Typy přírodních staveb

Tento krásně organický přehled toho, co a jak se dá z přírodních materiálů postavit, pomohl navrhnout projektant přírodních staveb Ondřej Bízek. Sám si před lety navrhl dům konvenční, hranatý, z cihel, betonu a PVC. „Když jsem viděl, že ani mně, ani mé ženě to nic neříká, přestal jsem si lhát a pustil se cestou vlastní zodpovědnosti, radosti a objevování nového.“ Tuto zimu začal vlastnoručně stavět svůj slamák z měsíčního dřeva. Kromě toho pomáhá i ostatním získat povolení na jejich srdeční stavby. „U nás je naštěstí, někdy i naneštěstí, možné povolit téměř všechno.“

Typy přírodních staveb

Respektující dřevostavba

U nás asi nejčastější přírodní řešení. Nosná konstrukce je ze dřeva a stavba je projektována, stavěna a užívána s respektem vůči přírodě a životu uvnitř a kolem. Používá se zde téměř výhradně neošetřené dřevo nebo ošetřené pouze přírodními látkami – oleji, vosky apod. Tedy žádné nazelenalé či narůžovělé dřevo, které je naimpregnováno těžkými jedy. Tepelné izolace jsou přírodní (len, vlna, sláma, celulóza), omítky jsou hliněné nebo vápenné, velikost a tvar domu zapadá do krajiny a je optimalizován pro ty, co zde budou bydlet. V těchto stavbách se hojně používá i kámen, zelené střechy, již uvedené recyklované materiály apod. Je zde uvažováno i s hospodařením s vodou a s rozdělením na šedé, žluté, hnědé apod. Do této kategorie zapadá i většina slamáků, které jsou u nás stavěny, s nosnou dřevěnou konstrukcí a slámou použitou jen jako výplní stěn a izolací.

Orientační cena:

U domů z nenosné slámy je to od 8 tis. Kč/m² užitné plochy při stavbě svépomocí, z toho nejlevnějšího materiálu, s použitím výrobků z druhé ruky, až po 25–30 tis. Kč/m² na klíč od firmy. Typický RD 4+1 o 120 m² užitné plochy může přijít na 1,2–3,6 mil. Kč.

Standardní dům o 100–150 m² užitné plochy za 3–4 mil. Kč lze postavit jako pasivní jen s malým navýšením ceny domu oproti obdobnému nízkoenergetickému, cca + 200 tis. Kč. U menších, nízkorozpočtových domů s cenou do 1,5 mil. Kč mohou být vícenáklady stejné či o málo vyšší, ale poměrně k ceně domu to už udělá významně víc.

Domy z nosné slámy

Stavby, kde je sláma tepelnou izolací, ale i nosným prvkem. U těchto staveb bývá v případě povolení stěžejní vyjádření statika a hasičů. Když se vše správně naplánuje, provede a udržuje, tak je to ale plnohodnotná stavba, která funguje. Náklady na tuto stavbu budou i při správném provedení nižší a někdy i výrazně. Je s tím ale spojená vyšší pracnost, která může náklady zase vynést výš.

Orientační cena: Obdobná jako u domů z nenosné slámy.

Jurty

Stavby ze dřeva a látky, zaizolované ovčí vlnou s velmi nízkými náklady a prostorovými nároky. Velmi rychlá stavba i rozložení a přesunutí. Až na u nás vzhledem ke klimatickým podmínkám vhodné betonové založení na patkách se vzduchovou mezerou proti plísni. (O jurtách jsme více psali v čísle ? 2014)

Orientační cena: Svépomocí od 200 000 Kč, na klíč až 600 000 Kč.

Stavby z rostlého dřeva

Stavby, kde se používá dřevo a přírodní materiály tak, jak je „vyrobila“ příroda – „raw“ stavby. Mají velice specifický vzhled a interiéry, vše je organické, přírodní, vše v pohybu, v růstu. U některých lidí to vyvolává pocity paniky. Jsme velice dlouho vychováváni v hranatých kostkách a na organické tvary domů nejsme příliš zvyklí. (Znáte-li nějaké takové stavby u nás, budeme rádi za tip redakci).

Orientační cena: Čistě organická, roste od nuly výše.

Maringotky a mobilní domky

Maringotky slouží často jako přechodné bydlení při stavbě domu. Někdy však i trvale. Ekologická je na nich pak především ochota jejich obyvatel žít na malém prostoru (cca 2,3 m x 8 m). Materiály mohou být různé, některé jsou dřevěné, izolované konopím. Jiné mohou být i z prefabrikovaných materiálů.

Orientační cena: Od desítek tisíc Kč, záleží na náročnosti rekonstrukce. Položka na přepravu maringotky na velké vzdálenosti může být značná, cca 35 Kč/km, platí se tam i zpátky.

Miluje seskok padákem. A možná proto podobně přistála i v naší redakci. Zčista jasna, znenadání a správně. A od té doby zůstala. Je spontánní, kreativní, veselá, takové věčné dítě, které snad ani nemá žádné starosti. Možná je to tím, že Markéta věří, že to, co si člověk opravdu přeje, se mu splní. Tak jaké potom starosti? Píše články (nejen pro Pravý domácí) o všem, co jí zajímá a v čem vidí smysl.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné