Saunování s malými dětmi: Rituál, který si zamilujete

Pravidelná návštěva sauny má blahodárný vliv na lidské zdraví, celkově posiluje organismus a činí ho odolnějším. Mohou ale do sauny i děti? Rozhodně ano! Všeobecně je saunování rodičům s dětmi doporučováno.

Saunování s malými dětmi: Rituál, který si zamilujete

"Pokud začnete s dětmi plavat s námi, nabídneme vám po plavání i saunovací rituál,“ začíná vyprávět Blanka Kolářová Sudíková, zakladatelka Baby clubu Plaváček. „Saunují se s námi děti od 3 týdnů věku, těhotné ženy, postižené děti, malí i velcí. V sauně se otevírá tělo i duše a mohou se objevit i strachy hluboko v nás. Pokud nechcete, nic nemusíte, ale pokud chcete s procesem pomoci, jsme tu pro vás. Saunu vnímáme i jako prostor pro sdílení. Můžeme probrat v klidu to, co vyplavalo na povrch při lekci plavání.“ O saunování jsem si dál povídala s Blankou a instruktorkou jejích kurzů Gábinou Doubek.

Kdy se saunováním s dětmi začít?

Blanka: Z mých zkušeností vyplývá, že se můžeme s dětmi saunovat prakticky od narození. Je to otázka našeho rozhodnutí a nastavení. Koneckonců jako u všeho. Limity dáváme sami sobě. Naše děti nás pak často překvapí. To se stalo i nám, když s námi v sauně bylo devítidenní miminko, které se narodilo skoro o měsíc dřív a vážilo necelé 3 kg. Maminka musela na operaci prsu, a tak se narodilo předčasně. Měly omezený čas na společný prožitek toho, co ona má ráda. I toto malé miminko se po plavání v sauně krásně zpotilo a následným ochlazením se rozhodně neprochladilo. Začít tedy můžete kdykoliv. Nepřemlouváme, jen nabízíme letitou praxi a zkušenosti.

Také ze zkušeností víme, že starší děti jsou již více adaptované na náš svět strachů. Jsou zvyklé, že když vyjádří nevoli, tak se rodiče zaleknou, a pokud nemají sílu na konfrontaci, tak to vzdají. Děti potřebují naši sílu a podporu. Pokud dítě vehementně saunu odmítá, je dobré mu vlastním příkladem ukázat, že je to fajn. „Nechceš do sauny? Dobře, ale já jdu. Chci si ji užít, a pokud ty ne, tak na mě před saunou počkej.“ V sauně i při ochlazování jdeme do nekomfortní zóny. Dnes děti nemají moc možností, jak si touto zkušeností projít. Sauna je výborný prostředek k práci s dětským vzdorem. Nechce se mi do studeného bazénku, ale když to dám, tak mi je pak skvěle. Není to výborná informace do života?

Gábina: Vzpomínám si, jak jsem jako malá chodila s mámou do sauny. Líbilo se mi v kruhu dospělých nahých žen. Ta upřímná, intimní atmosféra a pak ten ledový bazének, někdy dokonce i se sněhem! Něco ve mně ten pocit miluje stále, a tak s důvěrou saunuji své děti asi od jejich třetího měsíce. Zažila jsem i rituály tzv. indiánské potní chýše, temascal – dům horkých kamenů, kde očista probíhá také na mentální úrovni. Lidé se společně potí, zpívají, modlí se a děkují. Má to zcela jiný rozměr. Můj tehdy dvouletý syn dokonce v takové sauně usnul a spal až do samého konce, což svědčí mimo jiné o tom, že většinu překážek nám vytváří až naše mysl.

Maminka a miminko v saune

Vím, že máš zkušenosti i se saunováním postižených dětí. 

Blanka: Ano. Nikdy nezapomenu, kolik mě toho naučila Anička. Bylo jí tak pět let, úplně spastická, jen ležela v křečích. Měla rozestouplé bříško a tak zvětšená játra, že byla vidět. Měla hydrocefalus s vývodem, nedokázala sama jíst, byla krmená pouze sondou. Rodiče cítili důvěru v to, co děláme, a tak jsem mohla s Aničkou plavat a jít i do sauny. Když jsem pak to velké, ztuhlé tělíčko zanořovala v ledovém bazénku pod vodu, na chvilku mi hlavou problesklo lehké zaváhání, ale jistota byla silnější. A Anička to zvládla skvěle! Lépe pak spinkala, začala více jíst, celkově se posílila a já cítila obrovský vděk k rodičům, kteří nám všem umožnili uvidět malý zázrak.

Jak v sauně s dětmi pracujete s teplotou?

Blanka: Saunujeme již opravdu velmi dlouho a intenzivně. Naše zkušenosti vychází z reálného života, a přesto, když jsem prezentovala saunování na konferenci saunařů, nebyly naše poznatky přijaty. Stále zde platí předrevoluční doporučení pana Mikuláška (pobyt dětí od tří let, v sauně 65 stupňů, 3 minuty). Odborníky nezajímá, že to jde jinak a že si to rodiče i děti můžou opravdu užít. Opět tady platí, že nikoho do sauny nenutíme, ale podpoříme každého, kdo to chce s námi zkusit po našem, a to je sauna vyhřátá na 90–95 °C.

Gábina: Z vlastní zkušenosti víme, že pokud je ona doporučovaná teplota měřena u stropu sauny, na spodním schodě je mnohem méně. A to nemluvím o tom, že část tepla se vyvětrá častým pohybem dětí a rodičů ven a dovnitř. Teplotu nesnižujeme. Rodič tak má možnost prohřát se v relativně dobrém čase spolu s dítětem. To si může kdykoliv sednout na nižší schod, kde je i teplota nižší. Hlavu je dobré si předem zchladit nebo využít pokrývky.

Ano, na vašich kurzech jsem občas v sauně zahlédla děti i dospělé se speciálními čepičkami. K čemu slouží?

Blanka: Mám velikou radost, že se můžu o tuto novou věc podělit. Čepičky jsou z ovčí vlny a chrání hlavu a vlasy před přehřátím. Tělo se prohřívá rovnoměrně a vy v teple vydržíte déle a ve větší pohodě. Právě pro děti jsou skvělé.

Jak přistupujete k vhodnosti saunování, pokud je dítě nemocné?

Blanka: Toto je velké téma. Mám zkušenost, že sauna léčí, stejně jako voda. Je to ale vždy otázka našeho pocitu. Pokud chceme pustit ne-moc a mít znovu svoji moc, dejme si pořádnou saunu. Pokud se bojíme, že v sauně onemocníme, vůbec do ní nechoďme. Sauna je skvělá, podporuje imunitu, pomáhá lymfě čistit tělo, rozpouští hleny, podporuje peristaltiku střev a dodává kyslík každé buňce našeho těla, ale my se řiďme vlastním citem.

Gábina: Nemoci jsou různé, selský rozum většinou napoví, kdy je vhodné tělo prohřívat a otužovat a kdy již ne. Obecně platí, že do sauny by neměli chodit lidé se slabým srdcem, vysokým tlakem a tak dále. Výhodou finské sauny ale je, že si ji můžete sami dávkovat a regulovat. Určitě tak lze organismus postupně posílit, ovlivnit funkci jednotlivých orgánů či zlepšit celkově imunitní systém.

Po saunování

Moc se mi líbila proměna naší Jasmínky. Byla do sauny přizvána jako host. Zalíbilo se jí to. Oblíbila si i polévání studenou vodou. Stává se to asi často?

Blanka: No jasně! Když se otevřeš saunovacímu rituálu, tak si jej zamiluješ. Já si bez sauny nedokážu už svůj život vůbec představit. Využívám sauny, kde se můžu ochladit v živé vodě a odpočívat venku v kontaktu se zemí. I na pobytech si rodiče oblíbili pobyt venku a i v zimě si s dětmi chodí lehat ven na sníh. Je to velký zážitek. A studená voda? Když změníme svoje myšlení, tak se jí přestaneme bát a začneme si ji užívat. Chodím se často koupat do přírody, do opravdu studené vody a zažívám extatické stavy. Překonám nepohodlí a moje tělo je pak tak živé jako nikdy. Máme tolik možností v životě a limity jsou jen v našich hlavách.

Gábina: Pro nás všechny je důležité zažívat ten pocit určité sounáležitosti a sdílení při něčem tak přirozeném, jako je například saunování. Mizí zde postupem času stud, neboť všichni jsme si rovni, spolu s potem se uvolňují také emoce, je v tom cosi archetypálního, na co si dle mého každá bytost rozpomene. Historie potních chýší sahá opravdu daleko.

Saunovací rituál podle Blanky

 • Před vstupem do sauny je třeba svléknout sobě i dítěti plavky.
 • Pokud jste před saunou neplavali, je třeba se řádně osprchovat včetně hlavy.
 • Zabalte se do prostěradla nebo sarongu a vezměte ručník či plenku pro dítě na sezení.
 • Udržujte klid, mluvte potichu. Když dítě pláče, zkuste neznejistět, ale naopak mu posílat podporu, že to zvládne.
 • Vydržte do doby, než se tělo začne potit, proto i název potírna.
 • Nejtepleji je nahoře, a pokud je vám horko, můžete se posunout dolů nebo si sednout až na zem.
 • Čekáme, až dítě i my budeme „klouzat“. Je to známka toho, že tělo už povolilo. Potem odchází z těla toxiny, tělo vypouští a ulevuje si.
 • Miminka je dobré po nějakém čase položit na bříško, je třeba prohřát i zadeček, který je velmi často úplně studený.
 • Výborným pomocníkem v dokonalém prohřátí jsou čepice do sauny, zpívání, vyprávění příběhů a celkové uvolnění.
 • Není problém kdykoli ze sauny odejít. Když nejste plně prohřátí, ochlazení probíhá pod vlažnou vodou.
 • Po důkladném prohřátí je nutné se ochladit. Použijeme studený bazének, sprchu a ochladíme celé tělo i hlavu. Když si nepotopíte hlavu, zůstane v ní horkost a tlak.
 • Pokud máte pocit, že si u zanoření do studené vody potřebujete uvolnit hlas, udělejte to. Zakřičte si do vody a nebo nad vodou.
 • Ve veřejných saunách je třeba se před bazénkem osprchovat, u nás to není nutné, protože po našem saunovacím kurzu se bazének vypouští a napouští se čistá voda.
 • Pod vodu se zanořujeme pokud možno pomalu a ponoříme se i vícekrát. Toto vše absolvujeme s dítětem.
 • Po ochlazení využijte očistného procesu v těle a lehněte si i s dítětem na zem do vodorovné polohy a relaxujte. Pro mě je toto vlastně smysl celého saunování. Dýchejte a vnímejte tu sílu, která teď proudí vaším tělem.
 • Po odpočinku namasírujeme děti i sebe přírodním olejem.
 • V běžných kurzech absolvujeme pouze jedno kolo saunování. Pokud máte potřebu vrátit se do sauny, udělejte tak až po úplném zchlazení. Měli byste odpočívat takovou dobu, jakou jste v potírně, někdy i déle.

Blančino poselství

Já sama nevnímám žádné omezení, které by nám bránilo v pobytu v sauně. Saunovací rituál nás otevírá a je jen a jen na nás, jestli je to pro nás v této životní etapě důležité. Sauna nám nabízí smrt všeho starého, jsme nazí a svlékáme se z kůže. Sedíme ve tmě ve společenství dalších nahých těl a pouštíme se starých systémů přesvědčení, které z nás přímo tečou. Ve chvíli, kdy už kontrola nemá nad námi žádnou moc a máme pocit, že už skoro nemůžeme dýchat, se zanoříme do ledové vody a naše tělo se restartuje. Dýcháme, rodíme se a přijímáme svoji sílu. Studená voda nám pomůže uchovat energii, vyčistí všechna naše těla, i ty, které naše oči nevidí, a zacelí otvory po zraněních. A my si pak můžeme vychutnat slast života a dechu. Dokázali jsme to, žijeme!

Ochlazení po saunování   

Má osobní zkušenost se saunováním

Jsem vděčná, že nás osud zavál do plaváčkovských vod ve správný čas. Na náš první pobyt s Plaváčkem jsme jeli, když měl syn Štěpán 2 a půl měsíce. Měli jsme tam možnost zažít něco jako rodinný přechodový rituál. Sehrály v tom roli všechny aktivity, které Blanka na pobytu nabízí, včetně saunování. Štěpán se jako malé miminko ve vodě mohl uvolnit mnohem hlouběji než na suchu. Někdy to nebylo snadné a společně i každý zvlášť jsme překonávali výzvy a témata, které se vynořovaly. Nakonec však vždy přišlo smíření, přijetí a láska.

Plavání nám pomohlo více se seznámit s naším děťátkem. Začali jsme vědomě pracovat s tím, co na naší cestě můžeme posunout. Obrovskou odměnu za tuhle krásnou a pro nás velmi smysluplnou práci nám poskytuje právě sauna. Tam můžeme ještě víc povolit, propustit, co už nepotřebujeme, a uvolnit se do toho, co sami chceme. Dvouměsíční Štěpán si saunu užíval a většinou se zrelaxoval až do spánku. A sám si pak řekl, kdy chtěl ven. S každou další saunou pozoruji, jak se mu celý proces čím dál víc líbí. Do studeného bazénku se těší, a i když si po něm ještě občas hezky od plic zařve, je pak úplně spokojený a usměvavý.

Sauna dokonale koresponduje s překračováním limitů ve vodě i v životě. Zbožňuji ten blažený stav, kdy se po důkladném zahřátí a ještě důkladnějším zchlazení položíme se synem tělo na tělo do lehu… a jenom jsme. 

Mrkněte na: Stránky Plaváčka: www.plavacek-deti.cz 

Zuzka naskočila do projektu s názvem Pravý domácí ještě předtím, než vůbec vznikl. Nejdříve měla na starost naši fanouškovskou základnu na facebooku, kterou vypiplala a věnovala jí péči. Zkusila si i psát a zalíbilo se jí to. Do budoucna by chtěla psát víc. Zajímá se o témata jako jsou udržitelné stavitelství, permakultura, přirozené porody, divoké bylinky, zdravé a udržitelné stravování, přirozená péče o děti a techniky duševního rozvoje.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné