Tipy na letní výlety

Že se nemusíme za krásnými místy vypravovat do dalekých krajů, ale máme jich spoustu hned za humny, to je známý fakt a letos obzvláště aktuální. V redakci se nám postupně sešlo několik zajímavých tipů na netradiční ubytování, penzionky, statky či ekologická centra, které jsme si nemohli nechat pro sebe. Některé jsme i vyzkoušeli a věřte, že tam bylo opravdu dobře!

Tipy na letní výlety

Veronica z Bílých Karpat

Centrum Veronika najdete v Hostětíně v srdci Bílých Karpat (jen kousíček od Žítkové). Možná vám svítá – ano, Hostětín je unikátní obec, která je praktickou ukázkou toho, jak v dnešní době žít moderně ekologicky. Před pěti lety se tu byl inspirovat i britský následník trůnu, princ Charles, který se dlouhodobě a s královským zaujetím věnuje ochraně životního prostředí. A Hostětín dokazuje, že to jde. Mimo jiné je centrálně vytápěný biomasou, odpadní vodu čistí kořenová čistírna, elektřinu vyrábí fotovoltaické elektrárny, energeticky úsporné je i veřejné osvětlení.

A kromě toho v obci stojí pasivní dům neboli Ekopenzion Centra Veronica, o kterém tu bude řeč především. Moderní dům, který žije ze slunce a biomasy pro vytápění. Hliněné omítky, nepálené cihly, slaměná izolace, masivní dřevo. Kromě sluneční energie využívá dešťovou vodu pro splachování. Dům obklopuje přírodní zahrada a ovocný sad s potůčkem. Vaří tu přednostně z domácích surovin a biopotravin. Připraví i vegetariánské, veganské či regionální menu. Ideální místo ke hrám i odpočinku pro děti i dospělé. Na krátké i na delší pobyty. Pro ty, kteří chtějí „jen“nasát omamnou vůni zdejší přírody, zažít chuť biomoštu přímo od zdroje, vidět raky v potoce a hvězdy na nočním nebi. A k tomu si případně nanečisto vyzkoušet pasivní bydlení v praxi. Centrum Veronika toho ale nabízí ještě víc – exkurze, odborné semináře a školení, ekologické poradenství a pobyty pro školy a jejich žáky, ale i pro firmy nebo pro vedení jiných obcí a měst… Odoláte? :-)

Šéfredaktorka PDČ Petra Kruntorádová se svou rodinou navštívila Veronicu v loňském roce. A co a návštěvě říká? „I kdybych nevěděla, co všechno se za ekologickým centrem Veronica schovává, řeknu vám jednoduše, že nám tady bylo moc dobře. A to i přesto, že byl zrovna konec února. Kouzlo pobytu rozhodně umocňují okolní magické Bílé Karpaty. Myslím, že minimálně pro milovníky Žítkovských bohyní by měl být pobyt ve Veronice vyloženě povinností.“

Více na www.veronica.cz

Statek u zvířátek, Nová Buková, Vysočina

Statek u zvířátek vznikl v srdci Vysočiny před čtyřmi lety. Stojí za ním moje touha po splněném snu. Teď se pod tímto názvem ukrývá 8 hektarů půdy, několik desítek zvířat, parta nadšenců a o prázdninách spoustu dětí z celé České republiky, které jezdí na tábory pořádané občanským sdružením se stejným názvem, které jsem také založila. Vedle táborů můžete využít nabídky na pobyt maminek s dětmi. Během roku je možné přijet po domluvě na prohlídku, pomazlit se se zvířátky, ale také je podojit apod. Každý měsíc pořádáme akce pro rodiny s dětmi jako Blešák, Den dětí, Drakiáda… Naši stezku „Se zvířátky do pohádky“ si mohou rodiče s dětmi kdykoliv projít a plnit úkoly, popřípadě využít lanový parčík nebo se svézt na koni či ve voze. Od podzimu bude možné si tu domluvit výuku sýraření, plstění, pečení chleba, práci s koňmi… Statek se hodí i pro lidi, kteří se chtějí jednou sami odstěhovat na venkov a rádi by si to nanečisto vyzkoušeli.

Pro skupiny a školy nabízíme rozmanité přírodopisné programy – Hrátky se zvířátky, Od ovečky po ponožku či Od zvířátek na náš stůl. Statek nemá v nabídce wifi, ale ukazuje lidem, jak se dá žít jinak – s úctou k přírodě a zvířatům, ale také s velkou dávkou svobody. Statek u zvířátek má za cíl přibližovat život na vsi a chov hospodářských zvířat dětem i dospělým. Programy nejsou primárně komerční, z jejich výtěžku se platí akce pro různé znevýhodněné skupiny obyvatel, asistenti pro postižené děti během táborů nebo pomoc zvířatům, která ji potřebují. Pokud tedy hledáte pro děti i pro sebe příjemné místo pro odpočinek, kde se můžete vrátit ke kořenům a vyzkoušet dříve obyčejné věci jako starat se o domácí zvířata, plstit z vlny oveček, kosit kosou a ukázat dětem, jak jste si hráli v dětství u babičky, nebo jen tak pobejt, jste tu správně.

www.statekuzviratek.cz

Centrum Chaloupky, Vysočina

Otevíráme dětem i dospělým tajemství přírody a posilujeme dovednosti, které vedou k respektu k přírodě a k odpovědnému chování… Takové je poslání střediska Chaloupky na Vysočině. Zřizovatelem je Český svaz ochránců přírody v Kněžicích, který od počátku šířil to, čemu se dnes říká ekologická výchova. Dnes jsou Chaloupky ještě dál – stalo se z nich pobytové centrum a ke „Škole o přírodě“ přibyly cykly o živlech, udržitelnosti či historii všedního dne.

VYBRÁNO ZE ZÁPISKŮ DĚTÍ:

Pondělí: Budovali jsme vesnici a poznávali Chaloupky. Hráli jsme pantomimické divadlo a srovnali život před 100 lety se současností. Zjistili jsme, že si na historii všedního dne budeme rádi hrát.

Úterý: Dnes jsme vyráběli svíčky, venku hráli hry našich babiček – tloukli špačka, chodili na chůdách, honili obruče… A vybrali si obor, ve kterém se budeme zdokonalovat. Bylo to napínavé, zkoušky se dělaly ze včelařství, z přitloukání hřebíků i přišívání knoflíků…

Středa: Dnešní ráno jsme si přivstali a krmili zvířata. Déšť nikoho neodradil. Tovaryši se zdokonalovali ve svých řemeslech. Pak jsme se vydali na zkušenou do přes 3 km vzdálené farmy, kde jsme se učili vyrábět sýry a máslo… Už se těšíme, až si ho vyrobíme doma.

Čtvrtek: Dívky mohly pro celou osadu péct chlebánky! Byly vynikající! Hoši se vydali kácet stromy. Není to jen tak, vše zvládnout a nepřijít k úrazu. Odpoledne jsme si odskočili do současnosti a přemýšleli, jestli by nám chyběla elektřina. Také nás Iva naučila, jak se dají penízky lehce vydělat a ještě lehčeji pozbýt. Naštěstí jsme hráli jen s fazolkami!

Pátek: Po celé dopoledne vzpomínáme, co jsme zažili. Nádhera! Chaloupky opět splnily svůj účel, voněly člověčinou a „hnojem“ ☺.

www.chaloupky.cz

Penzion U Serváce, Jeseníky

Minulý rok na podzim jsme si s manželem Honzou a tehdy 4měsíčním synem Jakubem vyjeli na prodloužený víkend do Jeseníků, abychom si užili posledních pár dní končící sezóny na Rychlebských stezkách, „singletrailech“ vybudovaných partou bikových nadšenců. Takzvaně „na blind“, tak nějak intuitivně jsme našli ubytování ve Staré Červené vodě, rezervovali si apartmán a vyrazili. O to větší a příjemné překvapení bylo, když se z Penzionu u Serváce vyloupla pohádková chalupa v nádherné přírodě na kraji vesnice i lesa. Kolem pasoucí se kozy, hliněné omítky, vůně dřeva a nabídka domácích snídaní několikrát podtrhly naši skvělou výletní náladu.

Majitelé, manželé Kvapilovi – Karin a Václav, a jejich čtyři děti jsou moc milí a přátelští lidé, díky nimž srší z každého koutu pozitivní energie a člověk se cítí jako doma. Výjimečné na nich je mimo jiné i to, že se podílí na tvoření krásných kvalitních „pišlických“ dřevěných hraček, které jsou vyrobeny bez použití jakékoliv chemie.

Východy slunce a káva na zápraží, horské sjezdy i procházky, čerstvý vzduch venku i uvnitř v nás budily blažený pocit, a tak moc se nám nechtělo zpět do města, že v neděli jsme prodloužili do pondělí, v pondělí do úterý a odjeli až ve středu.

www.penzionpislikdum.cz

Větrná pláň, Těšnov, poblíž Ralska

Při hledání místa, kde „zapustíme kořeny“, nás naše kroky dovedly na prostornou pláň, ze které jsou nadohled tři vrcholy: Ještěd 1012 m n. m., Ralsko 696 m n. m., Bezděz 604 m n. m. Je to v blízkosti bývalého vojenského prostoru – paradoxně díky této pohnuté minulosti se může dnes každý poutník těšit s krásné přírody a zajímavých zákoutí. Tomuto místu jsme si pro sebe začali říkat Větrná pláň, jelikož vítr se tu častokrát prohání s různou intenzitou. Dokáže si jemně pohrávat v hřívách našich koní či listech okolních stromů. Silnější přináší z dálek odkaz divokých koní a probouzí nespoutanou energii v těch našich, kteří pak rozechvějí zem kopyty na pastvinách. K našim činnostem patří ubytování v malém domečku roubence s rodinnou atmosférou, semináře, volnočasové aktivity s koňmi a letní dětské pobyty. Naším snažením je koně přiblížit jako bytosti, které nás učí být lepšími.

www.vetrna-plan.cz

Usedlost v osadě Buchov, okres Benešov

Na dohled od bájné hory Blaník, uprostřed polí a lesů v Kraji blanických rytířů mezi Benešovem a Vlašimí najdete dva osobité objekty k pronájmu. Jsou součástí stylové usedlosti Buchov, staré asi 200 let. Prostřední část usedlosti obývají majitelé, v zadní části se zahradou je vybudováno ubytování pro hosty – objekt „stodola“ a v přední části je umístěn objekt „domeček“. Hosté užívají společně zahradu. Součástí i je malé hospodářství na principech agroturistiky. Ubytování je provozováno v rámci ekologicky šetrného cestovního ruchu. Součástí je malý rybníček, vyžití pro děti, bydlí tu s vámi kozy, ovce, kachny, kočky…

A mimochodem, moc rády to tu mají členky Yellow Sisters, takže je tu klidně můžete při svých cestách potkat.

www.buchov.cz

Nebespán café & apartments, Kašperské hory

Hodně netradiční kavárna, ubytování a ráj na zem v jednom J. Interiér odpovídá duchu prvorepublikových kaváren, můžete si tu dát výbornou kávu, domácí dorty a zákusky od nebespánské cukrářky a samozřejmě skutečné jídlo z místních surovin. Také tu pořádají nejrůznější gastronomické akce od seminářů přípravy kávy přes zábavné pečení cukroví až po gastro výlety na okolní šumavské farmy nebo výlety za jedlým kvítím a býlím. Snídaně se tu často odehrávají za doprovodu klavíru a večer zní kavárnou francouzský šanson. Nad kavárnou jsou komfortní apartmá i levné, ale tulné bed & breakfast pokoje. A tohle ocení zejména rodiče: k prostorám patří krásně vybavená zahrada plná atrakcí pro děti a s terasou a lehátky pro odpočinek dospělých a velká herna hned naproti kavárně, aby si rodiče mohli jídlo i čas tady strávený náležitě vychutnat.

www.nebespan.cz

Penzion Malíkovský dvůr, Malíkov nad Nežárkou u Jindřichova Hradce

Je to tam prostě úchvatné. Pro mě to byla láska na první pohled a nejsem takto „postižená“ sama. Z jedněch oken koukáte jen na pole, z druhých do krásné zahrady. Pro cyklisty na mé úrovni (tj. 4letého dítěte) je to ráj, ale zároveň nemá chybu se stulit do křesla u kamen a číst. Ubytování si můžete objednat se snídaní, a pokud tak neučiníte, chybu uděláte. A jako zlatý hřeb Míša, Petr, Tonička a František Perlovi coby majitelé a jejich děti.

www.malikovskydvur.cz

Dětský a rodinný penzion Permoník, Malá Úpa

Permoník je ideální pro rodiny s miminky, batolaty a předškolními dětmi. Děti školního věku už přece jen vnitřní zařízení tolik nedocení. Rodiče naopak ocení nočníky, přebalovací pulty, postýlky, chůvičky, vaničky, ohřívače na láhve, kuchyňku, dětské židličky, hernu, tělocvičnu, místnost na kreslení a tvoření, prostě všechno, co malý člověk potřebuje. V létě je na terase malý bazén, v zimě za chatou poma a provázkový vlek. Oboje zdarma. V ceně ubytování je také každodenní program pro děti, který už mají majitelé za ta léta „vychytaný“ a děti opravdu baví. Znavení rodiče se mohou po večerech zabavit třeba v sauně, vířivce nebo u krbu. Na Permoníku vám navrhnou i spoustu výletů do okolí, které jsou také prověřené, osvědčené, různě dlouhé a různě náročné. Pokud si pamatuji, Permoník naše dcery pokaždé bavil. Ale protože služby jsou opravdu hodně dobré, příroda v Malé Úpě nádherná a ovce na přilehlé louce sympatické, doporučuji zarezervovat ubytování s velkým předstihem. Třeba silvestrovské pobyty bývají plné i rok dopředu.

www.penzion-permonik.cz

Dovolená v indiánské vesnici, Potštejn, Královéhradecký kraj

K náčelníkovi Petrovi jsem jela trochu s obavami. Měli jsme u něj celá rodina (děti ve věku 6 a 3 roky, já a můj muž) jezdit na koních, bydlet v indiánských teepee a vařit si společně s celou partou v polní kuchyni. Obavy byly ale naprosto zbytečné. Poprvé v životě jsem zažila napojení na nádhernou bytost, kterou kůň je. Petr má opravdu krásné koně a jízda na nich je silný zážitek.

www.kone-indiani.cz