Placenta, životodárný balíček na míru

„Žuch.“ Placenta, která devět měsíců pečovala o mé dítě, ze mě právě vypadla. A to rovnou do kýble. Nebo na zem? Čert ví. Ani jsem ji vlastně neviděla a ani nevím, kam ji pak odnesli. Ono mě to tenkrát po prvním porodu vlastně ani nezajímalo. A tak onen životodárný balíček plný hormonů, železa i kmenových buněk, bez mého nejmenšího protestu či lítosti… spálili.

Placenta, životodárný balíček na míru

To druhou placentu jsem si už prohlédla a nejen to, kousek z ní jsem si i dala. Na radu porodní asistentky, které jsem se svěřila, jak se mnou v těhotenství mávají hormony, navíc s předtuchou, že v šestinedělí bude hůř. Spolkla jsem ho pěkně za syrova, na lžičce, šup a rychle zapít vodou. Hele, a ani to nebylo tak strašné. Nasušenou placentu jsem pak polykala během prvních týdnů šestinedělí každé ráno anebo kdykoli jsem cítila, že na mě jdou ty moje výkyvy. A i když můžu těžko srovnávat šestinedělí po vyvolávaném porodu, kdy mi odnesli dítě na dlouhé hodiny, a láskyplný domácí příchod na svět druhého syna, kde jsme byli jen a jen spolu, napodruhé s placentou mi bylo mnohem lépe. Moje tělo se zotavovalo lehčeji, očistky trvaly daleko kratší dobu a i únava byla menší. A vyšilovat jsem začala, až když mi placenta po třech týdnech došla. Nasušila jsem si totiž jen asi čtvrtku. Já bláhová nevěřila, že by to mohlo zabrat. Na tu větší část jsme zasadili strom.

Bude-li někdy nějaká třetí placenta, sním ji nejspíš celou. A možná si nechám vyrobit i homeopatika, třeba od Michaely Kalusové, spoluzakladatelky Nezávislé asociace na zpracování a enkapsulaci placenty NAZEP u nás.

Michaelo, po prvním porodu před sedmi lety by vás ani nenapadlo placentu užívat. Od té doby jste se však proměnila z marketingové odbornice na dulu, placentu své roční dcery jste užívala v kapslích a placenty zpracováváte i pro jiné ženy.

Má první placenta, od mého syna, skončila v Krnově ve spalovně. Dulou jsem se stala až po jeho porodu, který nedopadl tak, jak mohl. Byla jsem z toho nešťastná, zjišťovala informace o přirozeném porodu, začala jsem studovat hypnoporod, stala jsem se dulou, tak jsem se dostala i ke zpracování placenty.

Čím je pro vás nyní placenta?

Je to orgán, který vyživoval mé dítě a ke kterému má mé dítě velmi blízko nejen v děloze, ale i po porodu. My jsme ji dali do misky a nechali na ni naši dceru ještě několik hodin napojenou. Mělo by se tedy s placentou zacházet respektujícím způsobem, dle mého je vyhazování placenty do koše neuctivé. Řada žen si ji přeje alespoň vidět, jen někdy neví, že ta možnost je.

Proč je pro ženu dobré placentu po porodu užívat?

Placenta napomáhá matce, aby se cítila dobře psychicky i fyzicky, aby se po porodu dobře hojila.

Má příznivý vliv na její hormonální hladinu, působí jako prevence poporodní deprese i baby blues. Obsahuje CRH hormon a kortizon, které uklidňují. Placenta uvolňuje zásobu energie. Podporuje laktaci, protože obsahuje prolaktin. Obsahuje vitamín B6 a E. Má dobré hojící schopnosti. Obsahuje železo v pro nás snadno absorbovatelné formě. A oxytocin, hormon lásky a radosti, takže upevňuje a usnadňuje bonding s dítětem.

[hide]

To zní skvěle. Jsou účinky na psychiku ženy podloženy i nějakými vědeckými výzkumy?

Moc výzkumů není. Jak působí na ženy hormony z placenty, dokážou posoudit jen samy ženy. Většina žen, se kterými se během své práce setkávám, pozoruje pozitivní účinky. A například v čínské medicíně je užívání placenty doloženo od šestnáctého století, ale i v Evropě se dříve využívala.

Kdy jsme ji vlastně přestaly konzumovat?

S technologií, s rozšířením léků, s porody v nemocnicích… Ženy přestaly využívat možnosti, které jim jejich tělo nabízí.

Setkala jste se i s negativními účinky po požití placenty?

Jsou ženy, které po požití placenty bolí hlava. Nebo se jim příliš rozvolní pánevní vazy, protože placenta má v sobě i hormon relaxin. Některé ženy nepociťují nic. Jiné mají dobrou hormonální rovnováhu a nemají vůbec potřebu placentu brát.

  Jsou všechny placenty dobré na užívání?

Placenta zachytává těžké kovy, takže kuřačky by si neměly placentu zpracovávat.

Hádám, že první reakce na konzumaci vlastní placenty je „no fuj tajbl, nejsem přece zvíře“. Vy ovšem placentu zpracováváte do přijatelnějších forem…

Suší se a zpracovává do kapslí, které se polykají a nemají žádnou chuť, dá se zpracovat i na tinkturu či hojivý olej na miminka, na homeopatika. Dala by se i zmrazit. Ovšem jen v čerstvé syrové placentě jsou aktivní kmenové buňky. Proto má konzumace syrové placenty největší smysl. Aspoň kousek, třeba v koktejlu.

Co taková syrová placenta umí?

Byla jsem u porodu, kde dala porodní asistentka kousek pod jazyk ženě, která krvácela po oddělení placenty, a krvácení se za chvíli zastavilo. Díky obsaženému oxytocinu pomáhá placenta zavinování dělohy. Sama jsem jedné ženě dala kousek placenty přímo na ránu z natržení, která hodně krvácela, a ona ho také zastavila. Slyšela jsem, že blánou z čerstvé placenty se pokrývají lidem popáleniny, protože, jak mi vysvětlila MUDr. Barbara Kubešová z nemocnice z Brna, aktivní kmenové buňky v placentě mají schopnost aktivovat kmenové buňky těla.

Jaká je v současnosti u nás situace s možností využití vlastní placenty?

Lepší se to. Porodnice už nejsou v takovém šoku, jako bývaly, když žena požádá o svou placentu. Záleží na porodnici, někde ji bez problému vydají, jinde ji nechtějí dát za žádnou cenu. Přitom i stanovisko Ministerstva zdravotnictví je takové, že není důvod placentu nevydat.

Vaše asociace nabízí kromě zpracování placenty a informací o ní i případnou právní pomoc ženám, kterým by porodnice placentu vydat nechtěla. Co vás motivuje?

Myslím si, že ženy mají právo a nárok získat výhody, co placenta nabízí. Získat kvalitní službu, dělanou bezpečně. Máme velmi striktní hygienické zásady. Také je ale podle mne čas, aby se změnilo nakazování a přikazování. Je to pro mě i otázka osobních práv člověka.

Co byste si do budoucna pro ženy a jejich placenty přála?

To, že lidé si přestanou myslet, že užívání placenty po porodu je něco nechutného. Že se o tom bude mluvit. Že nemocnice budou ženám samy placentu nabízet. Že my, specialisté, budeme mít možnost zpracovat placentu u nás doma, samozřejmě ve spolupráci s hygienickou stanicí, a nebudeme ji muset zpracovávat striktně jen v domácnosti klientky, jako je tomu teď. A úplně úžasné by bylo, kdyby zdravotní pojišťovny na její zpracování přispívaly v rámci svých těhotenských balíčků.

Michaela Kalusová je matkou dvou krásných dětí a díky nim také dulou. Je spoluzakladatelkou Jemného Zrození, školy pro duly AmmaDula Akademie a Nezávislé asociace pro enkapsulaci a zpracování placenty Nazep z.s. Věří, že porod může být pro každou ženu pozitivní, nezapomenutelný a obohacující.  

Koukněte na:

www.zpracovaniplacenty.cz – mimo jiné zde najdete kontakty na specialistky na zpracování placenty www.placentanetwork.com/placenta-statistics/

Zralá placenta je cévnatý orgán tvaru koláče o průměru 15–20 cm, tloušťce 2–3 cm a hmotnosti 500 g. Placenta má za úlohu výměnu krevních plynů – kyslíku, dodávání živin plodu, odvádění degradačních produktů metabolismu plodu, produkci hormonů potřebných pro udržení těhotenství a vývoj plodu a má též funkci imunologické bariéry.

[/hide]

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/03

Přečíst/koupit v digitální podobě

V papírové podobě k zakoupení u České pošty:

Tel: 800 300 302 nebo e-mail: postabo.prstc@cpost.cz​

Miluje seskok padákem. A možná proto podobně přistála i v naší redakci. Zčista jasna, znenadání a správně. A od té doby zůstala. Je spontánní, kreativní, veselá, takové věčné dítě, které snad ani nemá žádné starosti. Možná je to tím, že Markéta věří, že to, co si člověk opravdu přeje, se mu splní. Tak jaké potom starosti? Píše články (nejen pro Pravý domácí) o všem, co jí zajímá a v čem vidí smysl.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné