Petr Hamšík, Patrik Majringer: Zasejte konopí, vyroste dům

Dříve prý stačilo mít osetý pouhý hektar konopím a jedna sklizeň pak hospodáři stačila na postavení celého domu. Jak je to doopravdy s konopím ve stavebnictví, jsme se zeptali dvou přírodních stavitelů, kteří s konopím pracují už několik let.

Petr Hamšík, Patrik Majringer: Zasejte konopí, vyroste dům

 
Stačí opravdu jeden hektar konopí na celý dům?

P.H.: Uvádí se, že z jednoho hektaru technického konopí lze sklidit až dvanáct tun suroviny, z čehož lze vyrobit cca osm tun materiálu využitelného pro stavění. Z tohoto množství lze postavit menší domek. Samozřejmě to ale není tak, že by ten dům byl de facto jen z konopí. A není to jen o tom vypěstovat konopí. Jde spíš o to, jak a čím konopí ve větším množství sklidit a na čem dále zpracovat, aby to bylo ještě v rozumné vzdálenosti od místa pěstování/použití.

Proč se dnes využívá konopí ve stavebnictví?

P.H.: Konopí dobře tepelně izoluje, propouští vodní páry, pohlcuje vzdušnou vlhkost, akumuluje teplo, je hygienicky nezávadné, obnovitelné, ekologické, a to mimo jiné svou možností místní produkce. Žije se v něm a pracuje se s ním určitě příjemněji než třeba se skelnou vatou. Stačí pár doteků na konopnou izolaci a poznáte rozdíl.

Jaká část rostliny se využívá pro stavění?

P.H.: Použít lze prakticky celou rostlinu. Vlákno jako tepelnou a akustickou izolaci ve formě rohoží, filců, desek nebo volně ložené či foukané izolace. Pazdeří se využívá zejména jako plnivo do malt, omítek a konopného betonu. Zvyšuje jejich tepelně izolační vlastnosti, propustnost vodních par, schopnost akumulace vodních par a zároveň snižuje praskání a hmotnost. Olej má použití jako nátěr na ochranu dřeva.

Co je to konopný beton?

P.M.: Konopno-vápenný materiál Hemcrete® je stavební materiál složený z konopného pazdeří a směsi vápna spolu s hydraulickými složkami (nikoli však cementem!). Používá se jako výplňové zdivo do nosné, nejčastěji dřevěné konstrukce, na podlahy, jako střešní a stropní izolace i jako zateplovací a zároveň designová omítka. Aplikuje se nástřikem nebo u nás častěji sypáním do bednění. V jednom kroku je hotové nejen zdivo, ale i zateplení a dá se říci, že z větší části i povrchová úprava.

Ing. Petr Hamšík Vystudoval dřevařské inženýrství v Brně, přírodní a udržitelné stavění se učil na různých přednáškách a kurzech mimo školu (Tom Rijven, Jakub Wihan, Barbara Johnes, Pavel Koterzyna aj.) a zabývá se jím už čtrnáct let. Jeho vizí je stavět „s přírodou a k lidem“. www.sprirodouaklidem.cz Bc. Patrik Majringer S konopím ve stavebnictví pracuje sedmým rokem. Spolurealizuje stavby a rekonstrukce domů z přírodních materiálů, jako jsou hlína, dřevo a konopí. Zabývá se i lektorskou činností, aktuálně na fakultě architektury v Brně. www.styl-konopi.cz

Konopa.cz pořádá v létě kurzy stavění z konopí.

Miluje seskok padákem. A možná proto podobně přistála i v naší redakci. Zčista jasna, znenadání a správně. A od té doby zůstala. Je spontánní, kreativní, veselá, takové věčné dítě, které snad ani nemá žádné starosti. Možná je to tím, že Markéta věří, že to, co si člověk opravdu přeje, se mu splní. Tak jaké potom starosti? Píše články (nejen pro Pravý domácí) o všem, co jí zajímá a v čem vidí smysl.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné