Sláva odlišnosti aneb Radost z polarity mezi mužem a ženou

Štěstí a vášeň ve vztazích – to bych přál nám všem. Jiskření jako na prvním rande, chemii jako u první lásky... Jako terapeut pro osobní rozvoj a práci s tělem jsem na kurzech a seminářích slyšel už stovky příběhů, každý je jiný, a přece jsou v mnohém stejné. Pozoroval jsem a učil se, jak to mají holky a srovnával s tím, jak to máme my muži. A poznával, jak to všechno může fungovat dohromady.

Sláva odlišnosti aneb Radost z polarity mezi mužem a ženou

Sláva odlišnostem

Všichni víme, že aby fungoval vztah mezi dvěma bytostmi, musí v něm být přitažlivost. Něco, co jednoho na druhém zajímá. Jinak je to nuda, šeď. A je to jednak sexuální a druhak mentální polarita, která nás k sobě přitahuje. Často se může zdát, že nám odlišnosti pekelně komplikují život, ale zkuste je přijmout, pochopit, ocenit, mít z nich radost. Právě díky nim si totiž můžeme naplno užít vztah.

Na první pohled je dobře viditelná polarita na úrovni těla. Tady není co řešit. Když se podíváme na mužské a ženské tělo, tak do sebe vyloženě zapadají. Příroda to promakala. Jak si, pánové, jistě dennodenně všímáte, ženské tělo nahoře vybíhá. A dole zase jde něco dovnitř.

U mužského je to obráceně. Geniální. Můžeme k tomu dodat, že ženské tělo vybíhá v oblasti srdce. Je tedy hodně spojené s emocemi, pocity, se vztahy. To všechno ženy mnohem víc otevírá. Víc je zajímá, jak se lidé mají, oblékají, kdo s kým co má nebo jak vypadá prostředí kolem nich. Jsou také rády déle ve sprše nebo v koupelně. (I když nervózně podupáváte v předsíni, dopřejme jim to, budou pro nás o to krásnější). Tyto bytosti se dají nazvat také oxytocinové, což je hormon, který u nich převládá a ovlivňuje, jak fungují.

Výbava emocemi

Žena dokáže měnit během jedné minuty desítky různých emocí. Někdy to pro nás může být opravdu náročné, každý jsme to zažili… Je ale dobré si to uvědomit, žena je zkrátka zaplněná mnohem více emočními stavy než muž. Zároveň skrz ni proudí obraz toho, co se děje venku. Žena všechno zrcadlí.

Druhé bytosti, které se víc zabývají sexualitou a je pro ně důležitý směr života, prázdnota, klid, méně se zajímají o vztahy, jsou testosteronové, mužné. Mužská bytost má mnohem méně emocí než ženská. Někteří muži dokonce emoce skoro nemají. Samozřejmě na různých úrovních můžou mít muži a ženy tyto charakteristiky přehozené. A také to většinou není tak, že by jedna bytost byla čistě oxytocinová a druhá bytost čistě testosteronová.

Tuk vs. svaly

Jedna z věcí, která je více ženská, protože ochraňuje a vytváří krásu, je tuk. Ženám často tuk vadí, chtějí se ho zbavit. Jsou z toho ovšem vystresované a hlavně méně ženské. Pokud je žena v ženské energii, je dobré si dovolit být kulatá.

Zatímco mužská podstata je víc spojená s tím, že vím, co chci, vím, kdy to chci a kde to chci. Je spojená se svaly. I u mužů se ovšem stává, že po čase, kdy přestanou být tolik testosteronoví, když přestanou být aktivní, se začnou obalovat tukem. A s tím se jim ve vztahu určitým způsobem mění polarita.

Na úrovni mysli se polarita může projevit tak, že jeden z partnerů, většinou žena, může mít mysl hravou, živou. Pořád něco vymýšlí. Muž má mysl častěji klidnou, až prázdnou. Má rád, když se nic neděje, když nikdo o ničem nemluví. A je mu dobře v tichu. Obě mysli se navzájem přitahují, můžou se inspirovat.

Žena potřebuje čas

Naše vzájemné odlišnosti jsou i důvodem, proč se například muž při sexu často vrhá rovnou na intimní oblast ženy. On v tom vidí to krásné. To, co jeho baví, protože to nejdůležitější jsou podle něj intimní orgány. Pro ženu je to ale jinak.

Mužům na sex stačí pár minut. Ženy potřebují mnohem víc času na to, aby se rozehřály. Líbí se jim, když muž věnuje péči celému jejich tělu, hladí je například po vlasech, tváři, zádech.

Oheň a nádoba

Někdy se říká, že mužská sexualita je jako oheň – zapálíte jej, on shoří a zmizí. Zatímco ženská sexualita je jako nádoba. Musíte ji nahřívat, dlouho ji nahříváte, a ta nádoba pořád vypadá, jako že se nic neděje, na hladině není vůbec nic. Až po určité chvíli nahřívání, třeba i po půl, tři čtvrtě hodině, najednou nádoba začne bublat.

Ženy potřebují být ve svojí ženské energii, zatímco muži v té mužské. Nejen v sexu, ale celkově. Je dobré vědět, jak ten druhý funguje. Smířit se s tím, že muži a ženy prožívají některé věci jinak. Je dobré se poznávat a respektovat odlišnosti. Mají totiž vliv na spoustu úrovní partnerství. Takže milí „ohňové“, trpělivě zahřívejte své „nádoby“ a těším se na vás zase příště.

Richard Vojík

Učitel a průvodce v oblasti osobního a partnerského rozvoje. Více než 20 let pomáhá lidem měnit vědomí sebe sama a zlepšovat jim život, sexualitu a vztahy s partnery.
Jako první začal v ČR vyučovat a certifikovat tantra masáž, později známou jako celostní smyslná masáž dnes Core Touch I.
Je spoluautorem výcviku Core Touch II, techniky Léčení jizev a Vaginálního mapování a několika výukových DVD. Podílel se na projektu CESTA PRAVÉHO MUŽE. Spoluzakladatelem EASE Evropská akademie somatických studií.
Od roku 2005 vede samostatně mužské semináře.

Ví, jak na ženské a má to v popisu práce. Spolu s Denisou Říhou Palečkovou vede workshopy a kurzy, které se věnují vztahům a vědomé sexualitě. Samostatně pracuje už léta s mužskými skupinami. Redaktorky jsou z něj občas tak trochu paf :-). I jejich protějškům se většinou rozzáří oči a uznale pokyvují hlavou, jakmile na něj dojde řeč.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné