Udělejte si pořádek ve fotografiích. Poradíme, jak na to.

Věřím, že je nás hodně, kteří by se rádi kochali přehledně uloženými fotkami, ať už v tištěné anebo digitální formě. Ale co si budeme povídat, kdo z nás v nich má opravdu perfektní pořádek? Sama už několik let hledám optimální způsob, jak uchovávat obrazové vzpomínky a jak na to jít systematicky.

Udělejte si pořádek ve fotografiích. Poradíme, jak na to.

Co je pro vás důležité?

Zjistila jsem, že jeden univerzální systém, který by vyhovoval všem, neexistuje. Vytvořit systém uchování fotek, který vám bude vyhovovat, znamená nejdřív si ujasnit, co vlastně chcete, a možná i vystoupit ze zajetých vzorců. Například se nemusíte chodit každý rok fotit do ateliéru, když se před všemi těmi světly a objektivy necítíte dobře a nedokážete se uvolnit a být sami sebou. Pozvěte raději fotografa na místa, která jsou vám blízká. Může to být u vás doma, na zahradě či na kopci za domem. Při focení se nemusíte nutit do smíchu, nemusíte se dokonce ani dívat do foťáku. Nemusíte na dovolené fotit hromadu fotek, o kterých už předem víte, že je nikdy neproberete. Nemusíte dokonce ani sahat pro foťák na každé narozeninové oslavě. Prostě nemusíte.

Totéž, co o obsahu, platí i o technické kvalitě fotek. Jde o to, abyste si našli svou cestu a uvědomili si, s jakou kvalitou fotek budete spokojeni. Je jedno, jestli to budou fotky z telefonu, kompaktu anebo zrcadlovky, focené vámi osobně, přáteli anebo profesionálním fotografem. Stejně tak to můžete kombinovat podle události. Volba je jen na vás.

[hide]

Výhodný minimalismus

Zachytit fotkami momenty, které k vám budou i po čase promlouvat, a zároveň se neutopit v jejich množství je důležité. Mně osobně pomáhá nejvíc zamyšlení, jaké momenty si na fotce budu chtít za 10 let připomenout. Z jedné menší události to může být třeba jen pět fotek, které vystihují celou atmosféru. Hodně mě inspiruje minimalismus. Vzpomínáte, jak bylo úžasné fotit jen na film a mít k dispozici omezený počet políček? Často proto fotím s vědomím, že šetřím každý snímek, i když jich mám na zrcadlovce k dispozici stovky. Když pořizuji fotky s rozmyslem, strávím méně času při jejich zpracování.

Snad každý si přeje zpracovat fotky co nejrychleji a už se jen kochat. Vybrat fotky bývá pro spousty z nás (včetně mě) ta nejtěžší část. Když fotím třeba naši rodinnou oslavu anebo výlet, fotky vybírám tak, aby při prohlížení svižně ubíhal děj. Čím méně fotek vyberu, tím lépe, protože si tak průběh události rychleji připomenu. Velmi doporučuji třídit fotky tak, že vyberete ty, které chcete, je to mnohem rychlejší než po jedné mazat ty, které nechcete. Zamyslete se nad tím, podle jakých parametrů chcete fotky vybírat, a porovnejte s tím, jak jste se podvědomě rozhodovali doteď. Někdo rád vybírá jen fotky, na kterých se cítí hezčí, než ve skutečnosti je, a není na tom nic špatného. Někdo naopak rád vyhledává fotky, kde je v nějakém zajímavém momentu, ač se cítí méně dokonalý. Není snadné se mít na fotkách rádi takoví, jací doopravdy jsme, ve své nedokonalosti. Fotky, které neprojdou výběrem, nadobro smažu.

Od chaosu k systému

Slyšela jsem už mnoho příběhů, jak se porouchal počítač, pokazily disky nebo nešla načíst stará dvd. Pokud vám opravdu záleží na tom, abyste fotky neztratili, zálohujte si je do cloudového úložiště. Online řešení je celá řada a přinesou vám klid na duši, že o své snímky nepřijdete.

Uspořádání složek, do kterých fotky ukládám, jsem za posledních 10 let, co fotím na zrcadlovku, stihla už několikrát změnit. V mém obrovském fotoarchivu se mi osvědčil systém pojmenování složek podle toho, co nejvíce fotím. V rodinném archivu to může být jen pár složek, například: 1 jméno vašeho dítěte, 2 výlety, 3 dovolené, 4 oslavy atd. Čím méně složek, tím lépe. Časem vychytáte, co se dá sloučit, případně, co rozdělit. Do těchto složek vkládám podsložky ve formátu „rok-měsíc-den název“, například 2017-07-18 rakousko stan. Do názvu vybírám co nejméně slov, která vystihnou událost. Slova neskloňuji a píši bez diakritiky, protože podle nich pak rychleji vyhledávám. Třídění do složek pouze podle data pořízení se mi neosvědčilo, protože jsem si mnohdy přesně nepamatovala, kdy se událost stala, a musela jsem při hledání dlouze proklikávat.

Jednoduchý roční projekt

Vytvořit fotoknihu anebo lepit fotky do alba je skvělá volba. Nevýhoda je, že to trvá dlouho. Proto jsem vymyslela formát, který mi velmi vyhovuje a zabere v porovnání s fotoknihou chvíli. Vždy na konci roku vyberu 16 fotek, které vypráví příběh uplynulého roku. Fotky ve čtvercovém formátu vytisknu vedle sebe a zarámuji. Za rok obnovím a starší roky založím přehledně do složky.

Ať se rozhodnete uspořádat své fotky od základu, nebo svůj archiv jen lehce uklidit, nepřepískněte začátek a nenechte se zavalit množstvím starých snímků. Nejefektivnější je na fotkách pracovat pravidelně a po malých částech. Tak budete mít energii celý projekt dotáhnout do konce. Pomůže vám v tom také začít od nejnovějších snímků a postupovat k těm starším. Držím všem palce!

[/hide]

Text: Nikola Bruncová, fotografka na volné noze, která fotí životní etapy lidí v prostředí, kde se cítí sami sebou. Zaměřuje se na emoce, opravdovost a přirozenost bez příkras.

Koukněte na: www.nikolabruncova.cz

fb: Nikola Bruncová fotografka

instagram: nikolabruncova

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/06

jako součást hlavního tématu čísla Vzpomínky

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​