Přírodní kosmetika díl 5: Jak si uchovat zdravou pleť

Můžeme zastavit stárnutí? Na tuto otázku se snažili lidé odpovědět po staletí, od alchymistů až po moderní vědce. Sama pro sebe jsem se tématem stárnutí nikdy nezabývala. Neměla jsem na to čas. Až jsem se jednoho dne na sebe zadívala do zrcadla a byly tam! První vrásky, vyvolávající první otázky, jestli náhodou nestárnu moc rychle. Dobrá rada odborníka v tento moment zní: zakrýt make-upem nebo si zajít na chirurgii. Nic pro přírodní typy.

Přírodní kosmetika díl 5: Jak si uchovat zdravou pleť

Text: Adéla Zrubecká

A tak nastalo mé dlouhé období testování, co v přírodní kosmetice funguje a co je pouhý mýtus. Výsledkem je, světe div se, že neomládnu, ale že kvalitní péčí o sebe mohu viditelné důsledky přirozeného stárnutí zmírnit. Není nad to, cítit se dobře ve vlastní kůži!

Tři tipy pro ženy i muže
Zásada číslo jedna: Přestaňte se mýt kosmetikou s agresivními tenzidy a začněte používat hydrofilní oleje nebo přírodní prostředky, které jsou k pokožce šetrné. K čištění a odličování využívejte jemná přírodní pleťová mléka a olejové peelingy s vysokým obsahem pěsticích rostlinných olejů, které zachovávají ochranný kožní film. Stejnou péči poskytněte i vlasům. Používáním přírodních šamponů, olejových zábalů a vlasových kúr zajistíte svým vlasům zdraví a přirozenou regeneraci. Zásada číslo dvě: Ujistěte se, že vaše kosmetika, kterou nesmýváte, obsahuje přírodní bioaktivní látky. Čím kvalitnější přírodní látky jsou, tím vyšší je jejich bioaktivita a tím účinnější je kosmetický výrobek. Také je důležitý jejich dostatečný obsah, měly by se tedy na seznamu ingrediencí objevovat na prvních místech. Účinky přírodních látek jsou sice dobře vědecky podloženy a ověřeny v praxi, ale aby mohly v pokožce a potažmo v celém organizmu dobře fungovat, musejí být navázané na přírodní základ, který pronikání do pokožky umožňuje. Levandule ve vazelíně může sice hezky vonět, ale pro vaši pokožku neudělá nic dobrého.

V kvalitní kosmetice najdete celou řadu rostlinných olejů lisovaných za studena, bylinné maceráty, rostlinné extrakty, květové vody, aloe vera, vitaminy a také éterické oleje. Právě ty dodávají kosmetice aromaterapeutický rozměr a napomáhají pronikání účinných látek do pokožky tím, že zvyšují propustnost kůže. Navíc vám budou dělat dobře na duši a budete se cítit skvěle.

Zásada číslo tři: Využívejte co nejvíce pěsticí olejovou certifikovanou kosmetiku. Zapomeňte na parafín, silikony, PEG a syntetické konzervanty. Pro vaši kožní mikroflóru a ochranný film jsou ideálními spoluhráči zmíněné rostlinné oleje lisované za studena. Obsahují esenciální mastné kyseliny omega 3 a omega 6, které si naše pokožka sama neumí vyrobit a pro její zdravé fungování jsou zásadní. Také obsahují antioxidanty, zejména vitaminy skupiny E, které vaši pleť chrání před poškozením volnými radikály, a řadu dalších výživných látek, jako je lecitin, betakaroten, steroly, flavonoidy, polyfenoly a tak dále. V certifikované přírodní kosmetice se používají přírodní emulgátory na bázi rostlinných olejů, cukru, glycerinu – ideální živné látky pro vaše přátelské bakterie.

Proč muži stárnou pomaleji

Přestože někteří muži si stále ještě myjí mýdlem i vlasy a drahocenný obličejový olej považují za ideální mazadlo řetězu na kole, časy se rychle mění. Pokud ale muž vašeho života pravidelně používá váš drahý pleťový krém, nemusí své pokožce poskytovat zrovna dobrou službu. Mužská pleť je totiž jiná a má jiné potřeby. Už to, že je pevnější a hutnější, protože obsahuje více kolagenu, je do nebe volající nespravedlnost – muži stárnou pomaleji a mají méně vrásek. A ještě navíc jim vrásky přidávají na mužnosti, Sean Connery je pro mne rozhodně charismatičtější dnes než zamlada! Na druhou stranu mají pleť dvakrát mastnější než ženy, proto i náchylnější k nedokonalostem. Při každém holení se připravují o ochranný kožní film, a tak mají vždy jen krůček k různým kožním podrážděním, zánětům a ztrátě hydratace. Pokud se přidá stres, únava a znečištěné ovzduší, je jasné, že mužská pleť potřebuje velmi odlišnou péči.

Radost pohladit i přivonět

Celá řada mužů se dnes chová zodpovědně k životnímu prostředí, staví pasivní domy, kořenové čističky, využívá solární energii, ale na ekologii své pleti nemá ty správné buňky. Netuší, že ropa je základní surovina pro běžnou kosmetiku a že sulfáty najdou i ve sprchovém gelu. Dopřejte jim proto potěšení z přírodní ekologické kosmetiky, uvidíte, jakou budou mít radost, až zjistí, že se v přírodě odbourá do 14 dnů a nezanechá stopy budoucím generacím!

Stovky reklam na pánské deodoranty ukazují ženy slastně přivírající oči, když ucítí vůni „správného chlapa“. Z pohledu aromaterapie a výzkumu působení čichových vjemů je jasné, že pro zvýšení atraktivity muže je jeho vůně velmi podstatná, ne-li nejdůležitější. Ale co je to za signál, na který ženy podvědomě reagují? Vůně nese podprahovou informaci o síle, opoře, odvaze, schopnosti reprodukce, zkrátka o tom, co z muže dělá muže. To samé, co voní ženě, pomáhá i muži samotnému. Vhodným výběrem vůně posiluje v sobě své mužství, a tak nakonec vyhrávají oba. Chcete-li vybrat pro muže dárek, který mu bude vonět a bude ho inspirovat, ponořte se na chvíli do psychologie vůní éterických olejů pro muže.

Co voní na mužích? Muži!

Vůně jehličí například z borovice nebo jedle muži dodává sebevědomí a moudrost, cedr je navíc typickým nositelem mužské energie, věcnosti a praktičnosti. Vavřín dodává nadhled, santal a kadidlo zklidňují při obavách a nejistotě a propojují s vnitřním Já. Pačule zvyšuje průbojnost, racionalitu a probouzí smyslovost. Při nedostatku sebedůvěry pomůže petitgrain, zatímco skořice a hřebíček posilují chuť do práce a pro některé muže působí afrodiziakálně. Tymián je symbolem odvahy a pomáhá mužům – otcům. Yzop vytváří osobní hranice, na rozdíl od eukalyptu, který posiluje vědomí otevřenosti a volnosti. Heřmánek je vhodný pro ty, které příliš kontroluje vlastní ego, a krotí touhu ovládat a vychovávat. A nezapomeňte na citrusy – bergamot pro všechny workoholiky a vystresované manažery, mandarinka, pomeranč nebo grep na uvolnění a posílení hravé radosti ze života.

U přírodní aromaterapeutické kosmetiky víc než kde jinde platí, že příjemná vůně vyléčí vaši duši a zdravá duše pak vyhladí vrásky. Věnujte si čas, věnujte si laskavé doteky, věnujte si pozornost a péči. Tak ať vám voní!