Ulehčete si život – odložte kočárek a noste dítě v šátku.

S podzimem přichází čas, kdy už nejde vyrazit ven s miminkem v šátku jen tak nalehko. Možná se ptáte, jestli je vůbec možné nosit dítě na těle i v nečase. Jak napoví název tohoto článku – možné to je, existuje totiž spousta praktických vychytávek, které vás zateplí a ochrání proti nepohodě. Jejich použití je natolik snadné, že budete mít v podzimních plískanicích a sněhových závějích snadnější život než s kočárkem.

Ulehčete si život – odložte kočárek a noste dítě v šátku.

Nošenci se oblékají méně, než je běžné

S dítětem na těle se vzájemně zahříváme, proto není třeba dávat mu extra oblečení navíc. Miminku stačí stejná vnitřní vrstva jako vám. Děti, které ještě samy nechodí, nemusíte oblékat do zimních bund či kombinéz, s nimiž se špatně navazuje a které mohou způsobit přehřátí. Pokud netrávíte delší dobu venku a často se přesouváte zvenčí do budovy (například při nákupech), vysvlékání miminka z takovýchto svršků je zbytečně složité. Mnohem jednodušší je zateplovat zevně pomocí oblečení, které obléknete přes sebe i dítě. Nošení miminek v zimě se pak stává překvapivě pohodlnou záležitostí – svou ratolest vezmete tak, jak je, oblečete pouze zateplovací vrstvu na hlavičku a nožičky. Přes šátek či nosítko si obléknete svrchní vrstvu (bundu nebo kapsu) a můžete vyrazit.

Nepodceňujte spodní vrstvu oblečení

Zimní období se dá zvládnout v bavlně, ale rodiče, kteří nosí intenzivně, si nemohou vynachválit přednosti funkčních materiálů. Funkční oblečení totiž zamezuje pocitu vlhka z pocení a zajišťuje výborný tepelný komfort, takže se nepotřebujete navlékat do tolika tlustých vrstev. Jeho výhody jistě oceníte při přechodu ze zimy do tepla, když vám děťátko v šátku usne. Už nebudete riskovat vzbuzení vysvlékáním teplých svršků. Využít lze skvělých termoregulačních vlastností bambusu, Moiry nebo Outlastu. Nejoblíbenějším materiálem pro chladné období však zůstává vlna, která je v moderní úpravě hebká a příjemná na tělo. Dětské oblečení se vyrábí ze speciálně upravené vlny (zejména merino), nebo z vlny s příměsí hedvábí, která je extra jemná pro pokožku a obvykle se hodí i pro atopické děti. Vlna dokáže udržet příjemné mikroklima – většinou stačí tenká vrstva pro pocit tepla, zároveň ale brání přehřátí a odpuzuje vlhkost. Navíc má samočisticí schopnosti, tudíž nezapáchá a není potřeba ji tak často prát.

Myslete na zateplení nožiček a hlavy

Zatímco tělo dítěte je při nošení přirozeně zahříváno, hlava a nožičky jsou vystaveny zimě. Běžné kalhoty se většinou při umístění do nosítka vyhrnují směrem nahoru a lýtka zůstávají obnažená. Velkým pomocníkem jsou návleky, které můžete podvlékat i nasazovat svrchu. Na trhu jsou různé typy od bavlněných přes bambusové až po návleky z merino vlny (například Design socks) a tlusté vlněné, určené na zimu (Surtex – Alice). Nožičky výborně zahřejí také vlněné kamaše, které jsou pružné, teplé a dostatečně dlouhé.

Chodidla chráníme teplými capáčky. Do podzimního nečasu jsou výborné například merino botičky Manymonths, které mají náplety až ke kolenům a není už třeba samostatně natahovat návleky. Do mrazu je dobré pořídit hodně naducané capáčky.

Na hlavičku můžete dát klasickou čepici. Při nošení se dětem ale často obnažuje krk, zátylek a prostor pod bradou. U malých miminek, která ještě nevyžadují tolik rozhledu, pomůže kapuce rozepnuté mikiny přetažená přes hlavičku. Neocenitelným pomocníkem jsou však kukličky, které výborně sedí na hlavě a chrání uši, bradu a krk až po ramínka.

Svrchní zateplovací vrstva

Malé miminko můžete v chladném počasí nosit pod bundou nebo svetrem větší velikosti. I těhotenská bunda najde další uplatnění ještě po narození vaší ratolesti. Větší dítě pod běžnou bundu schováte už jen s obtížemi a pochopíte výhody zateplovacích kapes, tunelů, vest či bund a mikin s nosícími vsadkami, ve kterých lze nosit dítko na zádech.

Zateplovací kapsy jsou nejuniverzálnějším doplňkem. Při nošení na břiše se dávají přímo přes nosítko, zatímco bunda nosiče zůstává rozepnutá. Při nošení na zádech se nasazují jako samostatná vrstva přes oblečené dítě. Kapsa má několik nesporných výhod: je nejlevnější variantou vnějšího zateplení, můžete ji půjčit komukoliv a při jejím používání řešíte zvlášť vlastní tepelný komfort a zvlášť pohodlí dítěte. Velmi ji oceníte u chodících batolat, která nosíte na oblečení, protože střídají chůzi s poponášením, nebo v teplejším počasí, kdy potřebujete zabalit pouze miminko. Jednoduchou kapsu si můžete ušít sami nebo si vybrat z bohaté nabídky kapes v různých materiálech, jako je mikrovlákno kombinované s fleesem, softshell nebo vlna.

Kromě kapes existují i další varianty, třeba nosící ponča a nosící mikiny. Při intenzivním nošení se dostává na pořad dne i speciální bunda nebo kabát. Zahrnuje odnímatelnou vsadku pro nošení na břiše a skrytý otvor na hlavu s různě provedenou vsadkou pro nošení na zádech. Navíc ji můžete nosit i bez vsadek jako obyčejnou bundu a řada těchto bund je využitelná už během těhotenství. Rok od roku jsou tyto bundy a kabáty vychytanější a propracovanější.

V dešti a plískanici

V sychravých podzimních dnech vás proti větru a dešti ochrání softshellové bundy a zateplovací kapsy. Zastihne-li vás déšť při teplejším počasí doznívajícího babího léta, možná se vám nebude chtít ještě oblékat příliš hřejivou softshellovou vrstvu. Pak přijde vhod speciální pláštěnka na nosítko s kapucí, která vypadá podobně jako zateplovací kapsa, jen je zhotovena z nepromokavého materiálu. Tuto pláštěnku můžete využívat buď samostatně při výletech do přírody, nebo jako pojistku do silného deště pod deštník.

Investice do kvalitního funkčního oblečení určitě nebudete litovat. Udělá vám velkou službu a opotřebuje se minimálně. Protože je o ně v různých internetových bazárcích velký zájem, po odnošení tyto věci snadno prodáte dál. Díky dobré výbavě si nošení skutečně užijete i za nepříznivého počasí.

Adriana Králová, Liptovský Hrádok, Slovensko:„Tento rok budu mít s dcerkou odnošenou už třetí zimu. Je to krásné, stále máme nošení velmi rády obě. Nejvíc se nám osvědčilo děťátko co nejmíň obléct, tedy jen body, punčocháčky a na to merino body, návleky, kukličku resp. merino overal. Praxe ukázala, že nejvhodnější na nošení je šátek, protože děťátko je tam o mnoho lehčí než v jakémkoli nosiči. Na podzim si vystačíme s kapsou, resp. nosící fleece mikinou. V zimě jsme si oblíbily teplou zimní bundu. Nošení v zimě je krásné a já mám jistotu, že dcerce není zima, ani příliš teplo, protože tak, jak se cítím já, tak se cítíme obě :-) No a když je sníh nebo kočárkem neprůjezdná obleva, při nošení nám nic nebrání dostat se kamkoli bez omezení.“

Spoluautor: Kateřina Stojaspalová

Manželka, maminka dvou dcer, podnikatelka, přítelkyně a akční žena. Koordinuje řadu zajímavých projektů (Červený stan, Konferenci Aktivní rodičovství, Creative space, Skupiny pro domácí žáky...) a je lektorkou Kontaktního rodičovství a Zdravého přebalování. Šíří osvětu o těchto tématech v médiích a ráda píše články i pro PDČ. Potkat se s ní můžete osobně na jejích kurzech.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné