Papírové skládanky: Udělejte si vlastní originální výzdobu

Ať už se rozhodnete vyzdobit si svůj byt v době Adventu nebo kdykoliv jindy během roku, určitě budou krásně vypadat ručně vyrobené ozdoby z papíru. Použít můžete jakékoliv barvy a motivy, výsledek bude vždy originální. A pokud do výroby zapojíte děti nebo přátele, užijete si společně chvíle plné zábavy.

Papírové skládanky: Udělejte si vlastní originální výzdobu

Květiny a hvězdy

Naše tvořivá skupinka Sámo dómo si pro vás tentokrát připravila hned několik nápadů na to, jak vytvořit originální ozdoby z papíru. Vybrali jsme si k tomu papír starých partitur plných not a znamének a pustili se do skládání květin, hvězd, koulí a sněhových vloček.

Nejprve nám začaly kvést pod rukama papírové květy. Ty vznikají výrobou několika totožných částí, které se lepí k sobě do kruhu. Jejich středy jsme dozdobili hvězdičkami z papíru, které pomohla vytvořit děrovačka s ozdobnými raznicemi.

DSC_1693.JPG

 obr3

Pro kontrast a zdobivý efekt mohou být hvězdičky z jiného papíru. Můžete také prohodit kombinace papírů použitých na středy a na okvětní plátky. Rázem vám rozkvete celá louka květů, kterou je možné zavěsit na stromeček ve formě ozdob, spojit do kytice a s trochou šikovnosti a spoustou trpělivosti si troufnout i na vánoční kouli.

Když sněží vločky

Motiv opakujících se segmentů se objevuje i u výroby sněhové vločky a vyvolal mezi skladateli debatu, kolik stejných částí je na jednu vločku třeba. Stačilo by vám jich i pět, ale nakonec jsme se shodli na tom, že pokud skládáme vločku, měla by mít vždy ramen šest.

Budete tedy potřebovat 6 čtvercových papírů. Krásné jsou takové, které mají z každé strany jinou barvu. Ideální jsou spíš papíry menší gramáže, které se snadno ohýbají.

DSC_1631.JPG

obr1

Ze čtverce o velikosti lepicích papírků vznikne asi 20centimetrová vločka. Tenhle formát je pěkné nastřihnout 3–4× a u okraje nechat asi 5–8 mm nedostřižených.

Čtverec přeložte diagonálně na půl a pak ještě jednou. Nůžkami udělejte 2 a více zástřihů vedených vodorovně s nejdelší stranou vzniklého trojúhelníku. Nedostříhávejte až k okraji. Vzdálenosti a počty nastřihnutí závisí na velikosti čtverce (viz nákres nahoře).

DSC_1660.JPG

Jednotlivé špičky protilehlých pruhů lepte k sobě, na střídačku vždy jeden vně a jeden dovnitř. Stejně naložte se všemi šesti čtverci. Ty pak slepte k sobě do kruhu ve středu a na bocích. V jednom cípu můžete prorazit nebo prostřihnout otvor na provázek nebo nit, abyste vločku mohli zavěsit.

Čím více kornoutků, tím lépe

Pro další ozdobu je třeba vyrobit množství papírových kornoutů, které se poskládají špičkou k sobě do kruhu v jedné nebo několika vrstvách a uprostřed ozdobí. Můžete používat obdélníkový i čtvercový formát. Ten čtvercový se nám osvědčil nejvíc, kornoutky z něj byly tak akorát otevřené.

Princip stočení je jednoduchý, rozmanitost můžete dohonit vrstvami, zmenšující se velikostí kornoutků v jednotlivých patrech, hustotou lepení nebo způsobem, jakým směrem kornoutek natočíte.

DSC_1706.JPG

DSC_1672.JPG

Při práci s těžším papírem nebo větším formátem je lepší lepit kornouty k podložce, třeba tavnou pistolí. Kolečko si vyřízněte například z kartonu. Menší formát (ze čtverců o hraně do 10 cm) poslouží jako ozdoba na stromeček, větším ozdobíte svátečně prostřené tabule, vstupní dveře bytu nebo zdi. 

Abyste zamaskovali použité lepidlo, připravte si něco ozdobného do středu. Může to být cokoliv. Shluk korálků, papírová květinka, dřevěné nebo papírové kolečko, vyřezávaná plochá ozdůbka, fantazii se meze nekladou.  

Koulelo se koulelo...

Nakonec jsme z partitur a barevného papíru složili poslední ozdobu - baňku, kouli, míček nebo tomu říkejte třeba jablíčko. Jde o dvacet koleček slepených k sobě. Krása vynikne, když použijete různě barevné části. Zašlý papír not vyzdvihne bělost čtvrtky, karmínová hřeje a vyrovná chladný jas, noty rozehrají plochy a škrtnou geometrický odstup. Ne vždy k sobě dílky dokonale sedí, ale dohromady se na konci práce spojí v krásnou ozdobu.

DSC_1705.JPG

obr2

Obvod každé kružnice rozdělte na třetiny. Pomůže vám v tom klasické kružítko. Mezi vzniklými body kovovým hrotem
kružítka narýsujte úsečky, aby se vám papír lépe ohýbal. Jednotlivé segmenty pak začněte lepit k sobě. Z místa, kde se rozeta slepených segmentů potkává ve středu, musí vycházet pět trojúhelníků.

Když vytvoříte jednu takovou základní pětici, zbylé plochy, které čekají na souseda, vás samy povedou k tomu, aby vznikla uzavřená koule, respektive dvacetistěn.

DSC_1683.JPG

Jestli chcete taky takovou, vytvořte si šablonu nebo si s pomocí kružítka narýsujte dvacet stejných kružnic na pevnější papír nebo čtvrtku. Kombinace tří barev je ideální a nejlépe vypadá, když má jeden z použitých papírů potisk. Z koleček o průměru 6 cm vznikne ozdoba v průměru 15 cm široká.

Před přilepením posledního dílku můžete dovnitř přes kolečko nebo kotvičku vlepit provázek, popřípadě můžete poslední dílek přilepit jen jednou ze tří stran a do útrob ozdoby skrýt něco milého nebo dobrého pro ty nejbližší.

Tak co, šlo vám to? Měříte přesně? Vadí vám nedoléhající hrany? Kolikrát jste koukli do návodu? Kolik ramen má vaše sněhová vločka? Všechny ty odpovědi, to jsou kousky vás samotných. Hezké skládání!