na předepsání antibiotik i při virózách. Zodpovědnost je především na nás, na lidech. Zodpovědnost za vlastní zdraví, za svou informovanost, za strach a za vlastní vztah k autoritám máme ve svých rukou.

Irena Kubicová - bývalá lékárnice a lektorka jógy

Každý extrém je… extrém

Žiji mezi lidmi, kteří o nemocech smýšlejí jinak. Snažíme se zamýšlet nad životosprávou, psychosomatikou, přírodními rytmy, dávat vše do souvislostí a vnímat svůj životní styl jako součást prevence, užívat bylinné přípravky. Jsme však stále v menšině. I tato menšina má ale svůj pól, kam se vejdou i zarputilí odpůrci všeho chemického, vše řeší výhradně přírodními postupy, farmaka považují za jedy, odmítají všechna očkování a bez léků chtějí zvládnout i zápal plic. I to je jeden z možných pohledů, ale všímám si v něm stejné zarputilosti a vnitřní agrese proti každé krabičce z lékárny, jaká je na opačném pólu. Ve výsledku jsou „zarputilí alternativci“ i „chemičtí polykači“ ve stejné vlně negativní energie.

Důležitý je respekt

Často se mě lidé ptali: jak můžeš pracovat v lékárně, když sama léky neužíváš, mnoho postupů zpochybňuješ a jsi, jak mi začala jedna paní říkat, „travní žena“? Právě proto! Pracovala jsem v lékárně s velkou vnitřní svobodou, také díky józe, která je uměním pozornosti, jsem vnímala každého pacienta i jinak než jen zrakem. Naučila jsem se ptát se jich tak, že jsem poznala, koho je potřeba motivovat a ujistit, že to jde i jinak než s léky. Ty, u kterých jsem otevřenost vůči jiným postupům nevnímala, ty, kteří jinou cestu vyzkoušet nechtěli, jsem neodsuzovala. Neposuzovala jsem je ve špatném světle, ctila jsem jejich rozhodnutí a jejich cestu. Říká se tomu respekt. Těmto lidem možná léky skutečně pomáhají, možná ne, ale potřebují je.

Léčba s rozumem i intuicí

Těm, kteří se na mě stále obracejí s žádostí o radu, se snažím dát co nejkomplexnější informace, rozhodnutí je ale na nich. Sama u sebe a své rodiny se rozhoduji velmi intuitivně a s ohledem na to, co se právě děje. Pokud mě ráno bolí hlava, což se stává tak jednou za tři měsíce, a vím, že mě čeká náročný den v podobě několik jógových lekcí, rozhodnu se v ten daný okamžik, že chci být aktivní a lekce nerušit. Vezmu si růžovou tabletku, beze strachu, že mi sežere žaludek, zůstanu v klidu, uvařím si čaj, počkám, až prášek zabere a jdu po svých celým dnem.

Pokud by mě hlava bolela pravidelně, často, volila bych komplexnější řešení. Sledovala bych, v jakém období se bolest objevuje, souvislosti se stravováním, emocemi, lidmi kolem mě. Zvážila bych návštěvu homeopata, ajurvédského lékaře a pídila se po příčině chronicity.

Domácí lékárničku mám vybavenou antipyretiky vedle homeopatik, éterických olejů českých bylin, které si sama pěstuji a zpracovávám, a také ajurvédských bylin. Farmaceutické vzdělání beru jako svoji velkou výhodu. K lékaři chodíme obvykle pouze na preventivní prohlídky. Mám vynikajícího pediatra pro svoje děti, naslouchajícího člověka s rozumem i srdcem na svém místě a také praktickou lékařku, která ke mně chodí na jógu. Oběma důvěřuji. Každý máme možnost svobodně si zvolit lékaře, i když to někdy vede k tomu, že za dobrým lékařem je potřeba cestovat. Také jsem ve svém životě cosi nezvládla a ocitla se na operačním stole a byla jsem ráda, že moderní medicína takovou možnost dává. Jsem prostě žena, která se nestydí za to, že má v kabelce vedle levandule i paralen, kdyby ji náhodou začala bolet hlava cestou na kongres.

Otevřete brány intuice

Jděte i do lékárny či na bylinnou zahradu středem svého vnímání. Buďte pozorovateli, naciťujte, co je intuice a co strach. Pozorujte, jak vaše tělo reaguje, dostane se vám ohromného množství informací, signálů. Pozorujte uvolněnost či stažení při kontaktu s lidmi, v situacích, a také když vezmete lék do ruky, jak na vás působí, je pro vás? Je pro vás dobré jídlo, které jíte? Tento způsob vnímání prohlubují i jógové techniky, které otevírají brány do našeho vnitřního světa.

Jak tedy na zvýšenou teplotu či horečku?

Teplota do 38,5 stupně se netlumí. Svým dětem uvařím bezový či lipový čaj s medem (med dávat až do vlažného čaje) a citronem. Možné je přidat špetku kurkumy a zázvoru. Vždy mám doma homeopatický lék Belladonna (horečka z nachlazení i infekce, nepotí se) a Aconitum (kašel či nachlazení, potí se), dle stavu nějaký z nich podám.
Pokud teplota stoupá nad 38,5 stupně, volím vlažnou sprchu, masáž levandulovým olejem od hlavy k nohám. Dbám na dostatek tekutin, stále podávám homeopatika. Obvykle teplota nestoupá nad 39 stupňů. Pokud ano, podávám antipyretika dle věku a váhy dítěte a dávkovací schéma dodržuji. Při vysokých horečkách také dávám Priessnitzův obklad. Pracuji se svým strachem a zpracovávám, co asi musí dítě spálit, řešit a čím je tedy mým odrazem?

A co imunita?

Takzvané posilovače imunity jsou svojí prospěšností zavádějící pojem. Imunitu je potřeba mít vyváženou. Rozhlédněme se, kolik přibývá autoimunitních onemocnění, která jsou naopak způsobená neadekvátním zvýšením aktivity imunitního systému. I zde je problematika složitější než líbivá hesla z reklam. Nejhorší zátěží pro naši imunitu je dlouhodobý stres a základem dobré imunity je pozitivní mysl ruku v ruce s rovnováhou TH1 a TH2 buněk.

Jednoduše řečeno: TH2 je mimobuněčná složka imunity, kterou získáváme kontaktem s patogeny, alergeny a mikroby. Tvoříme si tak proti nim protilátky – antigeny, které cizorodé látky neutralizují. Pokud se TH2 projevuje příliš silně, dostáváme se do soukolí možných potíží – rakovina, astma, alergie, atopický ekzém atd. TH1 složka imunity je buněčná imunita a brání tělo před organismy, které mají schopnost pronikat dovnitř buněk a zde páchat neplechu, množit se a růst. Pokud je ale TH1 systém příliš nabuzený, omezuje funkci TH2 systému.

Zdravý imunitní systém dokáže zajistit dynamickou rovnováhu obou základních složek imunity podle typu napadení. Proto bychom neměli toužit po zvyšování a stimulaci imunity, jak nám říkají reklamy, ale měli bychom mít zájem o udržení rovnováhy. K tomu doporučuji celou řadu léčivých pokladů, které nesou souhrnný název adaptogeny.