Plasty jsou všude kolem nás. Jakou cenu za plastové obaly opravdu platíme?

Plast, dříve umělá hmota, je s námi už přes 100 let a dnešní svět je bez něj obtížně představitelný. Jeho obdivuhodná univerzálnost umožnila nahradit jím materiály jako sklo, dřevo, přírodní vlákna či kov. Tím se otevřely dveře k masové výrobě předmětů, v takovém množství a za cenu, která je vlastně nepochopitelná.

Plasty jsou všude kolem nás. Jakou cenu za plastové obaly opravdu platíme?

Jak je možné, že je plast tak levný?

Protože do jeho ceny není započítáno, kolik nás stojí to, že nevíme, co s ním poté, co doslouží, a nikdo za jeho likvidaci nenese zodpovědnost. Syntetická látka je látka vyrobená chemickou syntézou. Je to materiál poskládaný z jednotlivých chemických komponentů a v přírodě se přirozeně nevyskytuje. Na výrobu plastů se spotřebuje cca 16 % celkového objemu vytěžené ropy. Zbytek proženeme motory dopravních prostředků, na výrobu agrochemikálií, na topení, ve stavebnictví...

Plasty, kam se podíváš

Proč nám je v přítomnosti plastů špatně? Protože je jejich život lineární a tím pádem nepřirozený. A také proto, že jejich molekula vznikla syntézou prvků, které příroda pohromadě nezná, a proto si s nimi neví rady.

Zprávy o plastech na nás poslední dobou vyskakují stále častěji a bohužel to nejsou zprávy dobré. Okolo osmi milionů tun plastů končí každý rok v moři, mikroplasty z praní mikrovláknového textilu už uzavírají kruh a vrací se k nám zpět ve vodě. Na skládkách se z plastů uvolňují rozličné jedy a prosakují do půdy a recyklace, na kterou jsme tolik spoléhali, dostává ránu v podobě zpráv, že Čína je už našich plastů přesycená a že si s nimi tedy budeme muset poradit sami.

Posvačit bez plastu

Plastová domácnost

Plasty jsou levné a mají velmi široké využití. Když omezíme náš pohled jen na jejich přítomnost v našem každodenním životě zejména doma, můžeme je přesto vidět opravdu všude. Nízká cena a široké spektrum použití plastů nám umožnily nejen užívat si široký výběr levných předmětů denní potřeby, ale také zcela změnily způsob distribuce a prodeje zejména potravin i kosmetiky. Plasty jsou přítomny také v našich oděvech, plastové předměty používáme v kuchyni, koupelně. Neobejdeme se bez nich dnes prostě v žádné oblasti běžného denního života.

Největší problém jsou plasty obalové a předměty na jedno použití, které mají užitný život skutečně jepičí. Lahve a sáčky, ve kterých nosíme domů potraviny, ani nevnímáme – leda snad tehdy, když zjistíme, že je plný žlutý kontejner nebo popelnice a nemáme je kam dát.

Každá nestřídmost však časem zákonitě vede ke kocovině a nyní prožíváme kocovinu z nadměrného používání plastů. Opojeni pocitem, že vše je dostupné a levné, odpojeni od sebe samých, jsme projevili své mistrovství v neúctě ke zdroji, zneužití daru a ignoraci důsledků svých činů. Jenže svět není lineární, jak si často představujeme, ale cyklický: proto nastává doba, kdy nás naše činy dohánějí.

Plasty znečišťují prostředí

Plasty jako energetičtí upíři

Tak jako každá problematika, i otázka plastů má několik úrovní. Tou první a nejvíce zřejmou dnes už snad každému je to, že jsou vyráběné z neobnovitelných zdrojů a navíc nevíme, jak se jich v tom obrovském množství zbavovat. Pokud se odvážíme podívat se hlouběji, dostaneme se na další úroveň vnímání, a tou je úroveň energetická: nízkou cenou a hodnotou, kterou pro nás plasty mají, dáváme najevo neúctu ke zdroji.

Prapůvodním zdrojem surovin k výrobě plastů je planeta, která s pomocí energie slunce a během velmi, velmi dlouhého času nashromáždila zásoby organické hmoty, a nikdo z nás neví, jaký s ní planeta měla záměr... My si nyní tuto zásobu bereme s velkou samozřejmostí vlastníků a používáme ji jako zdroj levného materiálu, který nám umožňuje neskutečný blahobyt ve všech oblastech života.

Bezvýznamnost zejména obalů a předmětů na jedno použití znamená, že nám slouží, aniž bychom je dokázali vědomě ocenit. Zdroje a vstupy potřebné na jejich výrobu nejsou vyváženy službou, kterou nám poskytnou, a po použití se z nich velmi rychle stává odpad, něco nechtěného a odmítaného. Tím vzniká veliký energetický dluh. Ten je příčinou, proč se v jejich přítomnosti necítíme dobře a snažíme se jich co nejrychleji zbavit.

Jenže zbavit se plastů není vůbec snadné. Jejich recyklace je přinejmenším problematická, a proto často končí v lepším případě na skládkách nebo ve spalovnách, v horším případě třeba v moři nebo v lese, kde můžeme s jejich přítomností počítat po mnoho nadcházejících staletí.

Bez plastu v koupelně

Vděčnost

Dospíváme a zjišťujeme, že nepotřebujeme tuny obalů a různých zbytečností, kterých se sotva dotkneme a už jsou odpadem. Vyzkoušeli jsme si, že materiály, které v sobě mají gen umělého tvoření, ze kterého pramení jejich nezničitelnost, rádi opět nahrazujeme tím, co je nám bližší – dřevem, sklem, kovy, přírodními tkaninami – byť to někdy znamená určitou míru nepohodlí, které je ale bohatě odměněno zjištěním, že se v přítomnosti výrobků z přirozených materiálů cítíme mnohem lépe.

Poděkujme planetě za její velkorysý dar zažít dostatek v takové míře, jakou ve známé historii lidstva nezažil nikdo před námi. Poděkujme umělé hmotě za vše, co jsme díky ní dokázali vytvořit, a za obrovskou hojnost a rozmanitost, kterou nám umožnila zažít. Pak se rozhlédněme a začněme si představovat svět, ve kterém se nám plasty nebudou podbízet na každém kroku a pak dusit nás a celou planetu poté, co je jako odpad odmítneme.

Bude to svět, kde budeme mít předměty denní potřeby v úctě, protože nám s nimi bude dobře. Svačinu ve skleněné misce nebo zabalenou v bavlněném ubrousku si užijeme mnohem víc, drhnout nádobí dřevěnou štětkou a přírodní houbičkou nás bude bavit. Zjistíme, že obyčejná kohoutková voda ze skleněných lahví chutná opravdu jinak než voda z plastu, na nákup půjdeme s látkovou taškou a budeme nakupovat nezabalené potraviny do bavlněných sáčků a skleněných misek.

Kosmetiku budeme vyhledávat balenou ve skle, čisticí prostředky si natočíme ve stáčírně. A když už si koupíme něco nového, co bude v plastu zabalené, poděkujme zdroji, poděkujme planetě a vědomě s tím kusem plastu naložme, jak nejlépe to bude možné. Už jen tím, že si každý takový předmět a jeho cestu k nám a od nás zvědomíme, uděláme velký pokrok na cestě k vědomému životu.

založila firmu, která vyrábí ekologickou drogerii, šetří tak přírodu, podporuje chráněné dílny a svoji práci bere jako poslání. Její motto je: vyděláváme peníze, abychom mohli sloužit světu

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Eshop last minute