Slunění a opalování

Co všechno se okolo něj točí! Kolik písniček a básniček o něm máme! Jak často bývá předmětem seznamovacího rozhovoru… Sluníčko. Když svítí, je hned pohled na svět veselejší, určitě to tak také máte. Často říkávám, že mám na těle solární panýlky a funguji na sluneční energii. Ono to tak vlastně opravdu je. Už ve škole jsme se učili, že sluneční paprsky nám v těle probouzejí tvorbu vitaminu D. A ten nutně potřebujeme pro svoje fyzické i psychické zdraví. Posiluje imunitu, bez něho jsme náchylnější k celé řadě nemocí, i vážných… V poslední době se na to trochu zapomíná. Strašák UV záření nás zahání do stínu za všech okolností, nebo se k nám paprsky nedostanou přes tučné vrstvy opalovacích krémů, které jsou navíc většinou plné chemikálií. Samozřejmě to neznamená, že slunce není zároveň nebezpečné a že bychom se před ním neměli vůbec chránit. Otázka je, jak moc a také čím…

Slunění a opalování

Když jsem se pustila do pátrání po ideální ochraně před sluníčkem, dospěla jsem k závěru, že skvělá vlastně byla móda paraplíček. Dámy v dlouhých šatech chodily ladně po promenádách a zdobené slunečníky jim v ochraně před ostrým sluncem krásně posloužily…

Co si to na sebe vlastně matláme?

„Klasické opalovací krémy jsou emulze obsahující parafinový olej, ethoxylované emulgátory, silikony proti bělícímu efektu při aplikaci, silné konzervanty jako parabeny a často také chemické UV filtry,“ upozorňuje Markéta Fialová z výzkumného a vývojového oddělení společnosti Nobilis Tilia. Pokud jste v minulém čísle Pravého domácího prostudovali první díl seriálu o přírodní kosmetice, tušíte, že tyhle lahůdky nebudou pro naše tělo zrovna terno.

--------

Chemické filtry – fungují vlastně tak, že proměňují světelné záření na teplo. Chvíli trvá, než zareagují, začínají působit asi 15–30 minut po nanesení na kůži. Problém je, že se kůží vstřebávají do těla, kde se hromadí. Mohou kůži dráždit, vyvolat alergické reakce, mohou být i potenciálně karcinogenní. Navíc, pokud si toho na sebe napatláme víc najednou, na kůži to může „bublat“ jak ve zkumavce. Třeba kombinací repelentu proti komárům a krému s chemickými filtry vznikají další toxické látky, které kůže vstřebává.

Fyzikální filtry – jde vlastně o minerály rozemleté na prach, které UV záření odrážejí, podobně jako zrcátka. Důležité je, že se nevstřebávají do pokožky, zůstávají na povrchu těla, tím nehrozí negativní vliv na náš organismus. Jako minerální filtry se používají oxid titaničitý a oxid zinečnatý. (Oxid zinečnatý není v seznamu oficiálních UV filtrů v rámci EU, ale prokazatelně má velmi dobré UV filtrační účinky.) Fungují hned po té, co si je na sebe natřeme. Jejich nevýhodou je o něco vyšší cena a někdy i méně pohodlná aplikace, většinou horší roztíratelnost.

---------

Takže si to shrňme: spálení od slunce nám může přivodit rakovinu kůže, zároveň ovšem sluníčko dodává vitamin D, který vzniku rakoviny předchází. A ještě tu máme potenciálně karcinogenní chemické látky v opalovacích krémech. No, tak prima, to se nám to krásně zamotalo! Takže co s tím…? Oslovila jsem několik dam z různých oblastí, které mají k opalování co říci. Dovoluji si na základě jejich odpovědí sesumírovat pár postřehů, ale vlastně bude nejlepší, když si závěry uděláte vlastní. Podrobněji se o všem dočtete v následujících odpovědích.

  • Slunění je do určité míry prospěšné, tvoří blahodárný vitamin D. Každý by měl dobu trávenou na slunci posoudit podle vlastního fototypu a také podle toho, jestli vás šimrají ranní paprsky nebo praží polední slunce a jestli jste v údolí nebo na horách či u moře…
  • Nenechme se „zblbnout“ číslem ochranného filtru. Číslo udává násobek (!) doby, po kterou se prodlužuje bezpečné slunění. Navíc faktor s číslem vyšším než 30 je v podstatě pouhým marketingovým tahem.
  • Existuje řada přírodních olejů či tuků, které mají samy o sobě ochranný faktor od pětky výš (například kokosový nebo jojobový olej). Pro běžný pohyb na slunci obvykle postačí. Některé mají i vyšší faktor, oficiálně ale nesmí být označen.
  • Pokud chceme lahvičku označenou vyšším číslem faktoru a nechceme chemický filtr, existují na trhu přírodní krémy s fyzikálními neboli minerálními filtry.
  • Na sluníčko se můžeme připravit i „zevnitř“, tedy tím, co jíme. Betakaroten je obsažen v mrkvi, rajčatech, petrželi, meruňkách, jahodách, hrachu či špenátu. Blahodárný je i pravý zelený čaj.
  • Myšlenky o karcinomech je dobré co nejvíc vyhnat z hlavy…

MUDr. Ivona Kosová, kožní lékařka

Slunce není náš nepřítel. Slunce je zdroj života. Několik posledních let se slunce dává do přímé souvislosti se zvyšujícím se výskytem kožních nádorů. Takto nám to prezentují media a odborná veřejnost. To, že se počet nádorových projevů na kůži zvyšuje, je pravda, ale slunce a UV záření určitě není jediný faktor, který za to může. Jako kožní lékařka a zároveň lékařka, která se zabývá celostní medicínou, vím, že nejvíce příčin, které vedou k těmto onemocněním, je v každém z nás. Celková kondice organismu a stav našeho těla a duše je určující pro naše zdraví. Důležité je pečovat o své fyzické tělo a také o své emoce a mysl, kde jsou často různé strachy, obavy a úzkosti. Sem patří i obavy z rakoviny kůže, protože informace z medií opakovaně informují o nebezpečnosti UV záření. Pokud jsme v celkové harmonii, umí si tělo pomocí svých samoozdravných schopností se škodlivinami a vlivy, které na nás útočí, poradit. Pokožka sama dává signál, kdy je vystavení se UV záření již pro tělo neúnosné – je to zarudnutí a pálení. U každého je čas pobytu na slunci různě dlouhý, podle kožního fototypu.

Pro krátkodobý pobyt na slunci není vždy nutné používat ochranné krémy. Různé zevní vlivy stimulují přirozenou odolnost a imunitní systém organismu. Pokud plánujeme delší pobyt venku nebo v jiném prostředí – na horách nebo u moře, je vhodné popřemýšlet, jak o pokožku pečovat. Kůže je náš největší orgán, který je v neustálém kontaktu s okolím. Klíčové je vnímat své tělo, pokožka sama ukáže, jak se nám daří a zda máme něco ve svém životě změnit.

Katka Horáčková, permakulturní zahradnice, bylinářka 

Nejspolehlivější ochranou je jistě dlouhý rukáv z lehkého materiálu (biolen anebo ahimsa hedvábí) a klobouk na hlavu. Ten také vyřeší ochranu očí a prevenci vrásek lépe než sluneční brýle, které jsou někdy nepohodlné. K ochraně očí se v ajurvédské medicíně používá tzv. kajal (čti kadžal), což je vlastně něco jako černidlo do očí, a jde o speciální směs sazí a olejů, které chladí a chrání tak sliznici před vysušujícími paprsky a všudypřítomným prachem. K tradiční výrobě potřebujete lampičku na ghí, stříbrnou misku, ricinový olej, kafr a jistou dávku zručnosti. Lze jej také sehnat v obchodě, pokud dobře znáte výrobce a jeho postup (ne každý kajal je vyroben tak, abychom jej chtěli do očí, ten od firmy Himalaya je celkem vhodný). Po nanesení trošku pálí a oko zaslzí, čímž si vyrobí přirozený ochranný film. Macerát ze světlíku lékařského v mandlovém oleji je také vhodný k ošetření okolí zarudlých očí. Měsíčkový anebo světlíkový čaj lze po vychladnutí použít k ochlazení očí, zdaleka nejlepší medicínou je ale hydrolát z růže, kterým si můžete oči i vypláchnout. Musíte ale sehnat opravdový hydrolát (nejen tzv. růžovou vodu, což bývá destilované voda s kapkou esence) a určitě v biokvalitě. Funguje také pro horké dny v případech vysokého tlaku, kdy si ho prostě nastříkáte na obličej. Během bylinářských kurzů vyrábíme sluneční oleje, které slouží jako prevence spálení a potom také jako první pomoc. Na minulém se nám pár nenamazaných žen připeklo a hned jsme je mazali směsí olejů: araganový + rakytníkový + pupálkový + šípkový a esencí levandule. Do večera pálení přestalo a po dalším nanášení se ani kůže neodlupovala po velkých částech. Na EO levanduli nedám dopustit! Dalším domácím produktem je určitě měsíčkový olej, který si sami vyrobíte a sami do něj dáte tolik květů měsíčku, kolik může vaše zahrada nabídnout. Macerát měsíčku v olivovém oleji je podle mne nejlepším základem k jakémukoliv slunečnímu oleji, pleťovému oleji i pro výrobu mastiček. A pak je ještě dobré se se sluníčkem domluvit, že nám bude dobrým průvodcem a nabíječem a že nám neublíží a hlavně se ho nebát.

Prof. Anna Strunecká, fyzioložka, bioložka, autorka knížky Doba jedová

Opalovací krémy jsou směsí chemických látek v kosmeticky účinném základu. Obsahují především chemikálie fungující jako UV filtr. V opalovacích krémech a emulzích je také obsažený hliník, který může mít na kůži rovněž škodlivé účinky. Někteří badatelé uvádějí, že může zvyšovat nebezpečí vzniku nádorového onemocnění kůže i rakoviny prsů. Kůže má schopnost hliník vstřebávat, a ten tak vstupuje do krevního oběhu. Nebezpečí příjmu hliníku z kosmetických prostředků je zcela vědomě podceňováno, protože by jeho přijetí znamenalo zhroucení výroby kosmetických i farmaceutických produktů.

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Vitamin D má důležitý význam pro průběh desítek fyziologických a biochemických procesů v lidském těle, že můžeme bez nadsázky říct, že tělo pláče a volá po dodávce tohoto vitaminu, a tím tedy i po slunečním záření. Člověk dnešní doby se do jisté míry chová jako člověk jeskynní, nevychází na slunce a svoje tělo před ním pečlivě ukrývá. Nedostatek vitaminu D po většinu roku se tak stává zdravotním rizikem pro většinu obyvatel Evropy.

Lidé také automaticky vyhledávají krémy s nejvyšším ochranným faktorem, aniž si uvědomují, že zbytečně plýtvají penězi. Trocha matematiky zde proto nezaškodí. Dobu, po kterou se můžeme bezpečně opalovat, spočítáme vynásobením doby vlastní ochrany pleti ochranným faktorem opalovacího krému. Jsme-li typ, který bez problému vydrží na slunci 30 minut (0,5 hod), a ošetříme pleť krémem s ochranným faktorem 15, můžeme se bez problému opalovat 0,5 x 15 = 7,5 hodin. Použití krému s vyšším ochranným faktorem (např. 30) je proto potřebné jen u osob, které se spálí již při velmi krátkém pobytu na slunci.

Adéla Zrubecká, aromaterapeutka a jednatelka Nobilis Tilia, s. r. o.

Obecně platí, že přírodní přípravky s vysokým obsahem karotenu pomáhají pokožku lépe chránit před škodlivými účinky slunečního záření. Proto se doporučuje před letní sezónou zvýšit příjem potravin s přirozeným obsahem karotenu. Obvykle to řeším (kromě zeleniny) zvýšeným příjmem rostlinného oleje Carotino a rakytníkového oleje. Na ošetření pokožky před i po opalování používám směs oleje Carotino, mandlového a šípkového oleje, k tomu přidám trochu bambuckého másla a 10% oleje z pšeničných klíčků. Tělový olej má pak krásnou načervenalou barvu, skvěle hydratuje pokožku vysušenou od sluníčka, chrání před volnými radikály a podporuje zdravé opálení. Na obličej používám jojobový olej se skvalenem, šípkem, Carotinem, levandulí a vitaminem E. Pleťové mléko s bambuckým máslem a levandulí, D-panthenol a Aloe vera pomohou ošetřit případné zarudnutí nebo spáleniny od slunce. Kokosový olej je výborný jako vlasová kúra po slunění i jako ochrana vlasů při koupání v moři.

Markéta Fialová, výzkumné a vývojové oddělení Nobilis Tilia, s. r. o.

Mnohé přírodní výtažky vykazují UV ochranu, například extrakty z ostružiníku dosahovaly SPF 28–50, výtažky z domby obvejčité SPF 18–22… Navíc vykazují i vysoké antioxidační vlastnosti včetně schopnosti ochrany DNA před poškozením. Jejich využití je zatím v plenkách, ověřených studií je velmi málo.

Opalovací krém deklarující ochranný faktor 15 absorbuje 93 % dopadajícího UVB záření, výrobek deklarující ochranný faktor 30 absorbuje 97 % dopadajícího UVB záření. Vyšší faktor (OF 50 a 60) již vyšší ochranu nezajistí.

Marcela Franková, vedoucí prodejny přírodní kosmetiky Country Life v Liliové

Krémy s chemickými filtry už dlouho nepoužívám, ke konvenční kosmetice s obsahem chemikálií mám obecně nedůvěru. Už roky se zabývám přírodní kosmetikou.

Když vyrážím na dovolenou za sluníčkem, našla jsem alternativu v opalovacích krémech s fyzikálními filtry. Kupuji si od české firmy Cannaderm, s ním jsem byla spokojená. Je trochu mastnější, ale docela komfortní a funguje.

Cestou z Liliové jsem narazila na obchod přírodní kosmetiky v Jungmannově ulici. Tam mi paní prodavačka doporučila ještě řadu krémů s fyzikálním filtrem Eco cosmetics nebo značku Yooh. Na internetu jsem pak narazila na značku BioSolis, v drogérii DM nabízejí s minerálním filtrem vlastní řadu krémů Alverde. Ptala jsem se po krémech bez chemického filtru také v lékárně, i tam lze podle všeho některé sehnat, vezměte si ale s sebou lupu a pomozte magistře přečíst etikety. Podle mých zkušeností o minerálních filtrech mnoho nevědí…  

Koukněte na:

www.countrylife.cz/prodejna-prirodni-kosmetiky www.nobilis.cz www.milujubio.cz