Suchá zídka vlastníma rukama. Podrobný návod jak na to

Do nedohledna se táhnoucí kamenné valy porostlé lišejníky jsem si zamilovala v Irsku. Navzdory větru, dešti (a ovcím) tam protkávají věčně zelenou krajinu už stovky let. Každý jeden kámen z takové zdi vzal kdysi do ruky šlachovitý farmář a pečlivě ho několikrát obrátil, než jej usadil přesně na to jeho místo. Bez betonu, bez malty. A beze spěchu. Právě tak totiž vzniká ta pravá suchá zídka, která po nás přetrvá klidně sto let.

Suchá zídka vlastníma rukama. Podrobný návod jak na to

Taky byste si jednu takovou chtěli na zahradě postavit? Já ano. A tak jsem vyrazila na workshop do ekocentra sdružení Chaloupek v Horní Krupé vyzkoušet si prakticky, jak na to.„Většina lidí hledá nejprve inspiraci na internetu,“ uvedla teoretickou část workshopu zahradnice Eva Stoklásková. Ale pozor. „I když na obrázcích vypadá spousta zídek krásně, velká část z nich časem spadne.“ Nejsou postaveny správně. Ví to dobře, protože se svým mužem kamenné zídky staví často a zná tak zákonitosti jejich stavby z praxe.

K čemu slouží suchá zídka?

  • K vytvoření terasy či vodorovné plochy, třeba pro záhonek, ohniště…
  • Poskytuje stabilní oporu pro nestabilní svah.
  • Samostatně stojící suchá zídka opticky i fyzicky rozděluje prostor. Ta je na postavení nejnáročnější. Obě její strany se musí svažovat do středu.
  • A samozřejmě ke zkrášlení prostoru.

Jak suchou zídku správně postavit?

Základním pravidlem je, že zídka musí mít sklon do svahu. Jen tak odolá tlaku zeminy nad sebou. Přitom platí, že čím vyšší zídka, tím větší je její sklon a tím také širší základna. Zároveň čím je svah méně stabilní, čím více ujíždí, tím větší musí mít zídka sklon. Je tedy potřeba vnímat, co se u nás na zahradě děje, když je sucho a když zaprší.

Dále všechny kameny v zídce musí být mezi sebou provázané. Jak na šířku, tak na výšku. Neměly by vznikat souvislé spáry přes více než dva kameny. Navíc, jednou za pár kamenů se dává takzvaný vazák, velký kámen, který zasahuje přes celou šířku zídky. Ve správně postavené zídce by se žádný kámen neměl dát zepředu jednoduše vytáhnout.

Čím plošší kameny pravidelnějších tvarů, tím bude stavba zídky jednodušší. Použití polního kamene bývá nejnáročnější. Nepravidelné kameny je třeba v ruce více obracet a podkládat je menšími, dokud neleží stabilně. Naprosto nevhodné jsou oblé kameny. Po těch tolik nádherných oblázcích totiž horní vrstva nádherně ujíždí a zídka se záhy nádherně rozpadne.

„Nepouštějte se jen s rýčem v ruce do ničeho vyššího než jeden metr,“ doporučila nám ještě zahradnice, než jsme vyrazili ven na praktickou část workshopu. Realizaci více než metr vysoké zídky radí manželé Stokláskovi zadat odborné firmě. A musím přiznat, že už po zabudování pár větších kamenů jsem toho měla dost. V šestnácti lidech jsme stavěli půl metru vysokou a tři metry dlouhou zídku nakonec jen pár hodin. Bude tu stát staletí…

 1. Nejprve si odkopeme dostatečně široké místo pro  2. Kameny je třeba provázat na šířku. I na výšku.   3. Pravá suchá zídka je opravdu suchá. Mezi kameny  4. Skalničky a bylinky pak vkládáme mezi kameny a   5. Při stavbě nás profíci neustále kontrolují, že   6. Já po chvíli přenechávám usazování těžkých kame   7. Prýskač slouží na přesné vytvarování či rozlome 7. Na závěr suchou zídku pěkně prolijeme.  Postavili jsme ji správně? Uvidíme za sto let. :-) 

Nejčastější chyby při stavění suché zídky

  • spěch – suchá zídka se staví na sto a více let, vyplatí se ji stavět pomalu
  • kolmo postavená zídka – nevydrží dlouhodobě tlak zeminy nad sebou
  • souvislá spára odshora dolů – slabé místo, zídka pak už nefunguje jako monoblok, tedy jako celek, a při dešti, mrazu se může porušit
  • kámen skloněný ven – vrchní vrstva po něm ujede

 10a. Kameny z této zídky ujely po spodní vnitřní v  10b. Po rychlé nápravě sklonu už by měla zídka drž 

Projekt rozvoje zahrady a areálu v Horní Krupé je financován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Další zdroje:

  • zahradylaurus.cz – stránky zahradníků Stokláskových, kde najdete i sekci „suché zídky“
  • chaloupky.cz – koukněte, co dalšího se můžete o přírodě či zahradničení na Vysočině naučit

---

Tento článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2019/07. Celý výtisk seženete elektronicky v PDF našem e-shopu. Tam také pořídíte všechny naše předchozí čísla.

Nové číslo PDČ seženete v trafikách GECO Tabák, Inmedia, TRAFIKA a ve vybraných prodejnách Albert (podívejte se mapu prodejních míst). Nejraději vám nové číslo pošleme do schránky přes předplatné

Miluje seskok padákem. A možná proto podobně přistála i v naší redakci. Zčista jasna, znenadání a správně. A od té doby zůstala. Je spontánní, kreativní, veselá, takové věčné dítě, které snad ani nemá žádné starosti. Možná je to tím, že Markéta věří, že to, co si člověk opravdu přeje, se mu splní. Tak jaké potom starosti? Píše články (nejen pro Pravý domácí) o všem, co jí zajímá a v čem vidí smysl.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Eshop last minute