Podzimní pochod v Myšticích. Připojte se k tradici.

Jsme dvě rodiny s dětmi a občas vzpomínáme, jak jsme jednou v létě seděli na zahradě naší chalupy a povídali si, až jsme se propovídali k nápadu zorganizovat turistický pochod. Máme rádi výlety a putování krajinou, a ačkoli jsme neměli žádné zkušenosti, chuti se do toho pustit byla spousta. A tak se zrodila Myštická patnáctka. Tenkrát na zahradě jsme to všechno vymysleli, skvěle jsme se přitom bavili a ještě netušili, že nám naše nadšení vydrží dlouhá léta a dá vzniknout pěkné tradici.

Podzimní pochod v Myšticích. Připojte se k tradici.

Nenechat se odradit

Nultý zkušební ročník jsme uspořádali téhož roku, v září 2008. Počasí nám nevyšlo, bylo chladno a studený vítr, přesto dorazilo 34 turistů. Většina z řad našich rodin, kamarádů a známých z okolí. Svoji první Patnáctku tehdy ušly také naše děti, v té době předškolního věku. Popravdě nás tenkrát trochu překvapilo, že vůbec někdo dorazil a že účastníci prošli celou trasu. Sami jsme byli zmrzlí a unavení ze stání na stanovištích, ale velká radost, že se vše podařilo, převážila.

Tak zas za rok, na konci září

Rozhodli jsme se pokračovat a zvolili jsme poslední sobotu v září jako pevné datum pro konání pochodu, kdy příroda hraje všemi barvami a láká k výletům. Věděli jsme, že případné obtíže musíme překonat, a samozřejmě přišly další ročníky, kdy byla opět nevlídná zima a deštivo nebo se stalo, že někteří z nás byli nemocní a nemohli na stanovištích pomáhat. Termín ale každoročně dodržujeme a počet účastníků nám začal narůstat. Nyní se přibližuje stovce. Postupně jsme s mnohými navázali přátelství a těší nás, když se vždy po roce znovu vidíme na startu. Pro některé je pochod příležitostí k vlastním setkáním se svými známými a vyráží na trasu ve větších skupinkách. Sledujeme také, jak se z dětí, které v prvních ročnících přicházely za ruku se svými rodiči či prarodiči nebo seděly v kočárku, stávají dospívající slečny a chlapci. Je příjemné, že se lidé zajímají, jaká je účast, jakou barvu má tentokrát buton, který každoročně obdrží, nebo navrhují, kudy vést trasu příště.

[time-restrict on="2019-09-07"]

Utajená trasa

Start a cíl pochodu je na hrázi u rybníka Labuť v Myšticích u Blatné. Okružní trasu, cca 15 kilometrů, každý rok měníme, zatím jsme žádnou neopakovali. Vymýšlíme ji tak, aby to byla vycházka vhodná pro chodce každého věku, pro rodiče s dětmi, cyklisty i pejskaře a zároveň aby vedla kolem nějakého zajímavého místa. Někteří se snaží předem od nás zjistit, kudy trasa povede, ale my ji záměrně neprozrazujeme, vždy ji odtajníme až na startu. S přípravou stanoviště nám pomáhá také obec Myštice a do odměn se zapojuje místní hospoda U Labutě, která účastníkům poskytuje slevu na oběd. Na startu obdrží každý kartičku s mapkou a cesta je označena šipkami. Zatím se nám nikdo neztratil. Po cestě je jedno kontrolní stanoviště, kde je připraveno drobné občerstvení, a v cíli předáváme pamětní buton s naším logem labutě a vyznačeným číslem ročníku. Letos tam bude kulatá desítka!

Nástup mladé generace

Na začátku jsme byli tři organizátoři, dnes můžeme říci, že je nás s našimi dorůstajícími potomky sedm. Děti se začaly zapojovat samy, nejdříve vymýšlely různá zpestření pro ostatní dětské účastníky, například časopis s hádankami a komiksy, který samy ručně nakreslily a vydaly ve vlastním nákladu asi 10 kusů, napekly cukroví nebo připravily hledání pokladu. Jindy přišly s nápadem na bosonohou stezku na trati, loni zase namluvily reklamu do lokálního rádia v Blatné. Založily stránky na Facebooku, kam vkládají příspěvky, fotky a upoutávky k aktuálním ročníkům. Vypadá to, že jim jednou celou organizaci budeme moct předat. Plánujeme, že se poté konečně i sami staneme účastníky pochodu, který jsme vymysleli, a vychutnáme si trasu, kterou připraví naši pokračovatelé.

[/time-restrict]

Koukněte na: bit.ly/mysticka15

Text: Edita Heinzová autorka je jednou z organizátorek pochodu

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/09

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​