Přírodní kosmetika, kterou si zvládnete vyrobit z toho, co jaro nabízí

Jaro je tu a vše se začíná zelenat, růst a kvést. Byla by velká škoda to vše, co nám příroda nabízí, nevyužít. Květiny a byliny mají skvělé využití v přírodní kosmetice i drogerii. Nejen, že jsou čistě přírodní, nestojí majlant, ale také obsahují sílu jarních květin a bylin a jejich jedinečné vlastnosti. Vyrábět si přírodní kosmetiku mě baví a stále objevuji nové a nové možnosti. Věřím, že i vy si to užijete.

Přírodní kosmetika, kterou si zvládnete vyrobit z toho, co jaro nabízí

Jarní obličejový olej

Mým jarním receptem číslo jedna je rozhodně obličejový olej plný bylinek. Přichází teplejší období a není potřeba na obličej používat tuhé krémy nebo mastná másla. Ideální variantou je tedy obličejový olej s esenciálními oleji a čerstvými bylinkami. Na tento recept jsem vybrala mandlový olej, který se velmi rychle vsakuje a nezanechá tak pokožku mastnou. Používám ho každý den ráno na vlhký obličej, tím dosáhnu toho, že olej naváže vodu a pokožka je tak lépe hydratovaná! To je skvělý tip pro práci se všemi oleji. Vybrala jsem čerstvé rostlinky, které jsem potkala po cestě do lesa, a hezky je namixovala do mého obličejového oleje.

Budet potřebovat: 80 ml mandlového oleje, 2 hrsti bylinek (sedmikráska, pampeliška, fialka, mochna husí, kopřiva...)

Postup výroby je stejný, jako když macerujeme jiné bylinky v oleji. Nejdřív jsem květy dala na trávu a počkala, až vylezou všichni broučci, kteří se v květech často ukrývají. Bylinky jsem trochu potrhala rukou a dala je do zavařovací sklenice a zalila mandlovým olejem. Zavíčkovala a nalepila na víčko datum, kdy jsem macerát připravila. Sklenici jsem dala na okno, kam svítí sluníčko, a macerovala asi tři týdny. Macerát jsem po třech týdnech slila do tmavé skleničky a je hotovo!
Macerát je dobré uchovávat na tmavém místě, aby nám olej nežlukl. Pro konzervaci můžete přidat kapku vitamínu E a některý 100% esenciální olej. Já vždy přidám několik kapek 100% esenciálního oleje geránium, který krásně voní a je vhodný do obličejové kosmetiky.

Zubní olej

Zubní olej

Mezi mé další oblíbené bylinkové kosmetické přípravky rozhodně patří zubní olej. Jednou až dvakrát týdně si s ním čistím zuby místo pasty a nebo ho používám k mlgání (oil pulling – jeden z ájurvédských ranních očistných rituálů, který čistí a dezinfikuje celou dutinu ústní. Dáte si ráno do úst lžičku oleje a deset minut válíte na jazyku a mezi zuby.). Pro výrobu zubního oleje vybírám bylinky, které mají léčivé schopnosti.

Budete potřebovat: 5 g šalvěje, 10 g máty, 5 g rozmarýny, 5 hlaviček hřebíčku, 100 ml olivového panenského oleje

Postup je stejný jako u předchozího receptu. Bylinky a hřebíček tedy budeme macerovat v oleji po dobu tří týdnů a macerát poté slijeme do tmavé lahvičky. Šalvěj má silné dezinfekční účinky a má dobrý vliv na dásně. Máta osvěžuje dech a lehce ochlazuje. Rozmarýna naopak zahřívá a odvádí toxiny z dásní. Hřebíček je silně antibakteriální, je přírodním analgetikem a také prospívá dásním.

Kondicionér pro lesklé a jemné vlasy

Máte také občas trápení s vlasy? Jsou moc mastné, suché, máte lupy a nebo vás svědí pokožka hlavy? Já mám poměrně suché vlasy a často mě svědí vlasová pokožka. Téměř během celého roku si připravuji vlasové nálevy (byliny macerujeme v teplé vodě, ale nevaříme), a to hlavně z kopřivy, rozmarýny, máty a šalvěje. Kromě toho také používám můj oblíbený vlasový kondicionér, díky kterému mám jemnější vlasy a dobře se mi rozčesávají.

Budete potřebovat: 20 g rozmarýny, 50 ml jablečného octa, 200 ml vody

Je několik způsobů, jak si kondicionér připravit. Buď můžete rozmarýnu povařit 20 minut ve vodě a potom smíchat s octem. Nebo můžete rozmarýnu macerovat v octu a ten potom míchat s vodou až těsně před použitím, tak vám vydrží déle. Já doporučuji používat kvalitní jablečný ocet. Rozmarýnu můžete použít sušenou a nebo během sezóny si naložit čerstvou. Nemusíte se bát, že vám budou vlasy zapáchat po octu, jak uschne, tak jablečný zápach zmizí.

Výroba přírodní kosmetiky

Tinktura do aviváže

A posledním dnešním tipem bude něco málo do domácnosti. Už několik let používám domácí přírodní octovou aviváž na praní a zpestřuji si ji různými voňavými esenciálními oleji nebo bylinnými tinkturami. Třeba rozmarýnovou, šalvějovou nebo mátovou. Postup je u všech stejný.

Budete potřebovat: 50 ml 40% alkoholu nebo kvalitní vodky, 20–25 g nakrájené, čisté a suché šalvěje či máty (nebo 10–15 g sušené bylinky)

Pokrájenou, čistou a suchou bylinku dáme do zavařovačky a zalijeme 40% alkoholem. Označíme zavařovačku a necháme macerovat na temném místě tři týdny. Ideálně každý den protřepeme. Po třech týdnech slijeme a dávkujeme do tmavé lahvičky.

Recept na aviváž: 2 hrnky vody, 1 hrnek jablečného octa, panák tinktury dle vaší volby

Vše smícháme a uložíme do skleněné láhve. Přidávám plnou odměrku ke každému praní. Všechny tyto bylinné tinktury dezinfikují a dodávají prádlu jemnou vůni. Sama mám hodně citlivou pleť, a když jsem používala klasické aviváže, tak se mi dělaly vyrážky na pokožce a jejich vůně mi připadla silná a umělá. Proto je přírodní aviváž skvělou volbou.