Přírodní kosmetika díl 3: Jak na ekzémy přírodními prostředky

Možná vás to překvapí, ale péče o ekzematickou pokožku nemá žádná jasně daná pravidla a zaručené recepty. Každý člověk je individualita se vším všudy a nejvhodnější kombinaci přípravků je třeba si vytestovat. Vím ale s jistotou, že přírodní kosmetika dlouhodobě pomáhá udržet ekzém na uzdě a často vede i k jeho vymizení. Potřebujete k tomu jen čas, informace a dostatek trpělivosti.

Přírodní kosmetika díl 3: Jak na ekzémy přírodními prostředky

Text: Adéla Zrubecká

V klasických lécích k ošetření ekzémů a lupénky najdete hlavně hormony a antibiotika, která při dlouhodobém používání přispívají k toxické zátěži organizmu. I když je používáte pravidelně, často dochází ke zhoršení stavu pokožky při jakékoliv změně, jako je například počasí, stres a podobně.

Nepodceňujte zdravé pH

Pokožka u lidí trpících ekzémy nebo lupénkou je velmi suchá, šupinatá a citlivá, v některých případech se objevují mokvající ložiska. Pro dlouhodobý efekt je důležité o pokožku pečovat denně, dopřát jí dostatečnou hydrataci a promašťování, používat šetrné mycí, kosmetické a také prací prostředky. Jen tak zvládnete účinně předcházet jejímu vysoušení, popraskání, svědění a následnému škrábání, které pak do ranek zanáší druhotnou infekci. Je užitečné výrobky střídat, pokud na ně pokožka časem přestává reagovat, což se zejména u malých dětí může stávat.

Používejte pouze kosmetiku se zdravým pH. A to není reklamní výmysl. Zdravá pokožka má pH okolo 5, ale vše, s čím přichází do styku – kosmetické a čisticí prostředky, vzduch, voda, slunce, znečištění, cigaretový kouř a podobně přispívá k ničení kyselého filmu a snižuje tak schopnost pokožky se chránit. Patogenní bakterie a plísně z vnějšího prostředí jsou zásadité povahy, proto aby mohla pokožka tyto patogeny neutralizovat, musí být naše kožní bariéra mírně kyselá. Tzv. citlivost kůže souvisí právě se sníženou schopností regenerace kyselého kožního filmu z důvodu používání syntetické kosmetiky a čisticích prostředků. Ekzematická pokožka také vykazuje zvýšenou hladinu pH. Proto jsou k jejímu ošetřování jako doplněk užitečné kvalitní květové vody bez konzervantů, jejichž pH je průměrně 4,5–5,5, a skvěle tak regenerují kyselý kožní film.

Péče, která ladí

V přírodním ošetřování ekzematické (a jiné problematické) pokožky má nezastupitelnou roli měsíček lékařský. Smícháním měsíčkového extraktu s bambuckým máslem vytvoříte velmi účinnou synergii rostlinných látek s promašťujícím, protizánětlivým a hojivým účinkem. Velmi účinné jsou také přípravky s vysokým obsahem konopného oleje. Vždy si ale zjistěte, kolik konopného oleje ve výrobku skutečně je. Jediná jistota je, že rostlinný olej z konopí setého jej obsahuje 100 %, pokud vám ovšem etiketa potvrdí, že nic dalšího výrobek neobsahuje!

Že levandule umí zklidnit podrážděnou a svědivou pokožku, je známá věc. Když ji ale zkombinujete v masti s organicky vázaným zinkem, máte skutečný balzám proti svědění. K dezinfekci mokvajících ložisek na pokožce se už mnoho let s úspěchem využívají přípravky s éterickým olejem Tea tree a se solí z Mrtvého moře. Čisté rostlinné oleje lisované za studena, nejlépe v BIO kvalitě, jsou nejpřirozenějším ošetřením pokožky, včetně té problémové. Používejte je samostatně jako tělové oleje nebo v kombinaci s výše uvedenými výrobky. Promašťují a hydratují celé tělo, ladí s ochranným kožním filmem, doplňují esenciální mastné kyseliny do pokožky a můžete je využít i k lokálnímu ošetření ekzematických či psoriatických ložisek. Z dlouhodobých referencí jsou nejvíce využívané a oceňované zejména tyto rostlinné oleje: pupalkový, konopný, brutnákový, lněný, rakytníkový a avokádový.

Rostlinné oleje – dobré zevnitř i zvenku

Významnou roli hraje také stravování. Často pomáhá bezlepková dieta, omezení mléčných výrobků a alkoholu. Celou řadu onemocnění pokožky dokáže pozitivně ovlivnit zlepšený pitný režim a doplnění esenciálních mastných kyselin do každodenního jídelníčku. Nenasycené mastné kyseliny omega 6 a omega 3 najdete v jádrech, semenech a ořeších a jejich významným zdrojem jsou také rostlinné oleje lisované za studena, zejména konopný, pupalkový či brutnákový. Vyvážený poměr esenciálních mastných kyselin působí v těle proti zánětům, což je žádoucí v případě některých alergických reakcí, včetně atopického ekzému a lupénky. Dopřejte si je do studené kuchyně nebo konzumujte po lžičkách. Doporučené dávkování je 1 kávová lžička oleje 1–4krát denně, pro kojence a malé děti můžete přidávat do stravy po kapkách.

Jelikož celkové i místní léky mají řadu nežádoucích účinků a jejich použití by mělo být omezeno na akutní stavy, je ideální předcházet novým a novým ekzematickým vzplanutím šetrnou, avšak důslednou péčí o pokožku a vhodným stravovacím režimem. Tak ať vám chutná!