Trpíte nespavostí? Několik rad a receptů podle našich prababiček.

Spánek je nutným pomocníkem k regeneraci organismu a k odpočinku. Tak jako energii vydáváme a během dne aktivně fungujeme, tak ji musíme také odněkud přijímat. Kromě příjmu stravy, vody, vzduchu, světla a tedy i tepla, potřebujeme spát alespoň několik hodin denně.

Trpíte nespavostí? Několik rad a receptů podle našich prababiček.

Už naše babičky věděly, že pokud selže přirozený uspávací proces organismu, je potřeba hledat nápravu někde jinde. A samozřejmě kde jinde než v přírodě? K nespavosti dochází nejčastěji narušením rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie organismu. Pakliže více vydáme, musíme také více přijmout, a jakmile nastane nerovnováha, tělo pochopitelně začne strádat. Jakékoli duševní a fyzické činnosti by měly být vyrovnány, nelze celý den sportovat bez odpočinku. anebo zase jen ležet v knihách bez pohybu těla. Doporučuje se pohyb na čerstvém vzduchu a fyzická práce, která tělo unaví.

Nespíte proto, že vám něco chybí anebo přebývá

Ať už přemíra myšlenek v hlavě nebo nedostatek čerstvého vzduchu, nemožnost usnout vždy pramení z nerovnováhy. Kdo přes den nesportuje a zabývá se pouze duševní prací, těžko večer nalézá klid. Velmi pomáhá čerstvý vzduch a voda v jakékoli podobě, ne nadarmo se lidé myjí večer před spaním, aby ze sebe smyli nánosy viditelné i neviditelné, které na sebe za celý den nasbírali. Koupele i sprchy působí blahodárně. Je možno dávat studené obklady na tělo nebo také s přídavkem octa. Výborně působí horké obklady na čelo nebo do oblasti týlu.

Rovněž záleží na poloze těla při spánku, u osob se srdečním onemocněním se osvědčuje poloha se zvýšením hlavy, aby nedocházelo k překrvení mozku. Lidé, kteří jsou spíše neurotického založení a trpí chudokrevností, budou snadněji a příjemněji usínat se zvýšenou polohou nohou.

Alkoholu a tabáku je potřeba se raději vyhnout, přesto některým lidem vyhovuje dát si před spaním sklenici piva či bylinného likéru. V malém množství alkohol neškodí. Mnohem příjemnější ale může být třeba takový chmelový polštářek na spaní nebo polštářek naplněný jedlovým jehličím. Pomáhá sklenice mléka, také přímo zakysané mléko, jablko, med nebo kozlíkový čaj.

Ovečky jsou stále v módě

Ovečky se počítaly kdysi, počítají se také dnes a jistě se budou počítat i nadále. Podstata tkví v tom, že počítáním od 1 do 100, tam i zpět, dochází k odvedení pozornosti od nežádoucích myšlenek, které se nám před spaním vnucují. Stejným způsobem ale můžeme mechanicky opakovat básně a písně nebo se soustředit na monotónní zvuk, například tikání hodin, kapky deště, bublání potoka, nebo si představovat jednoduchý a stále se opakující motiv jako korouhev ve větru, pohyby člunu na vodě a podobně. Takzvaná Gardnerova metoda doporučuje upnout pozornost pouze na dýchání a ignorovat všechny přicházející myšlenky.

Sugesce a hypnóza se používaly běžně, nabízí se tedy i sugestivní působení týkající se představy spánku. Tak jako během dne hrajeme různé role, v noci si zahrajeme na to, že spíme, a budeme velmi dobrými herci. Z hypnotických prostředků je pak známý trik s položením lehce sevřené ruky do středové části čela, kdy kořen ruky se dotýká chřípí. Dochází k oteplení horní části obličeje a spontánnímu zavření očí. Teplo na hlavě můžeme navodit i obklady z teplé vody, případně horkého bylinného odvaru, třeba z heřmánku.

Bylinkový čaj s medem pomůže vždy

Existuje spousta bylinek navozujících spánek, patří mezi ně například heřmánek, meduňka, kozlík, chmel, mateřídouška, levandule, bukvice lékařská a další. Doporučuje se před spaním popíjet horký bylinný čaj s medem, který je určen k podpoře spánku. Může to být i rozrazil, řebříček, ale spolehlivě vždy zafunguje meduňka nebo kozlík. Kromě bylinných čajů je možno pít také medovou či cukrovou vodu, mléko či lépe zakysané mléko, neboť kyselina mléčná se považuje za dobrý prostředek proti nespavosti. Dětem můžete klidně před spaním nakrájet jablíčko. Pojídání jablek na večer je dobrým zvykem.

Bylinky můžeme užít i ve formě tinktury nebo likéru. Známé a oblíbené jsou kozlíkové kapky, kdysi se užívala i tinktura z pomerančových květů, které se také přidávaly do bylinných směsí, dnes se spíše používají k aromaterapii a k výrobě parfémů.

Směs na uklidnění a navození dobrého spánku
 • 2 lžíce kozlíkového kořene
 • 2 lžíce kořene anděliky
 • 2 lžíce šištic i květů chmele
 • 2 lžíce heřmánku
 • 2 lžíce kmínu
 • 2 lžíce listů rozmarýnu

Polévkovou lžíci směsi použijeme na šálek vařící vody, necháme řádně vyluhovat a popíjíme několikrát denně.

Koupelová směs na spaní
 • ½ lžíce makovic
 • ½ lžíce vrbového listí
 • ½ lžíce štěrbáku
 • ½ lžíce leknínu
 • ½ lžíce macešky nebo fialky
 • ½ lžíce heřmánku
 • ½ lžíce bukvice lékařské

Svaří se z půldruhého litru na jeden litr a před spaním se ve směsi omývají ruce a hlava.

Je astroložka, kartářka, vykladačka snů, básnířka a začínající spisovatelka, vášnivá čtenářka, maminka dvou dětí, milovnice přírody, zvířat, hudby, historie, konspiračních teorií a umění všeho druhu. Pracuje jako externí redaktorka několika časopisů, věnuje se také poradenství v oblasti zdravé výživy, bylinkaření či aromaterapii.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné