Tichá kavárna – projekt, který podporuje neslyšící

Když se v listopadu roku 2011 otevírala v pražských Kobylisích Tichá kavárna, chodily jsme s kamarádkami kolem a zvědavě nakukovaly dovnitř. Řešily jsme, jestli do ní můžeme zavítat i s dětmi, které jak známo moc tiché nejsou. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistily, že prostor kavárny je otevřený všem. Od miminek až po seniory. A že Tichá se kavárna jmenuje z úplně jiného důvodu – usměvavá obsluha s vámi toho totiž moc nenamluví. Ale nebojte, přestože ti kluci a holky, co vám připraví kávu, jsou neslyšící, dorozumíte se s nimi úplně v pohodě.

Tichá kavárna – projekt, který podporuje neslyšící

Nápad v pravou chvíli

Sociální projekt Tiché kavárny se zrodil ve spolupráci dvou neziskových organizací – 365 o. p. s. a APPN o. s., které svou činností neslyšící podporují. S nápadem první pražské kavárny s neslyšící obsluhou přišla paní ředitelka obou neziskovek Marie Horáková, která přemýšlela o tom, jak získat pro organizace peníze i jinou cestou než jen díky grantům. Podnikatelský záměr byl na světě a bylo nutné najít pro něj prostor. Paní Horáková se obrátila na místostarostku Prahy 8 Vladimíru Ludkovou a ta projektu vyšla neuvěřitelně vstříc. Protože se v Kobylisích právě stavěla jídelna pro seniory, na poslední chvíli došlo k úpravám a prostor, který by jinak byl využíván pouze klienty Domu seniorů, našel své další uplatnění.

Alenka v říši divů

Když jsem já osobně přišla do Tiché kavárny před dvěma lety poprvé, cítila jsem zvláštní ostych. Nevěděla jsem, jak s neslyšícími komunikovat, ale lákalo mě to zkusit. Nakonec mi pomohlo následující – je to, jako byste byli v cizí zemi, kde neznáte jazyk domorodců, ale máte chuť na kávu, čaj nebo zákusek. Přirozeně si poradíte, použijete oči, ruce a fantazii. A tak je tomu i v komunikaci s neslyšícími. Navíc každý návštěvník dostává na stůl dvoubarevný váleček – jedna polovina je zelená a druhá červená. Podle toho, jakou barvou ho postavíte nahoru, obsluha zaznamená, jestli si přejete objednat, nebo zaplatit. Jednoduché a zábavné, navíc můžete zapojit i děti.

Přijďte pobejt

Tichá kavárna je otevřena denně od 13.00 do 21.00. Nesmí se v ní kouřit (což je super) a může se v ní hrát (k dispozici je dětský koutek i společenské hry), číst, tvořit, vystavovat, křtít, koukat na film, užít si divadelní představení, sousedsky se setkávat a taky slavit. Program kavárny je pestrý a měl by sloužit především ke sblížení světa neslyšících se světem slyšících, ke sblížení seniorů a rodin s dětmi a také k poznání svých sousedů. Navíc je prostor k dispozici nám všem, kteří se můžeme a chceme s ostatními o něco podělit či sami sebe zajímavě prezentovat. Tichá kavárna si nenechává platit za pronájem, naopak každou společenskou událost vítá, a z vlastní zkušenosti vím, že má co nabídnout. Kromě kávy, čaje a sladkých dezertů si lze objednat i slané francouzské quiche (tady či s sebou), nebo točené pivo z malých pivovarů. Filozofie je jasná – aby se každý, kdo sem zavítá, cítil dobře, skoro jako doma :-). A ještě něco – senioři a neslyšící mají v Tiché kavárně 15%-ní slevu.

Neslyšící umí pracovat

V kavárně momentálně pracují čtyři neslyšící na hlavní pracovní poměr a tři neslyšící na tréninkových pozicích. K Tiché kavárně patří i Tichá pekárna a s ní dvě neslyšící pekařky, které své řemeslo zvládají skvěle. Navíc se díky grantům mají šanci dále školit, svoje úžasné (pravé domácí) dorty se naučily od věhlasné cukrářky Pavlíny Berzsiové, navíc se nedávno účastnily i kurzu bezlepkového pečení a díky tomu všemu jde Tichá kavárna svým návštěvníkům stále víc naproti. Jednou z hlavních myšlenek kavárny je ukázat, že neslyšící nejsou hendikepovaní, že umějí pracovat a že se dokáží uplatnit i v tak obtížném oboru, jakým pohostinství bezesporu je. Předsudky skutečně nejsou na místě. I když neovládáte znakový jazyk, neslyšící umí bezvadně odezírat, což vzájemnou komunikaci hodně usnadňuje.

Znakuji, tedy jsem

Aktuálně pro vás máme z Tiché kavárny vřelé pozvání na únorovou akci Znakuji, tedy jsem. Tato akce se koná každoročně u příležitosti Mezinárodního dne mateřského jazyka (pro neslyšící je jím znakový jazyk) a pokaždé je velmi vydařená. Letos poprvé bude navíc před kavárnou postaven stan a celou slavnost doprovodí vystoupení známých hudebníků, z nichž můžeme prozradit účast Jiřího Dědečka. Děti se budou učit znakovat, bude se soutěžit, povídat si, tančit a bavit se – více na: www.tichakavarna.cz. V únoru také můžete strávit jedno sobotní odpoledne při setkání se sousedy, koná se tzv. Restaurant day, kdy má každý ze zúčastněných příležitost přinést nějakou svoji pravou domácí dobrotu, nabídnout ji ostatním a přitom se seznámit. Zastavíte se? My určitě ano.

Věděli jste, že národní znakové jazyky se liší? U některých národů jsou odchylky v jazyce menší, u některých výraznější.

Historka na závěr:

O Tiché kavárně jsem si povídala s jejím PR manažerem Leošem Mačákem a ten se mi svěřil s příhodou, kdy za ním do kavárny přišla kamarádka, která o kavárně nic nevěděla. Když se snažila objednat si kávu, číšník na ni koukal a jen se usmíval se a ona neznalá věci se snažila dál: „Do you speak english?“. Číšník odezíral dobře a ihned šel do kolen.

Jsem si jistá, že když se nacházíte hodně dole, je to jenom proto, abyste se zase brzy ocitli hodně nahoře. Už je to víc než šest let, kdy jsem se sbírala po životní krizi a právě tou dobou jsme se díky účasti na dětské ekologické soutěži seznámili s Petrou a Danem. Časopis byl zatím jen vizí v jejich hlavách, přesně si pamatuju okamžik, kdy jsme se o něm bavili poprvé. Přišlo mi to jako sen a tenhle sen jsem za několik měsíců skutečně držela v ruce, dokonce se svým textem. Díky tomuto setkání získala naše rodina nové přátele a zcela nový směr.  Za to jsem hodně vděčná, protože v mém životě nikdy nebylo tolik radosti jako je dnes. A zítra určitě bude ještě větší :-).

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné