Přírodní kosmetika díl 6: Základní produkty pro celou rodinu

Možná se mnou budete souhlasit, že ideální kosmetika je ta, kterou může používat celá rodina. I když jsou potřeby dětské, zralé či pánské pleti často neslučitelné, přesto existují výrobky, které mohou používat všichni bez rozdílu pohlaví a věku.

Přírodní kosmetika díl 6: Základní produkty pro celou rodinu

Text: Adéla Zrubecká

Maže celá rodina

Rostlinná másla a rostlinné oleje jsou pro rodinné využití jako stvořené. Bambucké, kakaové či kokosové máslo snadno užijete jako tělový balzám, k péči o rty a k ochraně namáhané pokožky chodidel, rukou či psích tlapek v zimě. Poslouží jako základ pro nejrůznější hojivé masti s vašimi vlastními přídavky éterických olejů či jiných léčivých výtažků. Kojícím maminkám ošetří pohmožděné bradavky a jejich malé miláčky ochrání nejen v extrémním počasí, ale také pod plenkami. Na kokosovém oleji navíc usmažíte skvělé palačinky.

Mycím universálem pro celou rodinu je hydrofilní olej. Pokud se celá rodina neshodne na vůni příjemné pro všechny, řešením je velké balení neutrálního mycího oleje, který si obohatíte vybraným éterickým olejem buď přimícháním v dlani těsně před mytím, nebo přípravou předem do menší lahvičky. Každý z rodiny může mít tu svoji a těšit se tak na každé umývání. Stejně šikovné je mít doma také čistý rostlinný olej lisovaný za studena, například mandlový, meruňkový nebo sezamový, který je základem pro péči o pokožku celého těla namísto tělového mléka či balzámu. Ocení jej všichni členové rodiny, zejména je-li natírán laskavou rukou matky rodu. Doporučujeme natírat na ještě vlhkou pokožku například ihned po sprše.

Domácí lékárnička
Éterické oleje dodávají kosmetice nejen příjemné aroma, ale také léčivé účinky. Každý z přírodních éterických olejů je do určité míry antiseptický a pomáhá zlepšovat fyzické zdraví. Jeho vůně působí na čichové receptory a přenáší vjem do limbického centra v mozku, odkud ovlivňuje naše emoce a psychickou pohodu. Jaké oleje si ale vybrat, pokud s aromaterapií začínáte? Ideální základní sada obsahuje tyto oleje: levanduli, eukalyptus, tea tree, citron a mátu. K této základní sadě je vhodné si pořídit ravintsaru pro její silné protivirové účinky. Pokud máte doma malé děti, využijete navíc mandarinku nebo sladký pomeranč. Máte-li stresové povolání, bergamot je první volbou pro ženy i muže. Možná vám dělají dobře sladší vůně, pak si vyzkoušejte benzoe, santal, růžové dřevo nebo ylang-ylang. V každém případě se při výběru řiďte vlastním nosem, který vám bezpečně poradí, co je pro vás vhodné, a co ne.

Začněte s menším množstvím olejů, naučte se s nimi zacházet, poznejte jejich sílu a účinky, teprve potom pořizujte další. Nejenže je můžete přidávat do kosmetických základů, ale hodí se do aromalampy, zásuvkového odpařovače nebo difuzéru. Můžete je kapat na neglazovanou keramiku nebo jen papírový kapesníček, využijete je jak doma, tak v autě, práci, na cestách.

Aromaterapie pro každého

Pokud se vám nechce do míchání, a přesto rádi využíváte aromaterapeutických výrobků, vyzkoušejte některý z hotových tělových, mycích či koupelových olejů. Ideální je mít doma jeden zklidňující (například levandulový či růžový), další proti nachlazení (například s borovicí či směsí na posílení imunity) a jeden pro potěšení a povzbuzení při únavě. Kdo má raději emulzní přípravky, vybere si snadno z přírodních sprchových gelů. U nás doma je oblíbený ten s názvem Radost ze života, a to od puberťáků až po babičku. Přírodní Pleťové mléko Karité ve velkém balení nikdy dlouho nevydrží a s dospíváním svých dcer pořizuji také půllitrovku přírodního odličovacího mléka, kterým se snadno odstraňují i zcela nepřírodní make-upy. Pokud nemají něčí vlasy speciální potřeby, velké balení regeneračního přírodního šamponu také uspokojí všechny členy domácnosti a díky své jemnosti nevadí, když jej nepozorný muž zamění za sprchový gel. Pro menší děti je lepší používat cílenou dětskou přírodní kosmetiku, která má pro ně vhodnější složení éterických olejů i jejich koncentraci. Pěsticí kosmetiku, jako jsou krémy, masky, gely či séra, si také vybírejte cíleně podle věku, pohlaví, typu pleti, požadovaného účinku a vůně. Máte-li přecitlivělou pleť, éterické oleje používejte v minimální koncentraci, nebo je zcela vynechte a používejte pouze neutrální základy.

Při péči o rodinu jsou nezastupitelné pravé květové vody – hydroláty. V lednici mám obvykle: růžový (ten je pro mě nepostradatelný), levandulový (pozor, voní jako mokré seno), heřmánkový a tymiánový. Fungují jako SOS sprej k hojení poškozené, přesušené, popraskané nebo podrážděné pokožky anebo pro prosté osvěžení v horkých letních dnech. Na pokožce vytvářejí okamžitě velice jemný ochranný a hydratační film. Ženy v každém věku je ocení jako luxusní pleťové vody, na druhé straně skvěle ošetřují pokožku novorozenců, seniorů a zvířátek. Heřmánkovou a levandulovou vodu mám vyzkoušenou také jako oční obklad, účinný i na zánět spojivek. Květové vody jsou šikovné všude tam, kde je olej nepraktický – jako vlasová nebo ústní voda či ke kloktání, k jemné dezinfekci rukou a pokožky namísto vlhčených ubrousků, k provonění prádla či prostírání. Růžová květová voda se v orientální kuchyni často přidává do dezertů a rozhodně stojí za vyzkoušení!

Dobře zvenku, ještě lépe zevnitř

Čím lépe je našemu tělu uvnitř, tím lépe budeme vypadat zvenku, a netýká se to pouze jiskry v oku! Když už máte doma kvalitní rostlinné oleje, nezapomeňte je také jíst. Dodají vám esenciální mastné kyseliny omega 3 a omega 6, které si naše tělo neumí vyrobit a pro zachování zdraví těla i pokožky je potřebuje získávat stravou. Jejich dobrým zdrojem je olej rakytníkový, pupalkový, brutnákový, lněný, konopný, brusnicový, perilový, slunečnicový, sezamový a další.

V neposlední řadě by ve vaší koupelně a kuchyni neměl chybět zelený jíl. Hodí se jako maska či jemný peeling pro mastnou nebo nečistou pleť, k hojení ran a péči o ústní dutinu. Kašička ze zeleného jílu a heřmánkové květové vody je zázrak na afty! Jednou až dvakrát za rok si ho dopřejte vnitřně v podobě jílové vody, která na sebe váže odpadní látky a pomáhá vašemu tělu v detoxikaci. Léčebný účinek přírodní kosmetiky podpoříte vhodně také bylinnými tinkturami – lichořeřišnici při nachlazení a oslabení imunity, čekanku na játra a pro lepší trávení, jinan posílí srdce a krevní oběh.

Koukněte na:

www.mojeprirodnilekarna.cz www.nobilis.cz