Partnerská jóga. Kouzlo „tady a teď“. Chvíle spojení partnerů.

Můžeš se o mě opřít

Partnerská jóga. Kouzlo „tady a teď“. Chvíle spojení partnerů.

Beáta Matyášová

Je to mu přesně rok, kdy jsem se poprvé odhodlala navštívit svou první lekci jógy. Možná v tom byla zvědavost, možná touha najít něco, co mi pomůže od bolesti zad a někdy i duše, a možná jsem ve svém životě dospěla do okamžiku, kdy to bylo právě naopak, a jóga si našla mě. Ať je to jak chce, už při své první hodině jsem byla překvapena a okouzlena. Jógu jsem začala cvičit denně a už po dvou týdnech se skutečně cítila šťastnější. Začínala jsem si víc věřit a chtěla být lepší. Uvědomovala jsem si svoje tělo jako ještě nikdy a ono se mi odměnilo. Bolesti zmizely a tak je tomu dodnes.

Změna pohledu na život

Za rok jsem zjistila, jak mylná byla moje představa, že u jógy se nemohu zapotit a jak povrchní byla všechna má bývalá tvrzení, že tohle cvičení je pro mě málo dynamické. S jógou jsem poznala sílu dechu i sílu svého osobního prostoru. Začala jsem se víc usmívat a svět kolem sebe vnímat trochu jinak. V mém životě se s jógou změnilo mnohé a jsem za to moc vděčná. Poznala jsem kouzlo dotyku, sílu důvěry sama v sebe a taky v partnera, s nímž cvičím, dar pohlazení, kdy masíruji svoje děti a taky kouzlo vůní, které nás obklopují. Mé smysly se zjitřily a můj život se tím dostal do zcela jiné polohy.

Kouzlo „tady a teď“

Díky józe jsem si tisíckrát uvědomila, jaký dar je být a jaký dar je prožívat. Jaký dar je lásku dávat i přijímat a jak krásné je žít tady a teď. V přítomném okamžiku, s narovnanou páteří a hlubokým soustředěným dechem, kdy se nám za zavřenýma očima neodehrává žádná bolest minulosti a neprobíhá žádná z obav budoucnosti, ale kdy vnímáme pouze sami sebe a své možnosti. Tahle výzva zkrátka stála a stojí za to.

Partnerská jóga s Beatou

Když jsem jógu zařadila do svého života, každým dnem jsem se chtěla zlepšovat, posunovat se dál, překvapivě jsem ale nebyla netrpělivá. S pokorou jsem se dokázala naladit na potřeby svého těla a respektovat, kam mě který den pustí. Bylo to jenom o mně a čas strávený praktikováním ásán jsem si užívala především sama se sebou. Dokud na jednu z podzimních lekcí (ten den zrovna slavila svátek) nedorazila Beata.

Přišla s krásným úsměvem a neuvěřitelně klidným hlasem. Přála si, abychom utvořili dvojice a mě si vybrala k sobě. Poprvé jsem tak měla možnost cvičit jógu s někým dalším. S někým, kdo se ocitne v mém osobním prostoru a já mu musím důvěřovat tak, jako on musí důvěřovat mně. S kým se držíme, protahujeme, opíráme se v bocích, nebo v oblasti chodidel. S kým máme často obličej hodně blízko u sebe, usmíváme se na sebe, cítíme svoji vůni i vlhkost dlaní. Partnerská jóga je zkrátka o intenzivním vnímání nejen sama sebe, ale také toho druhého a učí nás vzájemně se respektovat a navzájem si pomáhat.

Zrcadlo naší podstaty

Jóga praktikovaná v páru je výbornou terapií mezilidských vztahů. Při jejím praxi se o sobě můžeme hodně dozvědět – jsem člověkem, který důvěřuje v životě především sám sobě a má potíže s delegováním úkolů na ostatní, nebo jsem naopak tím, kdo potřebuje být veden a kdo nemá potíž se druhému beze zbytku oddat? Naše tělo nám rychle odpoví.

V partnerské józe dochází ke střídání principu přijímání (princip matky) a principu dávání (princip otce), kdy se v různých pozicích naše role mění, a oba dva se tak ocitáme v obou postaveních. Abychom mohli ve vztahu fungovat vyrovnaně, měly by v nás být oba tyto elementy vyrovnané. Partnerská jóga nás tomu dokáže učit. Harmonizuje a prohlubuje náš vztah s partnerem, se kterým jógu sdílíme, a to se nutně odrazí i v reálném životě. Zrcadlo tak působí obousměrně.

Zdvojená radost

Pozic jógy ve dvojici je neuvěřitelně mnoho a každá má svůj význam. Nafotili jsme pro vás hodně obrázků Beaty a jejího partnera Honzy. Jak vidíte, cvičit se dá všude a pokud si vyberete louku, společný zážitek se ještě prohloubí. Cvičit můžete s kamarádkou, svou maminkou, tátou, nebo klidně s kolegou z práce. Váš vztah se tím upevní, společně se zasmějete, oceníte spolupráci. Lekcí jógy pro dva je hodně, a pokud nemáte nikoho, kdo by si s vámi partnerskou jógu chtěl vyzkoušet, neváhejte a klidně vyrazte i sami, lektoři vám někoho příjemného jistě najdou.

Beata Ehrenbergová:

„O jógu se zajímám už 11 let. Posledních 5 let jsem lektorem jógy pro dospělé a děti. Neustále čerpám zkušenosti z odborných seminářů a návštěv zahraničních lektorů jógy. V kurzech používám prvky Iyengár yógy, která pracuje s pomůckami, Lunární jógy a Hatha jógy.

Partnerská jóga je pro mě osobně především výzvou pro partnery, o zkoušení svých možností, o spolupráci a toleranci, o prožitku i radosti, o lásce a hře s dětmi. Jóga s partnerem má pro mě jistě i duchovní rozměr.“

Osobně se s Beatou můžete setkat na jejích lekcích, které vřele doporučuji: http://beataehrenbergerova.webnode.cz/o-mne/