Přirozeně a intuitivně aneb Bezplenková komunikační metoda

Milé ženy, slyšely jste již o volné menstruaci neboli bezvložkové metodě? Také vás to napoprvé šokovalo? Možná podobně, jako když jste se seznámily s existencí bezplenkové komunikační metody. Oba tyto způsoby mají mnoho společného. Jsou zcela přirozené, jednoduché a intuitivní, přestože se nám v moderní civilizaci odcizily. Jsou staré jako lidstvo samo, avšak nám, moderním lidem, připadají nemožné, protože jsme po desetiletí zvyklí dělat to jinak.

Přirozeně a intuitivně  aneb Bezplenková komunikační metoda

Bezplenková komunikační metoda je založená na předpokladu, že děti jsou schopné uvolnit svěrače a vyměšovat mimo „své hnízdo”. To stejné mohou udělat i ženy – vědomě uvolnit svaly pánevního dna, nebo se dokonce zaměřit na povolení děložního čípku – každá podle toho, co se jí individuálně osvědčilo. Většina z nás si zprvu myslí, že volná menstruace stejně jako bezplenková komunikační metoda nemohou fungovat. Tím větší překvapení následuje, když to s úspěchem zkusíme.

Jak na to

U dětí fungují čtyři základní pilíře – signály, časování, intuice a „čurací zvuk“. Můžeme se jimi inspirovat i při volné menstruaci:

1. Signály těla – jak poznáme, že už potřebujeme jít na toaletu, abychom vypustily nashromážděnou krev? Tělo nám dává signály, které musíme každá individuálně vysledovat. Může to být napětí v podbřišku, nutkání na malou stranu, i když se nám zrovna nechce, nebo tlak, případně i bolest ve spodní části bříška.

2. Časování – s dětmi při tzv. bezplenkovce chodíme na záchod vždy po nakojení a probuzení, ale také sledujeme, že vylučují v určitých intervalech. Dopoledne nejvíce, v noci nejméně. Podobně můžeme vypozorovat také u nás dospělých žen, v jakých intervalech potřebujeme v průběhu menstruace chodit na toaletu. První dny během silnějšího krvácení to může být každá půl hodina, ve slabších dnech se „pauza“ protáhne třeba až na dvě hodiny.

3. Intuice – cítíme, kdy už se naše tělo potřebuje uvolnit, a zajdeme si na toaletu.

„Čurací zvuk“, kterým dáváme děťátku při bezplenkovce vědět, že teď už může uvolnit svěrače, v tomto případě samozřejmě vyluzovat nemusíme. Co ale pomáhá, je vědomá pozornost věnovaná naší spodní části – děloze, vaječníkům, pochvě, podbřišku a všem svalům. Zaměřme tedy pozornost na své ženské orgány a pak je vědomě všechny uvolněme. I kdyby ne fyzicky, mnohdy stačí uvolnit je prostřednictvím mysli.

Kterak se dá praktikovat

Bezplenkovou metodu můžeme praktikovat na „částečný” nebo „plný úvazek”. Stejně tak můžeme zkoušet i volnou menstruaci. Můžeme ji využívat jen v době, kdy jsme doma a máme možnost se na své tělo více soustředit. Tehdy je snazší ponořit se hlouběji do sebe a nesledovat dění venku. Nebo můžeme volně menstruovat jen některé dny, protože se může stát, že nám to během silnějších dnů jde lépe než v době slabší menstruace. Tak to mám například já. Když mám silnější menstruaci, moje tělo dává výrazné signály, že potřebuji jít na toaletu. Ale ve slabších dnech už nejsem na tělo tolik naladěná, ani na klid a odpočinek, který si obvykle dopřávám během prvních dnů krvácení. I částečné praktikování volné menstruace však přináší celou řadu výhod, jako je svoboda, pohodlí, pocit napojení na vlastní tělo a prožití hluboké ženské sebedůvěry.

Je to o psychice a uvolnění

A ještě jedno mají bezplenková komunikační metoda a volná menstruace společné. Pokud jsme ze zkoušení nervózní, ve stresu, moc tlačíme (ať už na dítě či na sebe) nebo máme velká očekávání, obvykle se nedaří vůbec nic. U bezplenkové metody docílíme pouze toho, že miminko z nás nervozitu vycítí a začne být samo ve stresu, uplakané, ukňourané a nespokojené. Tudíž přesný opak toho, co si přejeme. U volné menstruace se může stát, že nás naopak menstruace začne bolet. To nám naše tělo dává signál, že je nespokojené třeba s tím, jak reagujeme podrážděně na své okolí… Pokud podlehneme svým očekáváním a přílišnému nátlaku, je důležité si to nejdříve uvědomit a pak zvolnit. Uklidnit se, vydýchat, případně zkoušení na pár dní odložit a pokračovat, až budeme opět v pohodě.

Maminky to možná znají

Vy, maminky, které jste s dětmi praktikovaly nebo ještě praktikujete bezplenkovou komunikační metodu, vidíte také ty podobnosti? Pokud jste volnou menstruaci ještě nezkoušely, vzpomeňte si na to příjemné lechtání v podbřišku, když jste poprvé praktikovaly bezplenkovku. Na ten úchvatný pocit, když se miminko poprvé vyčuralo do umyvadla nebo misky a spokojeně se usmálo. S volnou menstruací prožijete stejně úchvatné pocity nadšení, až zjistíte, že funguje. Že ruší naše dosavadní přesvědčení, že dává vědomí dokonalého spojení s vlastním tělem a svobodu.

TIP: O volné menstruaci a dalších ženských záležitostech si můžete počíst na blogu Lucie Harnošové lucieharnosova.cz/blog

Manželka, maminka dvou dcer, podnikatelka, přítelkyně a akční žena. Koordinuje řadu zajímavých projektů (Červený stan, Konferenci Aktivní rodičovství, Creative space, Skupiny pro domácí žáky...) a je lektorkou Kontaktního rodičovství a Zdravého přebalování. Šíří osvětu o těchto tématech v médiích a ráda píše články i pro PDČ. Potkat se s ní můžete osobně na jejích kurzech.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné