Pět tipů pro dlouhodobý vztah

V Česku krachuje každé druhé manželství. Udržet si hezký vztah i po pěti, deseti nebo dvaceti letech není jen tak. I já sám o tom něco vím. Přitom někdy stačí jen málo, aby se s námi naše ženy cítily dobře, a my s nimi.

Pět tipů pro dlouhodobý vztah

Ze své praxe vím, že i muži na pohled drsňáci chtějí mít se ženou hezký vztah. A když té své dají najevo víc něhy a pozornosti, užije si to nejen jejich žena, ale i oni. O tom, že to umí každý chlap, nepochybuju. Jen si vzpomeňte na naše pocity, když jsme čerstvě zamilovaní. To si skoro ani nevšimneme, že se z hustých chlapů měníme v pozorné partnery a baví nás o vztah se ženou pečovat.

1. Buďte přítomní

Pro každou ženu je ze všeho nejzajímavější to, jak si jí muž všímá a jak je s ní přítomný. Dělejte to naplno, zajímejte se o ni, buďte s ní. Určitý typ mužů umí být velmi přítomný se ženami a právě oni jsou pro ženy sexy, protože žena cítí, že je v jejich očích krásná. Vnímá to z toho, jak se na ni muž dívá a zajímá se o ni. Je to pohled, který říká: zrcadlím tě, vidím tě, jsi úžasná. Slyším tě, ale neměním tě. Vědomě se třeba zvedněte od počítače a vyměňte si s ní pár slov. Zeptejte se, jak se má, co se děje, pohlaďte ji. Klidně to dělejte jen jednou dvakrát denně, ale se zájmem. I když vám to může přijít neuvěřitelné, pro vaši ženu to je víc sexy než Ferrari. A pro vás je to navíc o dost levnější.

2. Chvalte ji

Výborné je ženu klidně i víckrát denně chválit. Díky tomu se totiž bude rozvíjet právě v těch oblastech, ve kterých ji chválíte. Tím ji podporujeme a povzbuzujeme v tom, co oceníme i my. Doufám, že nikdo z vás nevěří tomu, že ženu povzbudí výzvou typu: zaplatil jsem ti posilovnu, abys zhubla. Ale naopak ji rozvinete tím, že jí řeknete: jak jsi byla včera běhat, tak ti to moc slušelo. Úplně se tím měníš a krásníš. Vždy, když u ní zpozorujete něco, co se vám líbí, je dobré ji pochválit. Ona si toho všimne a začne to rozvíjet. A chvalte ji klidně pokaždé, když najdete důvod.

3. Udělejte si čas jen pro sebe

I když se nám často kvůli práci a jiným povinnostem nechce, je dobré se přimět udělat si večer ve dvou. Ještě lepší může být několikadenní pobyt, dovolená, prodloužený víkend, kdy budete mít čas jen na sebe. Samozřejmě nemyslím to, že ona si bude v jednom pokoji číst a telefonovat kamarádkám a vy v druhém koukat na fotbal. Dělejte spolu to, co vás oba baví. Pokud máte děti, tak jeďte pryč bez nich. Dny, kdy jste jen spolu a je vám dobře, dodají vztahu tolik energie, že se pak přenese i do každodenní rutiny.

4. Komunikujte s ní, jak to má ráda

Všimněte si, co dělá žena, když s vámi komunikuje. Jestli vás hladí nebo vám často dává dárky a pozornosti. A přesně ten způsob používejte při komunikaci s ní. Když budete používat jiný, tak to může dopadnout stejně, jako byste komunikovali s cizinkou. Když vás hladí na bocích, přijďte a hlaďte ji na bocích. Když vás hladí po tváři, jděte a hlaďte ji po tváři. Žena intuitivně dělá, co chce ona. Ne, co chceme my. Vracejte jí to zpět. Ne hned, ale třeba později, každopádně stejným způsobem.

Existuje několik bran, kterými se vyměňuje láska: pohled, čich, zvuk, hmat … a nebo dárky. Těchto pět mám osvědčených z praxe, jeden nebo dva zaberou vždycky nejlíp. Na začátku vztahu používáme většinou všechny brány lásky přirozeně, dotýkáme se, voníme se, dáváme dárky, líbáme se, chodíme na hezká místa. Postupně to ale opadne a měli bychom se zaměřit na to, co naše žena vnímá a potřebuje nejvíc. Každý člověk má většinou dvě brány aktivnější. Pokud v páru má jiné muž a jiné žena, je třeba si rozvinout některou společnou. Učte ženu i své brány, abyste nepřišli zkrátka.

5. Buďte vděční

Znáte ten pocit, kdy si uvědomíme, co jsme měli až po tom, kdy to ztratíme. Ten samozřejmě platí i na vztahy se ženami. Proto je dobré si uvědomovat, co máme právě v době, kdy to máme. Díky tomu o to můžeme pečovat. Je totiž velmi snadné spadnout do stavu, kdy bereme hodně věcí jako samozřejmost. Můj poslední tip je jednoduchý: občas se zastavte, uvědomte si, za co všechno jste své ženě vděčni a proč ji milujete. Můžete si to nechat jen pro sebe, napsat si to třeba na papír, a být pak k ní o to pozornější. Nebo jí to rovnou řekněte. Aspoň občas. Uvidíte, jak rozkvete.

Ještě jedna věc, než se do toho pustíte: rozhodně nemá cenu zájem o ženu jen předstírat. To by hned prokoukla. Dělejte to, co je vám přirozené. Klidně se zaměřte nejdřív jen na jeden z tipů, který vám přijde nejlepší. Vyzkoušejte ho a brzy můžete ve vašem vztahu zaznamenat příjemnou změnu. Vaše žena začne víc zářit, bude pro vás atraktivnější. A vy pro ni taky.

Ví, jak na ženské a má to v popisu práce. Spolu s Denisou Říhou Palečkovou vede workshopy a kurzy, které se věnují vztahům a vědomé sexualitě. Samostatně pracuje už léta s mužskými skupinami. Redaktorky jsou z něj občas tak trochu paf :-). I jejich protějškům se většinou rozzáří oči a uznale pokyvují hlavou, jakmile na něj dojde řeč.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné