Příprava na horší časy: Jak to zvládnout s klidnou myslí?

Náročnější situace můžeme prožívat poměrně často. Nicméně když se najednou vynoří mezinárodní konflikt, který je nám na geografické úrovni poměrně dost blízký, pravděpodobně to mnoho z nás přinutí přemýšlet nad tím, co bychom v takové situaci sami dělali.

Příprava na horší časy: Jak to zvládnout s klidnou myslí?

Pro klid mysli nám může pomoci se na tyto situace trochu připravit. Nabízím vám teď několik úhlů pohledu na takovou přípravu:

1. Lidské vztahy

Největší pomocí, která se vám v horších časech bude hodit, jsou dobré vztahy s vašimi blízkými. Jak se říká: Vše je o lidech. Lidé dokážou škodit i pomáhat. A když budeme o své vztahy s blízkými, ať už s rodinou, či třeba sousedy, pečovat, dočkáme se té druhé varianty. Proto pokud jste doposud dávali vztahy se svými blízkými na druhou kolej, je na čase to přehodnotit. To nejcennější, co druhým můžeme dát, je náš čas. Vyražte si tedy se svými blízkými na výlet, zajděte s nimi do restaurace nebo si jenom zahrajte společně deskové hry.

Podobně můžete zkusit navázat vztahy s lidmi ze svého okolí, se kterými jste se doposud nestýkali. Pokud například bydlíte v bytě a neznáte své sousedy, zkuste s nimi někdy prohodit pár slov na chodbě a blíže se seznámit. Nikdy nevíte, kdy tato „chodbová konverzace“ přeroste v přátelství.

Stejně tak může být nyní vhodná doba zapojit se do různých komunitních aktivit. Například stát se dobrovolníkem v nějaké neziskové organizaci, zapojit se do místního zahrádkářského klubu nebo pomáhat v místním komunitním centru pro maminky s dětmi. Dobré vztahy jsou základ, a to nejen v době krize.

2. Co největší soběstačnost

V současné době se skoro ve všech oblastech spoléháme na dovoz, ať už se jedná o potraviny, nebo energetické zdroje. A právě to, jak se ukazuje i na současných cenách paliv, může být problémem v případě vypuknutí nějakého mezinárodního konfliktu. Proto je důležité starat se co nejvíce o svoji vlastní soběstačnost.

V oblasti energetiky nám mohou pomoci například solární panely. V oblasti vody třeba vlastní studna či sběr dešťové vody. Skvělým příkladem soběstačnosti z hlediska bydlení je projekt Český soběstačný dům.

Toto je zkrácená verze. Celý článek si můžete přečíst v Pravém domácím časopisu č. 5/2022.
Předplatit si ho můžete ZDE a začátkem května je u vás ve schránce.
K zakoupení v digitální verzi zde.