Terapie gongem

Kdysi mě pozvali na oslavu narozenin do jógového centra. Po několika slavnostních rituálech (puja, meditace óm) nás čekal hlavní bod večera – gongová meditace. Neměl jsem žádnou představu, co přijde. A představit si to ani není možné. Hlas gongu je potřeba slyšet, do slov se přepsat nedá. Paní Dana Šitnerová umí gong rozeznít způsobem pro mne mimořádným.

Terapie gongem

Čím jste se zabývala, než do vašeho života zazněl gong?

Po mnoha letech práce v klasickém zdravotnictví jsem cítila, že musejí být i jiné způsoby, jak nemocným pomoci. Nejprve jsem se seznámila s čínskou medicínou. Meridiány, dráhy, energie. To byly zpočátku nové pojmy, ale cítila jsem, že to je část toho, co mi v našem zdravotnictví chybělo. Potom jsem se přes masáže dostala k shiatsu, které provádím dodnes. K tomu jsem studovala i astropsychologii.

Takže gong jste poprvé uslyšela teprve nedávno?

S gongem to začalo před rokem. Kamarádka mi řekla, že se chystá koncert Ondřeje Smeykala, který hraje úžasně na didgeridoo. Ondřej pozval jako svého hosta gongaře, který si říká Bear Love. Šly jsme tedy spolu na Kampu do kostela Na Prádle na koncert. Zážitek, který mi tam dvoumetrový gong přinesl, byl pro mne neuvěřitelný. Cestou domů jsem ještě vibrovala a měla pocit, že se mi přeskládávají všechny buňky v těle. Byla jsem jako v transu a cítila, že gongový zážitek ovlivní můj další život. Hned druhý den jsem jela do Kladrubského kláštera, kde měl Bear Love další koncert. Chtěla jsem to zažít znovu. Potom jsem jela ještě na workshop s Bearovým gongem, kde jsme si mohli hru i zkoušet.

Přišlo pak nějaké znamení, že gong je vaše cesta?

Další noci byly zajímavé. Každé ráno jsem se vzbudila a uvědomila si, že ve snu jsem hrála na gong. Když to trvalo nepřetržitě tři týdny, bylo mi jasné, že budu muset udělat další krok. Vydala jsem se za Ondřejem, aby mi poradil, co dělat, když chce člověk hrát na gong.

Jak zněla rada od zkušeného muzikanta? 

Ondřej je příjemný a citlivý učitel. Vysvětlil mi, že si nemám žádný shánět po internetu, ale trpělivě čekat, až si mne gong najde. Až poznám, který je ten pravý. Čekání nakonec netrvalo tak dlouho, byly to tři měsíce. Dcera shodou okolností žije v Anglii a navštívila společnou meditaci, kterou pořádal Bear Love. Vyprávěla mu, že maminka má gongové sny, a on mě pozval na návštěvu s tím, že jeden gong na prodej má.

Dana Šitnerová

Vydala jste se pro gong do Anglie?

Ano, koncem ledna jsem se vydala na meditaci s několika gongy. Neskutečný zážitek, protože hraje více gongů a do toho další nástroje. Z takového koncertu hráči vysílají do okolí více vibrací a energie, než leckterý vysílač. S Bearem jsem vstoupila do místnosti, kde měl všechny své gongy. Vlevo stál jeden a já cítila, že ten je určen k prodeji. Ke mně ale hovořil jiný. Ihned jsem věděla, který to je, a nebylo možné o tom nijak pochybovat. Dali jsme si čaj, povídali a postupně se dostávali k obchodní části setkání. Bylo to, jak jsem tušila. Gong na prodej jsem ale nechtěla a naopak byla rozhodnuta, že neodjedu bez toho „mého“. Po dalším povídání a po tom, co jsem si mohla „svůj“ gong rozeznít, to Bear Love pochopil a smířil se s tím, že se vzdá jiného nástroje, než měl původně v úmyslu. Předal mi ho s tím, že si je vědom, že tento gong bude léčit Prahu a okolí. Tento záměr byl tedy vyslán ke gongu a dále do vesmíru.

Takže hrajete na léčivý gong?

