Bylinky pro ženské zdraví: Jaké rostliny vysadit po třech zmrzlých

Většina z nás stodolu nevlastní, a tak si všeobecně přejeme raději teplý máj a nejlépe už letní sluníčko. Pro správný chod přírody je ale toto období důležité a čím více deště, tím lépe. V přírodě najdete už hodně bylin, které se vyplatí sbírat, a konečně po „zmrzlících“ (tj. po 14. květnu) můžete vyhrnout rukávy a začít s venkovními výsevy.

Bylinky pro ženské zdraví: Jaké rostliny vysadit po třech zmrzlých

Výsev bylin v zahradě

Doporučuji vyset heřmánek pravý (Matricaria chamomilla). V přírodě se hledá už hůře a snadno se zamění s heřmánkem nepravým – rmenem rolním. Heřmánek se sklízí postupně ještě před plným květem, aby se květy po usušení úplně nerozdrolily. Sklízet můžete v průběhu léta několikrát, sám se snadno přesívá. Heřmánkový čaj není ani třeba představovat.

Je velmi hojivý a antibiotický, proto i když vám chutná, se nedoporučuje pít ho po litrech dlouhodobě. Mohl by narušit střevní mikroflóru. Popíjejte ho v případě horečnaté akutní nemoci nebo ho přidejte do směsi na podporu trávení a po třech měsících kúru přerušte.

V květnu je čas vyset lichořeřišnici větší (Tropaeolum majus), peruánskou pralesní bylinu, která české zahrádky miluje a zdobí už dlouhé roky. Přes léto listy a květy používejte do salátů a na podzim její lehce podrcená semena dejte do min. 40% alkoholu – v poměru 1/3 semena a 2/3 alkohol. Vytvoříte tak tinkturu vhodnou při zánětech močového ústrojí, při nachlazení, zánětech nosohltanu. Tinktura může posloužit také jako základ pro výrobu lichořeřišnicové masti. A to je opravdu domácí zázrak. Mast krásně zklidní vznikající opar, popraskané paty nebo svědivé ekzémy kdekoliv po těle.

Ráda také vysévám měsíček lékařský (Calendula officinalis). Je to velmi dekorativní bylinka, která také bude zdobit vaši zahrádku či truhlík celé léto, protože čím více budete stříhat květy, tím více bude nasazovat na nové. Měsíček má hojivé a zklidňující účinky. To proto, že obsahuje slizy, které při užívání vytvářejí na sliznici orgánů ochrannou vrstvu a zmírňují chronické záněty. Je vhodný do čajové směsi i samostatně do koupele např. při novorozenecké vyrážce.

Na bylinky s malými pomocníky

V přírodě na vás čeká jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), běžná, možná až podceňovaná bylinka, ideální do plicních čajů. Jitrocel má jemnou chuť, děti ho mají rády a mohou vám i s jeho sběrem pomáhat, protože záměna je nepravděpodobná, možná za list jitrocele středního. Ale to nevadí, funguje také.

Dětem se bude líbit také sběr květu sedmikrásky obecné (Bellis perennis). Budou ji i potají ujídat. Sedmikráska děti přitahuje a také jim pomáhá. Lidové léčitelství ji doporučuje ke zvýšení látkové výměny a to hlavně v játrech, žlučníku a slezině. Možná si říkáte, že děti mají přece játra ještě zdravá. O slezině a slinivce se to ale naneštěstí říct nedá a to hlavně kvůli všudypřítomnému cukru. Nárůst cukrovky v populaci je bohužel obrovský. Když přidáte k jitroceli a sedmikrásce ještě mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum), máte krásný čaj na podporu dětské imunity a tím i vitality.

Bylinky vyhrazené pro ženy

Od dětiček rovnou k maminkám. Pro ženy v květnu kvete důležitá bylinka zmiňovaná v nejstarších herbářích a známá už ve starověku, kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris). Vzhledem k tomu, že listy kontryhelu vylučují samovolně kapky vody, domnívali se alchymisté, že pomocí této rostliny objeví kámen mudrců. Podle lidových zkušeností působí kontryhel velmi příznivě na vnitřní orgány. Obsahuje třísloviny, které stahují šťávy, proto se doporučuje při nadměrné menstruaci. Dále obsahuje hořčiny, které uvolňují hladkou svalovinu, tím kontryhel uleví i při bolestivé menstruaci. Kontryhel prý pomáhá také při nespavosti, odstraňuje bolesti hlavy a posiluje nervovou soustavu. Vyzkoušejte.

Čaj při silné menstruaci

Rovným dílem kvetoucí nať kontryhelu a řebříčku. Spaříme horkou vodou, necháme 5–10 min vyluhovat a popíjíme vlažný během dne.

Čaj při vodnatelnosti

Rovným dílem kvetoucí nať kontryhelu a nať přesličky rolní. Spaříme horkou vodou, necháme 5–10 min vyluhovat a popíjíme vlažný během dne.

Křehké květy hluchavky

Jsou ještě desítky dalších bylinek na podporu ženského zdraví, ale málokterá má v lidové medicíně tak široké použití jako květ hluchavky bílé (flos Lamii albi). Květ obsahuje slizovité látky, třísloviny, saponiny, glykosidy a cukry. Proto je chuť květu mírně nasládlá, ale po chvíli se na jazyku mění v hořkou.

Hluchavkový čaj se pije při menstruačních poruchách a bílém výtoku, při zánětu močového měchýře, ledvin a při chudokrevnosti. Saponiny obsažené v květu pomáhají rozpouštět hleny, proto se používá také do čajů na odkašlávání a při onemocnění dýchacích cest. Při sběru buďte pozorní, květy se nesmějí mačkat, protože snadno hnědnou a tím se znehodnotí. Sušit je třeba rychle, klidně i na slunci.

Krásný máj

Užijte si měsíc lásky. A pokud vás májové počasí vytáhne ven, a já věřím, že ano, co dát přírodě najevo, že ji máme rádi? Ať stále jenom nebereme… V krajině zoufale chybí remízky a jedlé keře. Pojďme nějaké zasadit!

Zdroje: Rostliny v domácí lékárně, Eva Hoffmannová, František S. Jebavý a vlastní zkušenosti

 bylinkovykos  dghgf (1)  DSCF8417-3-2.jpeg  IMG_0270.jpeg  IMG_0446      materidouskovycaj.jpeg  licho 

---

Tento článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2019/05. Celý výtisk vám pošleme elektronicky v PDF přes náš e-shop. Tam také seženete všechny naše předchozí čísla.

Nové číslo PDČ seženete v trafikách GECO Tabák, Inmedia, TRAFIKA a ve vybraných prodejnách Albert (podívejte se mapu prodejních míst). Nejraději vám nové číslo pošleme do schránky přes předplatné