Postup na stavbu milíře a pece aneb Za keramikou do časů Věstonické venuše.

Tušíte, jak se pálí keramika v ručně postaveném milíři? Pojďte si to s námi vyzkoušet. Je to trošku náročnější úkol, ale o to víc vás výsledek potěší, stejně jako bavil malé pralidi z našeho příměstského pravěkého tábora. Pronikněme tedy společně do časů bez elektřiny a bez přístroji regulovaných pecí. Vydejme se do dob dávno minulých a vyzkoušejme si, jak se asi v pravěku vyráběly nádoby nebo ony pověstné Venuše.

Postup na stavbu milíře a pece aneb Za keramikou do časů Věstonické venuše.

Venuše jak z Věstonic

V první řadě je potřeba stvořit keramické výrobky, které budeme chtít pálit. V potřebách pro keramiky pořídíme hlínu. Třeba na takovou Venuši, kterou jsme s partou dětí dělali na táboře my, stačí hlíny málo a je jednoduchá na výrobu:

Z hlíny se vytvoří váleček, do něj se zespodu prstem vymáčkne dolík, aby pak soška lépe schla. Nahoru se nalepí a zahladí kulička jako hlava, po stranách ručičky, dopředu prsa, dozadu zadek a dole se vytvarují nožičky, aby postavička dobře stála.

Jak na nádobu? Úplně jednoduchá pravěká nádoba se třeba vyrobí tak, že se uplácá koule, aby se z hlíny vymačkaly bubliny, pak se do koule zaboří palce a vymačkává se mistička. Když je zhruba 1 cm široká po všech stranách i na dně, může se dozdobit různými vzory, uchy a třeba i nožičkami.

Než budete pálit, doporučujeme nechat výrobky vyschnout v teple nebo na slunci alespoň 14 dní. Snížíte tak riziko popraskání.

Kdopak nám ji postaví

Co je potřeba ke stavbě milíře:

  • 2 litinové rošty
  • žáruvzdorné cihly (počet podle velikosti pece)
  • králičí pletivo (podle velikosti pece)
  • šlikr = rozplavená keramická hlína (pec se dělá z různých zbytků hlíny, může se nakopat i na zahradě, pokud se hlína dobře mísí s vodou, a může se do mazaniny přidat i na kusy nasekaná sláma. Jinak se dá samozřejmě použít i nová keramická hlína, tak dva balíky (20 kg) by mělo stačit.
  • noviny
  • piliny a další drobný hořlavý materiál na prokládání pece
  • dřevo na zátop

Jak postavit pec:

Z cihel zbudujeme dvoupatrovou základnu se dvěma rošty. Na spodním roštu se přikládá a na horní položíme keramiku na vypálení.

Kolem horního roštu omotáme pletivo a spojíme na spodním okraji. Horní část necháme rozpojenou, aby se nám keramika dobře pokládala doprostřed.

Keramiku prokládáme pilinami a dalším drobným hořlavým materiálem. Když máme první vrstvu keramiky hotovou, namočíme noviny do šlikru a začneme oblepovat první vrstvu kolem pletiva, kam až keramika sahá, aby se piliny nesypaly ven.

Tímto způsobem prokládáme všechnu keramiku. Když je pec naplněná výrobky, uzavřeme pletivo tak, aby nahoře zůstal úzký komínek na odchod kouře a plamenů. Celou plochu pletiva pak polepíme novinami obalenými šlikrem v několika vrstvách. Celá stavba pece trvá tak dvě hodiny.

Pak pec zapálíme, přikládáme až 12 hodin, dokud nevyhoří celý obsah proložený mezi výrobky. Poté, co vše zchladne, pletivo rozstříháme a vyndáme vypálené výrobky. (Vnější vrstva pece z pletiva a šlikru je jen na jedno použití, příště budete muset vytvořit novou. Základna z cihel a roštů ale může sloužit opakovaně.)

Pak už se můžeme těšit z pravěkých nádob i Venuší. Je možné, že některé výrobky v peci trochu popraskají, ale nesmutněte, v pravěku se také vždy vše nepovedlo jako z formy!

Ve Výtvarné dílně Labyrint v Čelákovicích pořádáme příměstské tábory už 10 let, každý rok s jiným tématem. Další fotky a informace z letošní výpravy do pravěku najdete na:

www.vd-labyrint.cz www.facebook.com/pages/Výtvarná-dílna-Labyrint adou-shek.rajce.idnes.cz