Prozářete svůj domov barvami. Jednoduchý návod na výrobu papírových květů.

Není vždy snadné uchovat si v těžkých dobách vědomí naděje anebo žít vědomou přítomnost ve všednosti a každodennosti, za hranicí výjimečných okamžiků. Podobá se to úkolu, jak pronést skrze nevlídnou zimu obraz divokých vlčích máků lemujících okraje polí. Uchovat ho nejen v paměti, ale skutečně ho cítit živoucí v srdci. Ještě než vyrostou a rozvinou se červené květy, které je snazší zachytit na obraze než je obdivovat ve váze, můžete si ozdobit své domovy alespoň papírovými.

Prozářete svůj domov barvami. Jednoduchý návod na výrobu papírových květů.

Postup na výrobu květů: Z tenkého papíru, buď hedvábného nebo pergaminu, to podle toho, jestli dáte přednost matným nebo lesklým okvětním plátkům, vystříhejte kružnice o průměru zhruba 14 cm. Část papíru můžete odstřihnout tak, aby každá kružnice vypadala podobně jako trojice okvětních lístků macešky.

Budete potřebovat 3–8 takových plátků podle toho, jestli si přejete spíš mák divoký, nebo mák zahradní, který má o poznání bohatší květ. V každém případě, připravené plátky chytněte za prostředek a jemně, ale dostatečně je zmáčkněte v dlani tak, aby se papír nakrabatil. Můžete je pak otočit naruby a zopakovat to.

[hide]

Připravené lístky, které jsou malinko podobné košíkům na badminton, ve špičce trochu ohněte do pravého úhlu, abyste je mohli lepit k sobě. To taky udělejte. Vzdálenost a překrytí záleží na počtu lístků. V každém případě, připravujete-li bohatý květ, je fajn slepit nejdříve dvojice okvětních lístků a teprve ty pak lepit k sobě.

Střed květu propíchněte ve dvou místech drátkem (pro proražení otvůrků můžete použít šídlo nebo širokou jehlu) a konce drátu stočte ve spodní části do tvaru stonku. Ostré konce můžete zabrousit nebo roztlouct a zakapat voskem. Celý povrch stonku můžete nechat přiznaný (zvlášť pokud použijete zelený floristický drát), nebo jej obtočit zelenou floristickou páskou či proužkem zeleného hedvábného či krepového papíru.

Připravte si střed květiny. Budete potřebovat tenký proužek barevného světle zeleného papíru. A o trochu širší proužek černé čtvrtky, který asi do poloviny šířky nastříháte po celé délce. Roztřepené konečky nabarvíte bílou barvou nebo lakem na nehty. Nejdříve stočíte zelený proužek a dál pokračujete černým. Za pomoci tavné pistole připevněte střed mezi okvětní plátky a květina je na světě.

Podobu středu ovlivňuje, nakolik necháte zelenou část volnou, nebo naopak utaženou, do jaké výšky nad ní zasahuje černá část a jak hluboko je prostříhaná a také kolikrát jste střed černou částí obtočili. Na květy z obrázků je použit zhruba centimetr široký zelený proužek a cca 2 cm široký černý.

Na co si dávat pozor aneb historky z natáčení

Roztavené lepidlo pálí jako čert a tenhle tenounký papír moc jako izolant nefunguje. Hedvábný papír velice špatně snáší vodu. Když voda kápne na papír, pigment, který papír obsahuje, se rozpije a na květech to zůstane vidět. Stočit dva dráty do tvaru stonku tak, aby to k něčemu vypadalo, je snadné, pokud dodržujete to, že jsou konce drátků od sebe odkloněny zhruba pod pravým úhlem. Jednou rukou držte už stočenou část a mezi palec a ukazovák druhé ruky vezměte místo, kde se drátky rozcházejí, a otočte jím, jako byste natahovali hračku na klíček. Rozložíte-li smáčknuté okvětní lístky do větší šířky a použijete třeba pouze 3 nebo 4, mák je vzdušný a vypadá jako divoký. Osobně mě fascinují právě tyhle jednodušší květy, ale když tvoříte v kruhu žen, hrozí, že se u stříhání okvětních plátků zapovídáte a vznikne jich kopa, tak jako se to stalo nám. A tak na většině fotek vidíte květy bohaté, odpovídající spíš máku zahradnímu.

Tip na závěr: Papírové květy vlčích máků jsou skvělým artefaktem pro rituál menarche. Můžete je vytvářet s dcerami, v kruhu žen nebo je vyrobit jako symbolický dárek pro rituál.

[/hide]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/05

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​