Tipy na sběr léčivých bylin během srpna

Chci se s vámi podělit o své bylinářské zkušenosti a poradit vám, co sbírat, abyste nic nepropásli. Zkusím popsat běžný bylinářský srpen, protože ne vždy máme všechno pod kontrolou a každé léto je prostě trochu jiné. 

Tipy na sběr léčivých bylin během srpna

Zpátky do kořenů

V srpnu můžeme pokračovat ve sbírání natě máty a meduňky, které v průběhu léta stříháme a ony opět obráží. V přírodě najdete pelyňky, dobromysl i heřmánek. Obsahové látky bylin ale od slunovratu klesají a možná i vůně nebude tak intenzivní, jako byla na začátku léta. S tím je třeba počítat. Byliny pomalu transportují svou sílu do kořenů.

Až se zima zeptá

V srpnu není špatné myslet na zimu ve více ohledech. Z toho bylinářského to znamená poohlédnout se po bylinách na podporu ledvin a močového ústrojí. Orgánů, které jsou v zimě nejčastěji oslabeny. Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou ledviny naší hlavní zásobárnou energie a nositelem pocitu odvahy a sebedůvěry. V případě, že ledviny a močový systém oslabíme, může se dostavit pocit vyčerpání, obav, až strachů. I proto je důležité v zimě více odpočívat, ideálně s hrnkem bylinkového čaje.

Heřmánek

Do lesa nejen na houby

Ale zpátky do srpnové nálady a aktivit, které nám pomohou se na zimu připravit. Srpnové houbaření si můžeme zpestřit sběrem bylin a nasbírat si svou vlastní ledvinovou směs. Na mýtinách v lese najdete vřes obecný (Calluna vulgaris). Na konci léta krásně kvete. Sbírají se květy nebo kvetoucí nať. V lidovém léčitelství byl vřes často součástí čajové směsi na podporu funkce ženských orgánů a obecně v čajích na harmonizaci funkce ledvin a močového ústrojí. Vřes působí dezinfekčně zejména v oblasti močových cest, močopudně, potopudně, ulevuje při otocích. Vylučuje z těla kyselinu močovou, a proto se používal a stále používá při dně a revmatismu. Vřes sbírejte v lese, zahradní kultivary nejsou dostatečně prozkoumány, co se obsahu účinných látek týká. A většinou v zahradnictví nekupujeme ani vřes, ale jeho příbuzný bohatě kvetoucí vřesovec. Takže šup do lesa a sbírat šetrně, aby tam byl i napřesrok!

Zářící zlatobýl

Když už si užíváte hezké procházky v lese, nasbírejte si nejen vřes, ale i zlatobýl obecný (Solidago virgaurea). Jeho žluté květy nápadně v lese září. Zlatobýl působí močopudně, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chronických chorobách ledvin a močového ústrojí a při zbytnělé prostatě. Jako u vřesu platí, že vhodnější je náš zlatobýl obecný než zlatobýl kanadský, který často vidíte na zahrádkách jako okrasnou bylinu.

Vřes

Nenápadná vrbovka

A chybí nám už jen jedna bylinka, abychom si mohli namíchat čaj na podporu ledvin a močového ústrojí, a to je vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum). Drobně růžově kvetoucí bylinka. Vrbovku najdeme podél cest, na rumištích v příkopech. Vrbovka se osvědčila při potížích se zvětšenou prostatou, při zánětech močových cest a pro čištění krve. Sbírá se kvetoucí nať prakticky celé léto.

Pokud jsou tyto bylinky pro vás nové, ujistěte se, že je dobře poznáte. Zvláště zlatobýl není jediná žlutě kvetoucí bylinka v tuto dobu v lese.

Do sucha a temna

Pomalu nám končí sběračská sezona a spíše přemýšlíme, jak a kam nasbírané bylinky uskladnit. Sušením bylinky ztrácí jen minimum obsahových látek, ale důležité je zamezit přístupu světla a vlhkosti ke skladovaným bylinkám. Můžete je skladovat ve sklenicích s víčkem, potravinářských vzduchotěsných boxech nebo papírových pytlích, pokud je bylin hodně. Hlavně na ně nezapomeňte.

Namíchejte si menší množství čajové směsi a mějte ji po ruce na kuchyňské lince, klidně i v průhledné nádobě, protože ji brzo spotřebujete. Střídejte směsi během roku, pijte bylinkový čaj po ránu nebo si dejte svůj čaj o páté. Možná letos začnete jedinou bylinkou. Zjistíte, že mátový čaj z obchodu už vás neuspokojí, protože budete vědět, jak chutná máta ze zahrádky. Napřesrok už to budou tři bylinky a poté každým rokem budete nervózní, pokud nebudete mít „nasušíno“. Do života se vám vloudí nová priorita, rituál spojený s přírodním cyklem. Věřím, že ku prospěchu vám i vašim blízkým. Hodně štěstí! :-)

Dobromysl

A zde je slíbený recept lidového léčitelství na základní směs na dezinfekci močových cest

Ingredience: 3 čajové lžičky sušeného celíku zlatobýlu, 3 čajové lžičky sušené vrbovky malokvěté a 3 čajové lžičky sušeného vřesu obecného.

Postup: Směs zalijeme litrem vroucí vody, bylinky necháme cca 10 minut vyluhovat, scedíme a popíjíme vlažné během dne. Při akutních potížích se doporučuje pít 5× denně čtvrt litru nálevu.
Můžete přidat i březové listí na posílení ledvin, rdesno ptačí či přesličku rolní.

Ženy si mohou přidat do směsi měsíček lékařský, který zvyšuje odolnost organismu proti stresu, či nakapat do čaje tinkturu z lichořeřišnice, která jako přírodní antibiotikum ulevuje při zánětech močového ústrojí (mluvili jsme o ní v červnovém čísle).

U dětí (3–15 let) je tato čajová směs vhodná například v případě prochladnutí. Dávku snižte na polovinu nebo dítěti bylinný nálev přidejte do koupele.