Pojďme si hrát! Nápady pro šikovné ruce

Naše články týkající se her vyjdou většinou do letního čísla. Snad nás inspirují prázdniny, kdy je na hraní víc času. Ale hrát bychom si měli umět celoročně, nemyslíte? „Prázdniny“ jsou sice od slova „prázdný“, ale tohle období je ideální příležitostí ono „prázdno“ vyplnit tím, na co máme právě chuť a náladu. Třeba nějakou hrou. A nemusí to být ta kupovaná v krabici.

Pojďme si hrát! Nápady pro šikovné ruce

Kamínková věž

Najděte si dostatečné množství placatých kamenů – malých nebo i větších velikostí. Soutěžit mezi sebou můžou jednotlivci nebo třeba dvojice. Hráč nebo dvojice si vezme stejný počet kamínků a každý staví svou věž. Střídají se v kladení kamenů na sebe. Za každý kámen, který nespadne, dostane hráč nebo dvojice 1 bod. Komu se podaří navrstvit na sebe víc kamínků, než mu věž spadne, má samozřejmě víc bodů. Můžete hru projet v několika kolech po sobě a utržené body z jednotlivých kol posčítat.

Obměna – kamenná zídka

Pravidla jsou stejná jako u věže, ale tady můžete využít kameny různých tvarů a velikostí. Každý hráč, dvojice nebo skupina (pro případ, že máte k dispozici velké kameny) staví svou zeď a zase se počítá – co kámen, to 1 bod. V tomto případě je důležité dobře prohlédnout kameny a předem rozmyslet, které se budou hodit na základnu, které do dalších řad a kterými se vyplní malé mezírky.

Kamenné ksichtíky  

Kamenné ksichtíky

A máme tu do třetice hru s kameny. Nejde o žádnou soutěž, spíš o zábavu. Tenhle nápad máme od naší „adoptované“ babičky z Valtic. :-) Podmínkou je najít kameny a kamínky zajímavých tvarů, čím víc „záhybů“, tím lépe. Co ještě budete potřebovat, je měkká tužka a bezbarvý lak ve spreji pro případ, že si své výtvory budete chtít zachovat. Pak už stačí se na kamínek dobře zadívat a nechat pracovat fantazii. Co mi ten tvar a povrch připomíná? Tlustý obličej nějakého dědy? Nebo hubeňoura? Tady na straně je výčnělek, to by mohl být nos a já k tomu dokreslím tvář z profilu… Bavte se a kreslete, je to prima. Potom jen lehce zafixujte lakem a nechte zaschnout.

Dej-ber

Ber-dej anebo udělej

Jako malá holka jsem často hrála s dědečkem hru „Ber-dej“. Dřevěná šestihranná kostička upevněná na jakési ose měla na ploškách napsaná hesla jako například: „vezmi jeden“ nebo „všichni dají“ nebo „ber vše“. Každý hráč měl u sebe určitý počet žetonků. Na koho přišla řada, roztočil kostičku jako káču, a když se zastavila, řídil se pokynem, který se zastavil nahoře. Bylo to pro mě vždycky dost napínavé. :-) Jenže od té doby se kostička ztratila a žetonky kamsi rozkutálely. Napadlo mě vyrobit si podobnou hru z ruličky od toaletního papíru. Lehce ji nařízněte (ale úplně neprořízněte) na šesti místech v podélném směru v pravidelných rozestupech. V místech zářezů dobře ohněte.

Vzniknou tak pěkné ostré hrany, v průřezu je pravidelný šestiúhelník. Nebudete tedy vrtět kostičkou, ale tuto „hranatou ruličku“ posílat po hrací ploše. Na každou plošku napište heslo. Které se zastaví nahoře, ten úkol splňte. Pokud chcete hrát „Ber-dej“, nechte se inspirovat výše zmíněnými pokyny. V tom případě budete ještě potřebovat žetonky – to můžou být knoflíky, kamínky nebo cokoli jiného. Je možné si ale na ruličku napsat různé úkoly, jako třeba „oběhni dům“ nebo „vypij sklenici vody“. Opět nechte pracovat fantazii.

Hop domů

Hop domů

Na této hře není nic nového, ale pořád je stejně zábavná. Ať už si ji hrajete sami pro sebe a cvičíte tak koordinaci a postřeh, anebo ji hraje víc hráčů a soutěží mezi sebou. Použijte ruličku od toaletního papíru, kuchyňských utěrek či od alobalu. Na kraji provrtejte dírku a přivažte tam provázek. Na jeho druhý konec připevněte korálek. To je celé. Teď už se jen snažte správně nadhodit korálek, aby spadl do ruličky. Úplně jednoduché to není. Pokud si ale někdo hodně věří, ať si místo provázku použije tenkou kloboukovou gumičku, korálek pak musí být těžší, aby měl dost sil gumičku napnout. Tak a teď se ukažte! (Pro malé děti je možné ruličku nahradit kelímkem od jogurtu, který má přeci jen širší „vchod“. :-))

Pravý domácí časopis pro mě skýtá skutečné bohatství. Začíná to lidmi, kteří tvoří redakci a kteří jsou mi všichni milí. A dál se to krásně větví: díky článkům – většinou o zajímavých lidech – a také díky mnohým setkáním mám možnost poznávat další a další prima osoby. A díky nim se dál seznamuji s dalšími. Je to nekonečný proces, kterým proplouvám a který mě blaží.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné