Po 20 ti operacích založila nadační fond. Zajímavý rozhovor.

Ač jinak vzkvétající žena v plné síle, za svůj poměrně mladý život stihla Petra Horáková Krištofová prodělat celkem dvacítku operací. Svými znalostmi už by strčila do kapsy mnohé mediky. Když se po jedné sérii nevydařených zákroků, ocitla ve spásné péči endoskopického oddělení G5 gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF UK a VFN „U Apolináře“, rozhodla se v jeho prospěch zřídit nadační fond. Dostal jméno Apolena a jeho hlavním cílem je zvýšit počet žen, kterým budou při laparoskopických operacích dopřány modernější a bezpečnější operační nástroje.

Po 20 ti operacích založila nadační fond. Zajímavý rozhovor.

Ty sis, Petro, s vlastním zdravím už dost prožila, která zkušenost tě dovedla k tomu, že ses rozhodla založit nadační fond?

Před 4 lety, kdy manžel sloužil jako diplomat v Bulharsku, jsem měla mimoděložní těhotenství. Bulharští lékaři ho ale nemohli najít, dělali se mnou neuvěřitelné věci. Když jsem po různých komplikacích byla schopna převozu do Česka, skončila jsem na oddělení G5 u doc. Michala Máry. Ten mi musel embryo doslova vystříhat z děložního rohu. Celou operaci mám na videu, které jsem pak bulharským lékařům ukázala, aby viděli, kde embryo bylo a kde udělali chybu.

V čem byla tahle operace jiná?

Na „gé pětce“ provádějí endoskopické operace, tedy operace „klíčovou dírkou“. Vrtat se nástrojem v uzavřeném břiše a vše jen sledovat na monitoru, to vyžaduje zručnost. Už tenkrát jsem při pohledu na záznam operace měla pocit, že vidím něco, co není úplně normální a běžné. Potvrdili mi to pak i jiní zahraniční lékaři, kteří se na video chodili ke mně dívat a nechápali, jak někdo může takhle skvěle zvládat určité laparoskopické manévry.

A to byl tedy pro tebe impuls k podpoře tohoto oddělení?

Kromě této zkušenosti vidím kolem sebe každý den, že některá z mých kamarádek má ten a ten problém, mnohé oddělením G5 taky prošly, některé byly operovány sice v jiné nemocnici, ale lékařem, který se u doc. Máry školil. Takže to všechno ve mně postupně zrálo. A když mě jednou v noci přišla dcera Sofie zkontrolovat, jestli jsem doma a ne v nemocnici, bylo „vymalováno“. Děti potřebují zdravé mámy.

„Apolinář“ je známý spíše jako porodnice, kdo se léčí na oddělení G5?

Operují se tu pacientky jak v rámci plánované operativy, např. zhoubné nádory, děložní myomy, endometrióza (nejčastější gynekologické onemocnění vyžadující operaci – pozn. red.), tak i v náhlých případech jako je třeba právě mimoděložní těhotenství. Lékařské kapacity, v čele s doc. Davidem Kuželem, přitahují na toto oddělení nejtěžší případy z celé republiky.

Co konkrétně toto oddělení potřebuje a může získat i díky nadačnímu fondu APOLENA?

Především špičkové laparoskopické operační nástroje z řad moderních technologií - tzv. koncovky. Operace jsou při jejich použití podstatně rychlejší, s menším rizikem krvácení, jsou bezpečnější. Bohužel tyto koncovky jsou jednorázové a poměrně drahé: jedny stojí zhruba 15 000 Kč. Oddělení G5 jich má ročně k dispozici asi 20, což je na takové pracoviště, kde se ročně odoperuje tisícovka laparoskopií a kde se koncentrují složité případy z celé republiky, strašně málo. Nadační fond APOLENA by chtěl takových koncovek pořídit ročně alespoň 30. Sama žena si je koupit nemůže, česká legislativa bohužel takovéto nadstandardy neumožňuje.

Jaké jsou reakce blízkých, známých na tvůj počin? Podporují tě?

Reakce jsou různé. Převládají ty pozitivní. To samozřejmě potěší. S tím pak ale kontrastují reakce typu prachů by bylo dost, kdyby se nekradlo". To je hodně zjednodušený pohled. I v mnohem vyspělejších státech je běžné, že nákup nejmodernější techniky podporují dobročinné organizace, firmy a sami pacienti. Mně však nejvíce vadí reakce "mrtvý brouk", a to u některých přátel a blízkých lidí.

Sráží negativní reakce tvůj elán nebo tě naopak „nakopnou“?

Byla jsem v šoku, když mi skupina jistých machos řekla, že přece po jejich představenstvu plném prostatiků nemůžu chtít, aby podporovali gyndu. To mi fakt vyrazilo dech. Každý z těchto prostatiků má manželku, někteří mají i dcery... Takové neúspěchy mne nesráží, spíš mě to nutí víc přemýšlet. Ale abych pánům nekřivdila, někteří se zachovali skvěle. Za první příspěvky jsem vděčná.

Fond existuje teprve krátce, přicházejí i drobné nefiremní příspěvky?

Náš transparentní účet vznikl 4 dny před koncem roku. A protože jsem narozená na Silvestra, vyzvala jsem přátele na facebooku, aby mi místo drinku k narozeninám poslali stovku na nadační fond. Takto jsme získali první drobné dary. Pravda, na transparentním účtu se v kolonce "informace pro příjemce" vyjímají vzkazy jako "na drink" a "všechno nejlepší", takže jsem na našem facebookovém profilu měla co vysvětlovat. Aby si třeba někdo nemyslel, že chceme dary propít.

Z toho by vás snad nikdo nepodezříval. Jde nicméně část z vybraných peněz na provoz?

Ne. Fungujeme tak, že nikdo není za svou práci pro fond placen, nemáme ani žádné zaměstnance. Když je potřeba něco zaplatit, například webové stránky, právní služby či letáky, platím to já sama jako soukromá osoba ze svých peněz. Občas nám bezplatně vypomůže někdo z přátel. Každý dárce musí vědět, že z jeho daru "neprojíme" desítky procent a že si to na transparentním účtu může zkontrolovat.

Kolik peněz se ti dosud podařilo pro fond získat?

ZAKTUALIZUJEME příští týden předávají první várku koncovek K dnešnímu dni, tedy 29.1., máme na účtu necelých 90 tisíc, ale další peníze jsou na cestě. Takže začátkem února budeme moci koupit a předat první sadu pěti nástrojů pro pět žen.

-------------------------------------

Petra Horáková Krištofová

Vystudovala VŠE obor Mezinárodní obchod a Mezinárodní politika a diplomacie. Krátce pracovala v diplomatických službách, dnes je na volné noze jako marketingový konzultant v oboru financí a zdravotnictví, je majitelkou mnoha desítek webových portálů, např. gynweb.cz. Je autorkou projektu na podporu finanční gramotnosti FÉR hypotéka. Ve volném čase ráda sportuje (windsurfing, jachting, horské kolo, tenis, lyže, rybaření). Má dcery Sofii (6) a Johanu (2), manžel Daniel je kariérním diplomatem.

Koukněte na: www.apolena.eu www.facebook.com/nfapolena

Pokud byste chtěli pomoci, transparentní účet Apoleny má číslo 77700777/2010.