Přírodní kosmetika díl 2.: Jak pečovat o pokožku dětí a maminek

Ještě si pamatuji doby, kdy byl u nás koupací den. Většinou to byla neděle. Smýval se prach a špína víkendu, stráveného v přírodě nebo v dědečkově případě v zámečnické dílně. Babička mě vydrhla od hlavy až k patě a připravila mě tak pro opětovný vstup do městské společnosti. Jejími nástroji byla Solvina, kterou drhla smůlu z mých chodidel a dlaní, a levné mýdlo na ten zbytek. Kdyby to samé praktikovala dnes při denním koupání, zřejmě bych měla zaděláno na vleklý problém.

Přírodní kosmetika díl 2.: Jak pečovat o pokožku dětí a maminek

Text: Adéla Zrubecká

Už jen samotné omývání vodou, zejména městskou chlorovanou, funguje na pokožku jako jemný peeling a narušuje přirozený kožní film. Když k tomu přidáte ještě klasická mýdla nebo mycí gely se sulfáty, odstraňujete pravidelně důležitou ochrannou vrstvu a pokožka je pak náchylná k různým nepřirozeným reakcím – nadměrné suchosti, podráždění, ekzémům či přecitlivělosti. Klasická mýdla se vyrábějí z připravených směsí tenzidů a dalších syntetických látek, které pleti rozhodně nesvědčí. Ideální pro mytí pokožky celého těla jsou hydrofilní mycí oleje. Smícháním s vodou vytvoříte jemnou emulzi, která umyje nečistoty, rozpustné ve vodě i v tucích, a zároveň pokožku dlouhodobě chrání a hydratuje. Do neutrálního hydrofilního oleje můžete navíc použít i oblíbený éterický olej, případně si vybrat z hydrofilních olejů na konkrétní účel – levandulový na zklidnění citlivé a podrážděné pleti, mateřídouškový na pleť mastnější a podobně.

Jídlo lepší než mýdlo

Jídlo a kosmetika zároveň? Pro úředníky noční můra, pro nás ale věc naprosto přirozená. A to od dob, co lidstvo lidstvem je. Když se pod vrstvou řídnoucích opičích chlupů objevila holá kůže, vystavená větru, slunci i mrazu, objevila se také potřeba ji chránit. Vnímavý prapředek po čase zjistil, že olejnaté plody vydávají mastnou tekutinu, která nejen dobře chutná, ale kůže po ní nepraská a lépe se hojí. Od té doby se v kosmetice vlastně nic převratnějšího neudálo. Maminky potíraly svá miminka olejem, ženy si vtíraly olej do vlasů na ochranu před vysušením sluncem a olej byl přirozenou součástí péče o pokožku už tisíce let před naším letopočtem. Egyptské královny věděly své… Až přišla vědeckotechnická revoluce, průmyslová výroba a korunu všemu nasadila přehnaná hygiena 21. století.

Pojďme se tedy vrátit k tomu, co je nám přirozené. Stejně jako potřebujete kvalitní potraviny, potřebuje pokožka zdravou výživu. Vše, co jí proniká, tělu buď pomáhá, nebo jej zatěžuje. Proto je v období těhotenství a po narození miminka obzvlášť důležité používat pouze přírodní prostředky, které organizmus nezatěžují syntetickými a konzervačními látkami. Stejně jako u mytí je pro každodenní použití ideální olejová kosmetika, založená na rostlinných olejích lisovaných za studena. Mým oblíbeným tělovým olejem v těhotenství byl meruňkový olej smíchaný s třetinou oleje z šípkových jader a troškou oleje z pšeničných klíčků. Směs má sama o sobě jemnou vůni a chrání proti vzniku strií. Když jsem měla chuť na něco voňavého, přidala jsem do oleje pár kapek éterického oleje z pomerančových květů (neroli), santalu nebo mandarinky. V těhotenství se často mění nejen chutě na jídlo, ale i chutě na vůně. A tak si připravený neutrální tělový olej snadno doplňujete podle aktuální nálady či potřeby.

Co nemůžeš sníst, to nemaž

I pleť se v těhotenství obvykle změní. Někdy je v důsledku hormonálních změn mastnější, třeba i s výskytem akné, jindy výrazně sušší. Obličejový olej na míru si také zvládnete vytvořit podle vlastních potřeb a typu pleti. Luxusnější pěstící rostlinné oleje, jako je arganový, šípkový, mokřadkový, jojobový, makadamiový či brusnicový, smíchejte s vitaminy a éterickým olejem, jehož vůně je vám příjemná. Získáte vysoce kvalitní přípravek, který by vás stál u věhlasné značky i několik tisíc. Navíc všechny obvyklé rostlinné oleje, vyjma jojobového, se používají vnitřně, přičemž vám dodávají potřebné vitaminy, esenciální mastné kyseliny a stopové prvky. Ideální denní dávka je 1 čajová lžička oleje 1–4krát denně, a to buď přímo, nebo jako součást studené kuchyně. Rostlinné oleje lisované za studena neobsahují konzervanty, barviva, vonné ani syntetické látky. Pokud si je navíc pořídíte v BIO kvalitě, jsou skvělým doplňkem výživy vaší i vašeho miminka jak zvenku, tak zevnitř.

V jednoduchosti je krása

Mým oblíbeným přírodním promašťovadlem jsou rostlinná másla a tuky. Jsou to de facto tuhé oleje, které se po zahřátí ve vodní lázni změní na tekuté. V tomto stavu je mohu míchat s jinými oleji, přidávat éterické oleje, včelí vosk, nebo je míchat mezi sebou. Možná se díky své pevné konzistenci víc blíží tomu, co dnes obvykle nazýváme kosmetikou, ale já je mám ráda pro jejich obrovskou variabilitu. Kelímek bambuckého másla (karité) mi vystačí jako balzám na rty, výživný krém na obličej, tělové máslo, vhodné i na ekzémy a suchá ložiska, ošetřím s ním bosé dětské nožky v létě i popraskané tlapky našeho psa v zimě. V těhotenství je skvělý na suchou namáhanou pokožku, po porodu na hojení popraskaných bradavek při kojení. Na kokosovém másle si navíc usmažím i palačinky, zatímco kakaové máslo uspokojí opravdu všechny smysly. Máte chlapečka, který se nerad maže? Zkuste čokoládovou fantazii, úspěch je zaručen (tedy pokud nemá raději než čokoládu slanečky).

Co dalšího ještě v těhotenství potřebujete? Šampon… některé z nás. Pokud vám olejová kosmetika není blízká (a teď mám chuť napsat: zřejmě jste ji ještě nezkusili) a potřebujete něco modernějšího – sprchový gel, pleťový krém, tělové mléko…, věnujte pozornost certifikacím. Všechny emulzní přípravky, které obsahují vodu, se musejí konzervovat a často obsahují řadu dalších syntetických látek, které jsem rozebírala v minulém díle. Pouze nezávislá certifikace přírodního produktu vám zaručí kvalitu jeho složení.

Copak to dítě fárá?!

Po porodu se na pokožce miminka vytváří jeho unikátní bakteriální mikroflóra a kožní film se adaptuje na nové prostředí. Je to důležitý imunitní proces, který bychom neměli narušovat žádnými kosmetickými prostředky, včetně přírodních. Miminko jen otřete suchou plenkou a po pár dnech můžete začít používat čistý mandlový nebo meruňkový rostlinný olej. Právě v těchto dnech mohou necitlivé zásahy kosmetikou s konzervanty a sulfáty způsobit narušení zdravého vývoje imunity pokožky, které se pak projeví jako ekzém nebo alergie.

Moje děti celé dětství toužily po pěně do koupele. Mé odmítání slovy: „pěna je jedovatá“ ignorovaly, tedy alespoň u babiček. Žádná čistě přírodní látka není schopna vytvořit pěnu, ze které by se dalo stavět! Přírodní koupelové oleje (obdoba hydrofilních mycích olejů) sice krásně voní, pokožku chrání, ale vytvoří „pouze“ mléčnou koupel. Budiž vám útěchou, že pro své děti děláte to nejlepší, i když to ještě nechápou. Během koupele se obsažené éterické oleje odpařují a pronikají do celého těla jak inhalací, tak pokožkou. Aromaterapeutickou koupel si snadno vytvoříte i sami smícháním 5–8 kapek oblíbeného éterického oleje v 1 dcl smetany nebo lžíci medu.

Velkou výhodou přírodní péče o pokožku je fakt, že všechno, co použijete pro sebe, můžete stejně dobře využít i pro své děti, jejichž pokožka je na syntetické látky v kosmetice obzvlášť citlivá. Pozornost jen věnujte vhodnému výběru a koncentraci éterických olejů. V běžném životě nepotřebujeme ani my, ani naše děti k mytí nic jiného než čistou vodu. Pamatuji si na kamarádku, jak na mě po tomto sdělení udiveně hleděla a teprve po čase, když sebrala odvahu to vyzkoušet, mi dala za pravdu, že voda skutečně pot smyje. Jen tím chci ilustrovat, kam až jsme se dostali od své přirozenosti. Pokud žijete ve městě, hydrofilní mycí olej je užitečným pomocníkem proti vysušujícím účinkům chloru, ale zřídkakdy se ocitnete v situaci, kdy byste potřebovali na mytí celého těla mýdlo. Můj dědeček by o tom mohl vyprávět…

Koukněte na:

www.nobilis.cz