Příběh: Zachránit si svůj kousek (pra)lesa

Když jsem jako malý kluk sledoval srdcervoucí příběh lvice Elsy, slzel jsem u toho a na dálku ji podporoval v návratu na svobodu do divočiny. Moje dětská čistota mi velela být jako ti lidé, co ji zachránili, ale realita všedního života byla proti. Psal se rok 1980. V roce 1989 přišla revoluce a s ní i naděje plnit si sny mimo hranice našeho tehdy ještě zadrátovaného státu. Studoval jsem lesnickou školu a zjistil, že se nechci podílet na devastaci lesa a stromů pro peníze, že nemohu být myslivec, kterému jde jen o maso a trofeje z nebohých zvířat. Odešel jsem na vojnu a poté k policii. Měl jsem štěstí a sloužil u kriminálky, ale po pár letech jsem prohlédl i tam a zjistil, že se nebudu moct podílet na boji proti zločinu tak, jak jsem si představoval. V roce 2002 jsem doslova zvedl kotvu a vypravil se za hlasem svého srdce, tedy za dobrodružstvím…

Příběh: Zachránit si svůj kousek (pra)lesa

Text: Milan Jeglík

Prales dětem

Mé letadlo mířilo na Bali do Indonésie a mě čekalo dalších 10 let neuvěřitelného života u moře, na moři a dokonce pod jeho hladinou. Nejdříve práce instruktora potápění na Bali, pak založení vlastní základny na ostrově Nusa Penida a nakonec život na palubě lodi Sea Lady, s níž jsem obeplul celý východní Indopacifik od Bali po Západní Papuu. Více než 4 500 ponorů v Indopacifiku bylo mojí odměnou. V roce 2004 jsem poprvé navštívil Sumatru a poznal zde nejen deštný prales, ale také skvělého člověka a průvodce, Ali Rusliho, kterému jsem slíbil, že se jednou vrátím a dám mu práci, která se bude týkat ochrany pralesa a zvířat.

Jak jsem slíbil, tak se stalo. V roce 2009 jsme s několika přáteli vykoupili první 4 ha pralesní půdy k její ochraně a Ali se stal správcem rezervace Green Life. V Česku jsme založili neziskovou organizaci Prales dětem. Jeden by si řekl, že to byl pohádkový život, a také že byl. V roce 2011 však došlo ke zlomu, a jak už to tak bývá, objevila se žena mého srdce. Bytost nabitá energií a chutí do života. Zuzana Koloušková, která ze mě udělala nového člověka, který nejen procitl, ale zároveň se rozhodl prožít reinkarnaci zaživa. Během týdne jsem změnil celých 38 let života. Stal se ze mě vegetarián a aktivní ochránce přírody. Trvalo ještě rok a půl, než jsme prodali podíl z lodi Sea Lady, a vydali se za hlasem našeho srdce, za ochranou deštných pralesů a ohrožených druhů zvířat na Sumatru v rámci projektu Green Life. Následovalo založení indonéské neziskové organizace Yayasan Hutan Untuk Anak a Ali Rusli se stal jeho předsedou a zároveň i prostředníkem ve vykupování dalších pralesních pozemků za účelem rozšiřování rezervace Green Life. Rok 2013 se pro nás stal znovuzrozením a nalezením skutečného smyslu života. Můj dětský sen se splnil!

Pytláci v pasti

Tato životní změna přinesla vznik výchovně vzdělávacího projektu Nejbohatší Ekosystémy Planety Země (NEPZ) a zapojení více než 60 partnerských škol nejenom do vzdělávání dětí na českých mateřských, základních a středních školách, ale také jejich přímé zapojení do ochrany světového přírodního dědictví deštných pralesů. 6 měsíců v roce po českých školách a 6 měsíců v roce na Sumatře. Následovalo podepsání smlouvy se správou NPGL, Sekcí V – Bohorok na Sumatře o spolupráci na ochraně a ostraze národního parku Gunung Leuser (NPGL). Vytvořili jsme protipytláckou hlídku a během 14 měsíců téměř zrušili pytlácké aktivity v nám přidělené oblasti mezi řekami Berkail a Sekelem.

Soukromá česko-indonéská rezervace se rozrůstala až na současných 46 hektarů chráněného území, kde se stal správcem Víťa Vojáček, který je zároveň členem YHUA i neziskové organizace Prales dětem. Byly vybudovány dva pralesní tábory, které slouží jako základny pro strážní činnost, i dobrovolnické tábory. Každoročně se zde sjíždí kolem stovky dobrovolníků z ČR i ze zahraničí, aby nasáli atmosféru divočiny a zároveň se zapojili do ostrahy rezervace, pracovní činnosti, lektorování a do Tygřích hlídek, které ničí pytlácké pasti v NPGL. Po čase jsme pochopili, že musíme začít pracovat i s místními obyvateli, a tak stavíme Tygří dům, první výchovně vzdělávací středisko na Sumatře, které se od 1. ledna 2016 zaměří na ochranu ekosystému Leuser a ohrožených druhů zvířat.

Metr čtvereční za 9 korun

Rok 2015 byl pro projekt Green Life opět zlomovým, protože jsme pochopili výjimečnost naší myšlenky pro budoucnost. Naším poselstvím je společná ochrana pralesů, spolupráce a lidská pozitivní tvořivost, která nezná hranic. Nekonečná mysl, která se rozhodla konat nehledě na zavedené konvence a systémová řešení ochrany přírody, která očividně selhávají. Selský rozum a zkušenost z terénu nám zavelely, že jedinou možnou a reálnou ochranou pralesa je nejenom jeho vykupování a zajištění ochrany, ale že do toho musíme zapojit širokou veřejnost v mnohem masovějším měřítku. Jednoho rána jsem se probudil a bylo to tam! Zvolal jsem: „Lidi, zachraňte si svůj kousek pralesa!“ No jistě. Někdo může zachránit metr čtvereční, což může i malé dítě. Je to pouhých 9 Kč. Dospělák může zachránit 10 metrů za 90 Kč či za 900 Kč celý ar, který dokáže denně vyprodukovat kyslík pro 900 živých bytostí. Firmy mohou zachránit 10 arů za 9 000 Kč, nebo dokonce hektar za 90 000 Kč, a to už je opravdu bomba! Proč lidé nesmyslně kupují pozemky na Měsíci, zatímco nám deštný prales a planeta umírá pod rukama? Ano, je to nesmysl a marnivost, tak proč nedat lidem možnost zachovat skutečné hodnoty, jako je deštný prales?

Zachráněné kousky divočiny

Celé zamýšlené území onoho velkého příkladu sjednocení na ochraně světového přírodního dědictví deštného pralesa má cca 700 hektarů. Rezervace Green Life není spásou světa, ani vyřešením otázky neničení deštných pralesů. Je to příklad, že to dokážeme. Je to příklad dalším tisícům rezervací a lidem po celém světě. Můžeme ukázat světu, že je ochrana divočiny a zvířat v našich rukou, že se týká nás všech, a to bez rozdílů. Je to myšlenka, která žije v přítomnosti a ovlivňuje budoucnost všech živých bytostí.

Možná se bude někomu můj příběh a myšlenka zdát nedůvěryhodná či nerealizovatelná, ale to záleží přece jen a jen na nás, jak se k tomu postavíme a jakou míru odpovědnosti za náš každodenní život v sobě nalezneme. Kupujeme výrobky s palmovým olejem, z tropických dřev, kupujeme si exotické mazlíčky pocházející z pralesů, a přesto máme stále pocit, že se nás to netýká. Nebo opravdu nevidíme souvislost mezi naším konáním a ničením deštných pralesů? Myšlenka Green Life zde nehodlá řešit, jak se lidé doposud chovali, ale jak by se zachovat mohli. Připojte se tedy k aktivní ochraně deštných pralesů a zachraňte si svůj kousek skutečné divočiny, života na této planetě, který by měl být zachován nejen pro vaše děti, ale i pro zvířata a samotnou naši matku, planetu Zemi.

Koukněte na www.pralesdetem.cz