Jsem si tím jistá. Nevím, jak to mají ostatní gongaři, ale já jsem přesvědčena o tom, že můj gong léčivé schopnosti má. Bear Love mně kromě gongu předal i nauku, jak při hře zcela vypnout mysl. To, jakou paličku, kterých je asi deset, zrovna vezmu a jaký tón s ní vytvořím, by nemělo vycházet z mysli. Hráč se naladí na srdce a ono TO pak k němu přijde. Jakou paličku vezmu a jakým způsobem a jak dlouhý tón vytvořím, to cítím v sobě. Netuším, odkud to přišlo, ale je to prostě tak. Nakonec to je tak, že i stejný pohyb stejnou paličkou udělá často i zcela jiný zvuk. Někdy jsou to hlasy, zpěvy nebo třeba požární houkačka.

Řeč gongu je hodně bohatá, už jste slyšela všechny zvuky, které vydá? 

Mnoho tónů lidské ucho ani slyšet nemůže. Jsou mimo slyšitelné pásmo. Slyší je ale zvířata a reagují na ně naše buňky. Já sama určitě neslyším většinu těch opravdu vysokých frekvencí, ale vibrace vnímám přes tělo. Zajímavé je, že vibrace jsou jiné před gongem a za ním. Když si stoupnete za gong, stahuje z vás negace, a na přední straně posluchače zase nabíjí.

Léčení tedy probíhá ve dvou fázích… odebírání špatného a nabíjení dobrým?

Já to takto chápu, jen to není přesně řečeno. Gong nic neodebírá, zvuky gongu jen vaše špatné energetické programy rozvibrují a rozbijí. Tím je rozpuštěno to, co by z vás mělo odejít. Někteří hráči to dělají tak, že během hry gong roztočí a každým pak střídavě procházejí vibrace z přední i zadní strany gongu.

     

Kde na gong hrajete?

To je různé, pořádám meditace s gongem na různých místech v Praze, v kostelech, navštěvuji firmy a byty, navštěvuji místa v republice a hraji jak v přírodě, tak doma. Sousedi si zatím nestěžují. Možná tuší, že vibrace gongu léčí i prostor, a tak se třeba cítí v našem domě lépe.

Cvičíte si hru na gong před vystoupením?   

Já předem opravdu nic nezkouším. Sednu a potřebuji se chvíli koncentrovat. Srdce mi pak začne říkat, jak hra bude postupovat. Kamarádka mě jednou při hře pozorovala a řekla mi, že tahy paličkami po gongu jsem „malovala“ staré znaky z Peru. Já to ale nevím, žádné takové znaky vlastně neznám. Takhle to ke mně přichází, bez přemýšlení vidím, jaké obrazce mám na gongu „malovat“. Vypnu mozek, podívám se na paličky a pak to přijde… vezmi menší a udělej tento pohyb… Jestli si o to říká gong nebo jiný zdroj, není důležité, podstatné je, jak to působí na posluchače a na prostor. Vím, že ty vibrace jsou léčivé, a víc vědět nepotřebuji.

Gong na mne učinil opravdu velký dojem. Cítil jsem potřebu o tom říci ostatním, proto jsem také Danu požádal o rozhovor. Během něj mi paní Dana nabídla, že se mohu za ní stavit a že zahraje „jen pro mne“ osobní gongohru. To nešlo nepřijmout. Popovídali jsme si, z toho vyplynul záměr, s čím bych potřeboval pomoci konkrétně já. Tento záměr byl gongu předán (no však jsme si povídali asi metr od něj) a pak gong zněl jen pro mne. To byl samozřejmě ještě silnější zážitek než na skupinovém poslechu a já se cítil velice příjemně a vyladěně. Pár lidí, které jsem ten den potkal, mi řeklo: „Ty nějak hezky vibruješ.“ Tož asi na tom gongu něco bude.

Pravý domácí časopis... je časopis. Pro mne to ale není jen sešit naplněný texty a obrázky. Je to energie celé té nádherné party, kterou tvoří autoři i čtenáři dohromady. Energie celého kmene, která se každý měsíc zhmotní v podobě dalšího vydání. Pokud mohu k té energii něco přidat, přispět, nejčastěji nějakou fotografií, mám vždy velikou radost. Vím, že v tu chvíli více dostávám, než dávám. Jestli máte malování světlem rádi tak jako já, můžete se na nějaké mé fotografie podívat na pixpo.cz

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné