Protančete se ke své přirozenosti. Ženský tanec Loona Dance.

Nikdy jsem nebyla moc taneční typ, nedokázala jsem se uvolnit ani nechat pohltit hudbou. Hlava kontrolovala, jak při tanci vypadám, jak tančí ostatní a jestli to není třeba trapné. A přitom je tanec pro ženu ten nejpřirozenější pohyb, který dokáže rozvířit ženskou energii a dodat nám obrovskou sílu. To jsem si plně uvědomila a rozhodla jsem se, že končím s předsudky a tanec si prostě budu užívat. Letošek se stal zlomovým.

Protančete se ke své přirozenosti. Ženský tanec Loona Dance.

Taneční synchronicity

Mé první veřejné taneční vystoupení na plese Pravého domácího časopisu bylo obrovskou výzvou plnou obav. Nakonec jsem si ale vše nesmírně užívala – od samého začátku pravidelných zkoušek až po samotné vyvrcholení přímo na plese. Když se člověk pro něco rozhodne, začnou se nabalovat synchronicity. Asi proto jsem si do života přitáhla ženu, která je lektorkou prožitkového tance Loona dance, Mílu Hlávkovou. Studium Loona Dance Academy jí změnilo život, probudilo lásku k hudbě, a dokonce i zachránilo manželství. „Svou citlivost jsem do té doby brala spíše jako minus a z důvodu bezpečí jsem se chovala tvrdě, aby mou skořápku nikdo nerozloupl. Loona Dance Academy mi pomohla uvědomit si ženské kvality, které jsem v sobě měla ukryté. Zjemnila jsem se a konečně jsem se začala cítit a chovat jako žena,“ vykládá svůj příběh Míla, která mě ve Studiu Aine v Čelákovicích do Loona dance zasvětila.

Čtyři ženy v nás

Všechny v sobě uchováváme charaktery dávných ženských archetypů, které se pravidelně střídají v období menstruačního cyklu, stejně jako se pravidelně střídají v přírodě s ročními obdobími. Jde o PANNU-MATKU-ČARODĚJKU–STAŘENU. Tyto archetypy jsou základním konceptem jednotlivých tanců Loona dance. Během tanečního večera si prožijete a protančíte postupně každý z nich.

Vyjádření tancem

Divoká, nevinná a odvážná PANNA odpovídá fázi po menstruaci a jarnímu období. Tanec panny je hravý, veselý a bez zábran, vyjadřuje aktivitu, mládí a nové začátky. Pečující a láskyplná MATKA zastupuje ovulační fázi a období léta. Tanec matky je laskavý, vyrovnaný a velmi empatický se silným napojením na druhé. Tanec ČARODĚJKY vyjadřuje fázi těsně před menstruací a odpovídá podzimu. Je stejně nepředvídatelný jako žena v předmenstruačním období, může být velmi kreativní a smyslný, stejně jako ničivý a plný intrik. Tanec STAŘENY vyjadřuje fázi samotné menstruace a odpovídá období zimy. Moudrá klidná stařena či vědma má potřebu klidu a odpočinku a dokáže se plně napojit na vlastní podvědomí. Tanec této fáze je silný, hluboký, s energií, která směřuje dovnitř nás samotných.

[time-restrict on="2019-09-07"]

Dvakrát v páru

Většinu tanců tančí každá žena za sebe, některé tance jsou párové, a některé dokonce kruhové, kdy tančí všechny ženy spolu propojené v kruhu. Tanec, kdy si spolu vzájemně povídají ženské pánve, patří k archetypu dynamické panny. Tančíte v páru, necháte se pohltit hudbou a dáte své pánvi a bokům prostor, ať se plně vyjádří. Sledujete pánev své taneční partnerky a vnímáte, co vám chce sdělit, stejně tak ona pak vnímá pánev vaši. Je to tanec hravý, veselý a rozpustilý. Tanec, ve kterém se propojí ženská srdce, patří k archetypu pečující matky. Ženy položí jednu ruku na srdce své taneční partnerky, druhou se spojí a v pomalém tanci se vzájemně vnímají. Já si při tomto ženském vlnění připadala jak měnící se améba či mořská řasa jen tak volně splývající s pohybem vody. Cítila jsem se nesmírně bezpečně a bezpodmínečně přijatá.

Role v konstelacích

Nejsilnějším zážitkem byl pro mě konstelační tanec ve fázi čarodějky, kde jsme v párech tancem vyjadřovaly roli oběti a agresora. Prostřednictvím tance s podmanivou hudbou a zavázanýma očima si prožijete, jaké to je nechat se manipulovat, být plně v rukou toho druhého, a pak si následně role vyměníte a jste v pozici toho, kdo (v rámci předem nastavených bezpečných pravidel) má neomezenou moc, může ovládat a vyjadřovat dominantní sílu. Pro mě byla tato zkušenost velmi hluboká, plná nových uvědomění a díky silnému prožitku i očistná.

Tanec šamanek

Ta síla, kdy se skupina žen v kruhu propojí a sladěně se v základním rytmu pohybuje, je nepopsatelná. Takové podmínky doma prostě nevytvoříte. Zemitý, dunivý tanec mě přenesl někam hodně daleko mezi ženy přírodních kmenů anebo o mnoho let zpátky mezi naše pohanské předkyně tančící při svých rituálech. Tanec šamanek vyjadřuje období stařeny, je silný, intuitivní a velmi uzemňující. Tanec se postupně stal důležitou součástí mého života. Pohltil mě, nabíjí mě, uvolňuje mě a léčí. Otvírá témata, vyplavuje bolesti a ukazuje, kde mám ještě nevyléčené rány. A hlavně mě nesmírně baví.

Lucie Kupcová, autorka konceptu Loona dance, zakladatelka a ředitelka Loona Dance Academy, s.r.o. „Hybatelem věcí byla potřeba změny a vlastní seberealizace. Věděla jsem, že se chci zbavit stresu a vnitřní nenaplněnosti z práce na manažerské pozici v převážně mužském prostředí. Tehdy mi velmi chyběla nabídka tančit bez důrazu na techniku provedení, spontánním prožitkem a zároveň rozvíjet ženské kvality. Nikde jsem nic takového neobjevila. A mělo to tak být, aby se zhmotnila moje vlastní inspirace s názvem Loona dance.“ V roce 2011 jsem realizovala svou první lekci Loona dance v Maitrea v Praze. Postupně se vyvíjel ucelený koncept ve vlně 4 energií, zastoupené archetypy Panna, Matka, Čarodějka a Moudrá žena. V tuto chvíli se koncept skládá asi z 35 tanců a z různých tanečních prvků (orient, afro, havaj, salsa), tanečních her, rituálních, konstelačních i meditačních. Lekce nabízí lektorky v ČR, Slovensku, Německu, Belgii a Švýcarsku. Škola pro ženy – Loona Dance Academy – nabízí nejen roční výcvik Loona dance, ale také sebepoznávací program pro ženy. Tanec aktivuje a udržuje proud životní energie, která s sebou přináší více síly a odvahy, větší chuť do života, konání, změn, čirou radost, vitalitu, mladistvost, svobodu a ještě větší komfort, než je komfortní zóna Ega. Je toho mnohem víc, ale prožitek je více než slova.

Zkušenosti redaktorek

Zuzana Miškufová: Už několikrát se mi v životě osvědčilo, když je toho na mě hodně, jít přetlak vytančit, vyskákat, dostat ho ze sebe spontánním pohybem. Proto mě oslovila nabídka Loona dance, která přišla na konci června těsně před vysvědčením, kdy běžně melu z posledního. Tančila jsem s Bárou i Mílou Hlávkovou a cítila se skvěle. Byl zrovna úplněk, proto pro mě všechny tance měly velkou sílu. Nejvíce se mi líbil tanec šamanek. Uvědomila jsem si svou vnitřní sílu a sounáležitost s ostatními ženami a našla klid, který jsem potřebovala do dalších dní. Určitě jsem nebyla tančit naposledy!

Petra Kruntorádová: Lekce Loona dance u Míly Hlávkové mi přinesla především radost a velmi intenzivní vzpomínku na dobu, kdy jsem byla malá holka, s kámoškama jsme si vyráběly všelijaké modely z máminých šátků a oddávaly se nehoráznému blbnutí za zvuků oblíbených hitů. Dále mi tato lekce přinesla pocit uvolnění. Uvolnění nahromaděných emocí, stresů a nutnosti všudypřítomné sebekontroly, která vlastně nemá vůbec žádný důvod. A hleďme, stačí si trochu zaskákat a pak všechny ty věci, které nám stahují žaludek, hrbí záda a působí napětí v čelisti, hlasitě zakřičet do plamene svíčky. Ó, jaká úleva. (A s ní zase ta vzpomínka na dětství.) A pak jsem taky zjistila, že všechny ženy jsou neuvěřitelné kočky a byly dozajista stvořeny k tomu, aby minimálně třikrát denně jen tak tančily a vlnily se do zvuků hudby a když to budeme dělat, tak bude na světě mnohem mnohem líp.

Koukněte na:  www.loonadanceacademy.cz

[/time-restrict]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/09

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

Když jsem byla malá, chtěla jsem zachránit před vyhynutím ohrožené nosorožce v Africe. To se mi nepodařilo, tak teď zachraňuji přírodu a lidské zdraví pomocí biopotravin. Ve firmě PROBIO jsem měla na starosti propagaci, komunikaci s médii, psaní článků a recepty. Občas mě můžete slyšet v rádiu vyprávět o zdravých potravinách nebo vidět vařit v televizi.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné