5 otázek na téma látkové vložky. Přežitek nebo luxus?

Malé úhledné barevné měkké balíčky, které na stáncích i v prodejně vezmou všichni velmi rádi do ruky, prohlížejí si je se zájmem a nadšením… Ovšem jen do chvíle, než zjistí, že se jedná o látkové vložky. V tomto okamžiku někteří dokonce vložku štítivě odhodí naším směrem a vykřiknou „blé“. Když pak více způsoby vysvětlíme jejich používání a také to, že s nimi máme letitou osobní zkušenost, často odchází s minimálně jedním kouskem na vyzkoušení.

5 otázek na téma látkové vložky. Přežitek nebo luxus?

5 základních otázek k látkovým vložkám

1. Jak se používají??

Látkové vložky jsou vyrobeny z různých materiálů – bambusu, bavlny, konopí. Uvnitř vložky nebo z její vnitřní strany bývá velmi často i vrstva PUL (polyester s polyuretanovým zátěrem), která slouží k nepropustnosti a zároveň k prodyšnosti. Látkové vložky jsou opatřeny křidélky s patentkami pro zapnutí na kalhotky. Na kalhotkách drží, nesjíždějí. Jsou diskrétní a velmi bezpečné na používání. Mění se stejně často jako klasické vložky či tampóny. Jsou tak spolehlivé, že neprotečou, a nejsou ani pod oblečením vidět. Já osobně používám téměř výhradně látkové vložky již sedmým rokem a jsem maximálně spokojená.

Existují i vložky bez PUL vrstvy, které jsou přírodnější a stoprocentně prodyšné. Tyto vložky doporučuji například na dny po porodu.

2. Jakým způsobem o ně pečujeme?

Po použití je můžeme skladovat několik hodin (případně dní) v prodyšných taštičkách, případně pytlících na pleny, které jsou opět vyrobeny z prodyšného PUL materiálu. V koupelně je pak namočíme do studené vody a necháme odmočit. Vypereme je společně s dalším prádlem v pracím prášku (ideálně ekologickém) bez použití aviváže na 60 °C. Pokud si vyberete bílé látkové vložky, můžete při praní použít i žlučové mýdlo nebo sůl na skvrny. Vložky s potisky nepouští barvy, takže je můžete prát s jakýmkoliv dalším prádlem. Po vyprání je pověsím na sušák, kde schnou cca 12–24 hodin, a znovu použiji nebo schovám na další cyklus.

Pro praní můžete používat i síťky na prádlo, které se využívají na látkové pleny nebo na praní jemného prádla. V síťce, kterou máme připravenou v nádobě (v kyblíku), skladujeme vložky a pak je společně i se síťkou vložíme do pračky. Výhodou je, že nemusíte na vložky přímo sahat.

3. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Vložky si můžete vybrat intimní – tenké, menší, bez PUL vrstvy. Denní – větší, obvykle s PUL vrstvou. Noční – dlouhé vložky opatřené PUL vrstvou. Intimní vložky se používají ke konci cyklu nebo při běžných dnech bez menstruace. Intimní vložky se také velmi často používají jako „pojistka“ při používání menstruačního kalíšku. Noční vložky používáme na noc nebo při silnějším krvácení na začátku menstruace. V některých případech si můžete vzít i dvě noční vložky. A denní vložky používáme dle potřeby v dalších dnech cyklu.

V dnešní době jsou již desítky výrobců látkových vložek, a proto doporučuji si vložky prohlédnout a vyzkoušet si i více typů, než si vyberete kompletní výbavičku z vámi nejoblíbenějšího typu, střihu a výrobce. Pro mě osobně jsou i přes desítky otestovaných firem nejlepší Imse Vimse noční vložky.

4. Používají se jen na doma, nebo po celou menstruaci?

Některé ženy kombinují používání látkových vložek s menstruačním kalíškem, nebo naopak s používáním konvenční dámské hygieny. Můžete tedy nosit látkové vložky jen na doma a mít tak zajištěný komfort a velké pohodlí v čase stráveném doma. Je však možné zažívat tento komfort i během celého dne, ať jste kdekoliv. Stačí mít sebou praktický pytlík nebo taštičku na vložky (z prodyšného PUL materiálu), kde máte připravené čisté vložky a kde máte i oddělenou část na použité vložky.

5. Kolik potřebuji kusů?

Pro vyzkoušení můžete mít klidně jeden kus, ideálně jeden kus od každého typu (denní, noční, intimka). Pro používání během celé menstruace však doporučuji mít minimálně 25 kusů. Čím víc jich máte, tím méně často je musíte prát. Vložky vydrží stovky a stovky praní, takže svoji výbavičku máte minimálně na pět, maximálně na deset let. Pokud se špatně zachází s PUL materiálem (moc se natahuje, dává se do sušičky, suší se na topení), vložky je potřeba vyměňovat častěji.

Proč vyzkoušet látkové vložky?

  • Šetří vám peníze
  • Šetří přírodu
  • Jsou velmi pohodlné
  • Jsou spolehlivé
  • Jsou i pro ženy, kterým nesedí kalíšek
  • Můžete je kombinovat s dalšími dámskými potřebami
  • Máte větší kontakt se svým tělem a svým cyklem

Manželka, maminka dvou dcer, podnikatelka, přítelkyně a akční žena. Koordinuje řadu zajímavých projektů (Červený stan, Konferenci Aktivní rodičovství, Creative space, Skupiny pro domácí žáky...) a je lektorkou Kontaktního rodičovství a Zdravého přebalování. Šíří osvětu o těchto tématech v médiích a ráda píše články i pro PDČ. Potkat se s ní můžete osobně na jejích kurzech.

Profil Další články


Objednejte si předplatné
Předplatné