Když matka skloubí rodinu a byznys, je tvoření hračka

Příběh o tom, že je možné dělat práci, která přináší druhým radost, je užitečná, kreativní, baví vás a dokáže i uživit.

Když matka skloubí rodinu a byznys, je tvoření hračka

Příběh našeho rodinného podniku, zabývajícího se výrobou hraček pro miminka, se začal psát počátkem roku 2002, kdy jsem kdesi zahlédla zvířátkové polštářky a napadlo mě, jaké by to bylo, vyzkoušet si zrealizovat svoje vlastní nápady. Původní profesí jsem sklářská designerka, takže výtvarničina je mi bytostně blízká. Šití není technika náročná na vybavení, navíc v sousedním Frýdlantu tehdy ještě fungovala velká tiskárna textilu, takže o materiál ke tvorbě jsem neměla nouzi.

Rodinná firma? Proč ne!

Z mého vnitřního přetlaku najednou rychle vznikaly první polštářky, textilní hodiny, dětské deky, kapsáře a další dekorace do dětských pokojů. Na sklonku roku jsme s manželem uspořádali prodejní výstavu a protože se setkala s příznivou odezvou, v šití jsme se rozhodli pokračovat. V okamžiku, kdy se ke mně přidal i manžel, se z mého koníčka, kterého jsem realizovala pouze pro radost po zaměstnání (vyučovala jsem na škole), stal najednou kůň, který vyžadoval obrovský kus času. Manžel postupně převzal veškerou tu nevděčnou a "neviditelnou" práci, bez které by ale nebylo na chleba, ujal se prodeje i samotné výroby. Nebýt mého muže, nikdy by nebylo Šapitó tam, kde je. On je tím hnacím motorem, zatímco já jsem v zákulisí a v podstatě „si hraju“.

Co je důležité a co nejdůležitější

Název Šapitó jsme přijali v roce 2005 a tím se s pomocí našeho přítele, grafického designera, ujasnila i celá koncepce tvorby – cirkusový stan jako místo s nevyčerpatelnou hravostí a pestrostí. V tomto roce se nám také narodila první dcera a během následujících čtyř let ještě další dvě. Bylo to pro mě krásné, ale vysilující období. Mateřství je výlučné a nedá se s prací na profesionální úrovni příliš spojovat. Práci jsme s manželem natahovali dlouho do noci a všechny dcerky byly navíc ukrutně nespavé. Pravidelně jsem noci probděla nad jejich postýlkami. S odstupem času rozumím jejich nočnímu neklidu, ale tehdy jsem byla na pokraji fyzického zhroucení. Jsem ale za tu zkušenost ráda, hodně mě naučila, zocelila a hlavně ukázala, jakou má co cenu. Že je sice naše práce krásná (stále mi působí radost), ale rodina s dětmi má zkrátka přednost. A mé zdraví taky. A protože už nebylo časově ani fyzicky možné utáhnout tak složitý proces jako navrhování, šití a prodej pouze ve dvou lidech, zkusili jsme zariskovat a zakoupili jsme fortelný vyšívací stroj. Ten je naším skvělým pomocníkem dodnes.

Inspirace je všude

Nevystudovala jsem sice obor „hračka“, ale přesto (nebo právě proto) jsem vždycky chtěla v oboru získat rozhled. Jsem puntičkářka, takže jsem se nespokojila s málem a po mnoho let si vytrvale hledám potřebné informace. A na začátku to nebylo vůbec snadné, protože přístup k internetu nebyl rozhodně tak snadný jako je tomu dnes. Inspiraci k tvorbě nacházím hlavně u našich dětí, byť to zní jako nezajímavé klišé. Pozoruji je, jak si hrají, každá vyhledává jiný typ hry a mám tak nejlepší zkušebnu přímo před očima. Samozřejmě k tomu sleduji tvorbu autorských hračkářů a designérů nejen českých, ale i světových. Dalším zajímavým zdrojem jsou pak dětské knihy a jejich krásné ilustrace.

Rodina i firma v krásné symbióze

Dílnu nám zpočátku poskytoval kuchyňský stůl, navíc kulatý, takže se nám na něm špatně pracovalo. Brzy jsme pořídili velký pracovní stůl a zrušili obývací pokoj. Postupně nám dílna pohltila celý dům a teprve vloni jsme domácnost a dílnu dokázali oddělit, což bylo v nejvyšší čas, jinak bychom se všichni v obrovském množství materiálu utopili. Přestěhovali jsme se do velkého starého domu na malé obci, což nám naprosto vyhovuje. Vždycky jsme měli blíž k vesnickému životu, kde čas plyne klidněji a jsme tu moc spokojeni. Užíváme si dětí a jejich krásného předškolně-školního věku. Nápadů na hračky nám neubývá, ale už nespěchám, aby všechny hned spatřily světlo světa. Nechávám nápady uzrát. A věřím, že Šapitó má před sebou nadějnou budoucnost.

Napsala Marie Mrňávková www.sapito.cz www.brichopas.blogspot.cz - práce autorského charakteru z celého světa